Filtrace chlóru ve vodě

Kategorie
 
 
 
Filtrace chlóru ve vodě
Doprava ZDARMA nad 2000Kč
 
 
Filtrace chlóru ve vodě
COVID-19
 
 
 
 
Filtrace chlóru ve vodě

Chlór

Chlor je běžným a účinným prostředkem k dezinfekci a úpravě vody, spolehlivě dokáže zneškodnit bakterie a viry ve vodě, zabraňuje vzniku a šíření onemocnění, ale má i své negativní stránky - jde o dvousečnou zbraň, která nám nejen prospívá, ale na druhé straně i podstatně škodí. Proto je v některých vyspělých zemích jeho používání omezené a řada organizací na ochranu zdraví apeluje, aby bylo chlorování pitné vody zcela zakázáno.

V malém množství není chlor pro naše zdraví závadný, avšak problém nastává při jeho styku s jinými látkami, které se ve vodě běžně nacházejí. Následkem toho se začíná chovat velmi toxicky a ve vodě se tvoří toxiny – trihalometany (THM), které se spojují se vznikem a zhoršením stavu více onemocnění, jako například astma, ekzémy, ale i srdeční choroby. Navíc jde o karcinogenní látky.

 

Chlór ve vodě

 

Nebezpečí nepředstavuje jen samotné pití vody s vysokým obsahem chloru, ale zdraví je ohroženo i při běžných hygienických úkonech, jako je například sprchování - při sprchování přijmeme do těla přibližně stejné množství chloru, jako kdybychom vypili 3 - 4 litry chlorované vody. Nejde jen o příjem chloru přes pokožku, ale při sprchování horkou vodou se uvolňují jeho výpary, které vdechujeme, s čímž následně souvisí mnohé problémy dýchací soustavy. Doporučujeme proto hned po osprchování místnost vyvětrat. Nejlevnější dostupná varianta - filtr na chlorovanou vodu, představuje speciální sprchová filtrační hlavicekterá alespoň částečně ochrání tělo před nebezpečím chloru.

Uhlíkový filtr

Naneštěstí zatím není možné chlor nahradit žádnou jinou vhodnou látkou pro úpravu a dezinfekci vody s podobnou účinností. I když bylo navrhovaných několik látek (ozon, jód, oxid chloričitý a jiné), které mají také silné oxidační a dezinfekční schopnosti, avšak stále je zapotřebí podrobnější výzkum, aby mohly být použity jako úplná náhrada chloru na úpravu vody. Na jedné straně je tedy chlor momentálně nenahraditelnou formou dezinfekce, na druhé straně nám ale podstatně škodí. Pokud používáte dechlorovanou vodu, doporučujeme použít UV lampu na vodu, která zajistí následně dezinfekci vody. UV lampy na vodu nelze použít při centrálních zdrojích vody, protože voda následné prochází potrubím, ve kterém se do ní i tak dostávají škodlivé látky a nečistoty.

Chcete-li se chloru ve vaší vodě zbavit, postačí na to základní uhlíkový filtr na vodu, který obsahuje uhlíkovou vložku - uhlík aktivně zachycuje až 99% volného chloru a jeho sloučenin. Oblíbené jsou uhlíkové filtry Cintropur, při kterých se nemění filtrační vložka, ale zákazník si do něj může sypkou uhlíkovou náplň sám jednoduše naplnit. Taková forma uhlíkového filtru má navíc vyšší účinnost, je kvalitnější, a přestože jsou počáteční náklady jsou vyšší než u lisovaných vložek, později se vám tato investice vrátí.

Na 100% filtraci chloru z pitné vody doporučujeme použít filtry na bázi reverzní osmózy.

Pokud máte zájem o odstranění chloru v celém objektu, je nutné použít potrubní filtry s vyšším průtokem a uhlíkovou vložkou. Filtry jsou na přírodní bázi (aktivní uhlí) a nejenže zcela odstraní chlor a jeho škodlivé sloučeniny, také výrazně upraví chuť a vůni vody.

 
 
 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze