13.11.2015 14:01

Dusitany a dusičnany ve vodě

S narůstajícím počtem továren, velkých zemědělských polí a megafariem vznikl ve vodě akutní problém.

Dusitany a dusičnany ve vodě. 

Dusikaté postrekyVýskyt dusitanů a dusičnanů ve vodě má negativní vliv na zdraví. Tyto látky se v krevním oběhu chovají jako toxické. Do vody se dostanou ať už z umělých hnojiv, postřiků nebo ze žump, septiků, ba dokonce i z organického odpadu. Dusičnany se v lidském těle přemění na toxičtější dusitany bakteriální činností.

Z akutních poškození zdraví je to především dusičnanová methemoglobinémie, která může vniknout po konzumaci kojenecké stravy připravované z vody s vysokým obsahem dusičnanů. Tato methemoglobinémie výrazně omezuje přenos kyslíku krví. U miminek, které k poměru své hmotnosti spotřebují mnohem více vody a zároveň nemají tak dobrou schopnost rozkládat methemoglobin, je omezená schopnost transportace krvi. Taková otrava se projevuje zmodráním rtů, rukou a chodidel, bolestí hlavy a může vést dokonce až k udušení. Nedokysličovaní je obzvláště nebezpečné pro vyvíjející se plod a pro kojence. Projevuje se poruchami ve vývinu centrální nervové soustavy a zpožděním psychického vývinu nebo duševní zaostalostí. Zvýšený obsah dusičnanů v pitné vodě může být také příčinou infarktu nebo zvýšeného srdečního tlaku.

Dusitany a dusičnany z postrekov

Kromě dusičnanoví methemoglobinémie, se dusičnany a dusitany podílejí jako prekurzory na tvorbě silně karcinogenních látek, které zvyšují riziko nádorových onemocnění trávicího systému a močového měchýře. V literatuře se uvádí i vztah dusitanů k výskytu nádorových onemocnění lymfatického systému.

Zarážející je, že podle platné české normy pro povolené množství rozpuštěných látek ve vodě č. 252/2004 je přípustná norma dusičnanů v pitné vodě (!) až 50 mg/l. Takové množství je prokazatelně pro dospělého člověka zdravotně škodlivé a karcinogenní. Nemluvě o miminkách. Zajímavostí je, že v USA je maximální povolené množství dusičnanů ve vodě jen 10 mg/l pro dospělého člověka. Co je až 5-násobně méně. Proč? Máme snad lepší obranyschopnost jako oni?!

     Limit pro kojeneckou vodu       Limit pro vodu z vodovodu   
Dusičnany    10 mg/l  50 mg/l
Dusitany   0,1 mg/l 0,5 mg/l 


Doktoři se ohánějí tím, že výše uvedené limity pro dusičnany ve vodě jsou celosvětový standard a určené jsou podle WHO (World Health Organization - Světová zdravotnická organizace), avšak zapomínají dodat, že tato organizace určila tento limit pro země s nedostatkem pitné vody. USA jako jeden z mála států tuto problematiku pochopil a nastavil limit přijatelně a zdraví bezpečně.

Rozhodněte se, promyslete si a studujte. My jsme tu pro vás a nabízíme vám možnost prohlédnout si naši nabídku filtrů proti dusičnanem, případně nás neváhejte kontaktovat a my vám poradíme.

Kontakt - Cista Voda

Posted by

Čistá Voda

Ďalšie články

awblog/aquatherm-praha.png

Zveme vás na mezinárodní veletrh Aqua Therm Praha, na kterém vám odprezentujeme naši společnost, její poslání a produkty, které na e-shopu nabízíme. Během celého trvání veletrhu vám budou k dispozici vyškolení odborníci na úpravu vody. Přijďte se s nimi poradit, probrat problematiku filtrace vody a prohlédnout si vybrané vodní filtry.

Číst více

Potřebujete rozbor vody?

4.1.2018 15:49

awblog/blog-potrebujete-rozbor-vody-cz.png

Pro zjištění kvality vody je nejlepším řešením provedení rozboru vodu, podle kterého zjistíte přesné hodnoty měřených látek. Jak ale zjistíte, že rozbor vody potřebujete? Většinou tomu nasvědčuje několik příznaků, které můžete na kvalitě vaší vody zpozorovat...

Číst více
awblog/vyhradni-distributor-filtrov-na-vodu-atlas-filtri.jpg

Snažíme se neustále rozšiřovat naši nabídku produktů, a proto jsme začali spolupracovat s italskou společností Atlas Filtri, která se zabývá úpravou vody od roku 1975. Stali jsme se distributorem filtrů na vodu Atlas Filtri, což znamená, že již brzy najdete širokou škálu těchto produktů na našem e-shopu.

Číst více