13.11.2015 14:01

Dusitany a dusičnany ve vodě

S narůstajícím počtem továren, velkých zemědělských polí a megafariem vznikl ve vodě akutní problém.

Dusitany a dusičnany ve vodě. 

Dusikaté postrekyVýskyt dusitanů a dusičnanů ve vodě má negativní vliv na zdraví. Tyto látky se v krevním oběhu chovají jako toxické. Do vody se dostanou ať už z umělých hnojiv, postřiků nebo ze žump, septiků, ba dokonce i z organického odpadu. Dusičnany se v lidském těle přemění na toxičtější dusitany bakteriální činností.

Z akutních poškození zdraví je to především dusičnanová methemoglobinémie, která může vniknout po konzumaci kojenecké stravy připravované z vody s vysokým obsahem dusičnanů. Tato methemoglobinémie výrazně omezuje přenos kyslíku krví. U miminek, které k poměru své hmotnosti spotřebují mnohem více vody a zároveň nemají tak dobrou schopnost rozkládat methemoglobin, je omezená schopnost transportace krvi. Taková otrava se projevuje zmodráním rtů, rukou a chodidel, bolestí hlavy a může vést dokonce až k udušení. Nedokysličovaní je obzvláště nebezpečné pro vyvíjející se plod a pro kojence. Projevuje se poruchami ve vývinu centrální nervové soustavy a zpožděním psychického vývinu nebo duševní zaostalostí. Zvýšený obsah dusičnanů v pitné vodě může být také příčinou infarktu nebo zvýšeného srdečního tlaku.

Dusitany a dusičnany z postrekov

Kromě dusičnanoví methemoglobinémie, se dusičnany a dusitany podílejí jako prekurzory na tvorbě silně karcinogenních látek, které zvyšují riziko nádorových onemocnění trávicího systému a močového měchýře. V literatuře se uvádí i vztah dusitanů k výskytu nádorových onemocnění lymfatického systému.

Zarážející je, že podle platné české normy pro povolené množství rozpuštěných látek ve vodě č. 252/2004 je přípustná norma dusičnanů v pitné vodě (!) až 50 mg/l. Takové množství je prokazatelně pro dospělého člověka zdravotně škodlivé a karcinogenní. Nemluvě o miminkách. Zajímavostí je, že v USA je maximální povolené množství dusičnanů ve vodě jen 10 mg/l pro dospělého člověka. Co je až 5-násobně méně. Proč? Máme snad lepší obranyschopnost jako oni?!

     Limit pro kojeneckou vodu       Limit pro vodu z vodovodu   
Dusičnany    10 mg/l  50 mg/l
Dusitany   0,1 mg/l 0,5 mg/l 


Doktoři se ohánějí tím, že výše uvedené limity pro dusičnany ve vodě jsou celosvětový standard a určené jsou podle WHO (World Health Organization - Světová zdravotnická organizace), avšak zapomínají dodat, že tato organizace určila tento limit pro země s nedostatkem pitné vody. USA jako jeden z mála států tuto problematiku pochopil a nastavil limit přijatelně a zdraví bezpečně.

Rozhodněte se, promyslete si a studujte. My jsme tu pro vás a nabízíme vám možnost prohlédnout si naši nabídku filtrů proti dusičnanem, případně nás neváhejte kontaktovat a my vám poradíme.

Kontakt - Cista Voda

Posted by

Čistá Voda

Ďalšie články

awblog/coneco-blog.png

I tento rok se naša společnost zúčastní veletrhu CONECO-RACIOENERGIA, který se uskuteční ve výstavišti Incheba Expo Bratislava. Už ve dnech 11.-14.4. 2018 můžete navštívit náš stánek. Zveme vás prohlédnout si vybrané produkty z našeho portfolia a prokonzultovat problémy týkající se vody s našimi odborníky.

Číst více
awblog/mikroplasty-v-balenych-flaskovych-vodach-blog.jpg

Začátkem minulého měsíce jsme zveřejnili článek o mikroplastech ve vodě, které znečišťují nejen moře a oceány, ale byly zjištěny i ve vzorku pitné vody. Za poslední týdny se toto téma stala ještě aktuálnější, což je pravděpodobně následkem testů balených vod neziskovou organizací Orb Media. Podle provedené studie více než 90% testovaných balených pitných vod obsahovalo určitou formu mikroplastu.

Číst více

Mikroplasty ve vodě

16.3.2018 10:28

awblog/mikroplasty-vo-vode-blog.jpg

Plasty se využívají stále častěji ve výrobě a distribuci skoro v každém průmyslu na světě. Lidstvo vyprodukuje 300 milionů tun plastu ročně. Z toho je recyklováno jen malé množství, většina zůstává na skládkách nebo v mořích a oceánech. Podle údajů OSN, plasty v mořích tvoří 5 až 12 milionů tun. Poprvé se však potvrdilo, že mikročástice plastu jsou také ve vodovodech po celém světě.

Číst více