Filtrace dusitanů a dusičnanů ve vodě

Kategorie
 
 
 
Filtrace dusitanů a dusičnanů ve vodě
Doprava ZDARMA nad 2000Kč
 
 
Filtrace dusitanů a dusičnanů ve vodě
SLEVY NA DEN VODY 2020
 
 
 
 
Filtrace dusitanů a dusičnanů ve vodě

Hospodářská činnost

Výskyt dusitanů a dusičnanů ve vodě je typický zejména pro vodní zdroje v blízkosti polí či zemědělských podniků v důsledku používání umělých hnojiv či nesprávného zacházení s organickými odpady, ale také prosakujících septiků a žump.

Jelikož dusičnany a dusitany se neprojevují změnou vzhledu či chuti vody, je pro zjištění jejich hodnot ve vodě potřebný rozbor vody. Nejvyšší mezní hodnota dusičnanů v pitné vodě je podle vyhlášky č. 252/2004 Sb., kterou se stanovují hygienické požadavky na pitnou vodu v České republice až 50 mg/l, přičemž podle WHO ve většině zemí nesmějí hodnoty dusičnanů v pitné vodě přesáhnout 10 mg/l, což je až pětkrát méně než u nás. Limit pro množství dusitanů vyskytujících se v pitné vodě je 0,5 mg/l.

 

Jaká zdravotní rizika dusičnany a dusitany ve vodě představují?

  • zvýšení krevního tlaku,
  • mohou být příčinou srdečního infarktu,
  • riziko vzniku nádorových onemocnění,
  • dusičnanová methemoglobinémie - takto kontaminovaná voda je obzvláště nebezpečnou pro kojence, u kterých hrozí riziko vzniku dusičnanové methemoglobinémie způsobující omezení přenosu kyslíku krví, což může vést až k udušení. Proto odborníci doporučují snížit limit množství dusičnanů ve vodě pro kojence snížen z 50 mg/l na 10 mg/l (pro dusitany 0,1mg/l). Blíže se tomuto tématu věnujeme na našem blogu v článku Dusitany a dusičnany ve vodě.
Dusitany a dusičnany

 

Turbojet 10 ANEX

Odstranění dusičnanů z vody

Pokud jste zjistili, že se ve vaší vodě nachází nepřiměřené množství dusičnanů, máte několik možností, jak je odstranit. Nejúčinnějším řešením je použití filtračního zařízení se silně bazickou náplní ANEX, která zachycuje iony dusičnanů (NO3) a následně je vyplavuje do sběrné nádoby nebo odpadu. Takové řešení je vhodné pro celý objekt - montuje se na vstup a tím zaručeně přefiltruje vodu v celém domě.

Pokud máte zájem jen o filtraci pitné vody, můžete použít filtraci pomocí reverzní osmózy, jejíž membrána zajišťuje úplné odstranění dusičnanů z vody. Takové zařízení se však montuje přímo do kuchyně, čímž zajišťuje filtraci pouze pitné vody, případně vody na vaření. Při extrémní hodnotě dusičnanů se používá reverzní osmóza spolu se speciální filtrační vložkou s anexem pro 100% jistotu odstranění nežádoucích látek z vody.

 

Nabídka filtračních zařízení s náplní ANEX

 

 
 
 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze