13.11.2015 14:01

Dusitany a dusičnany ve vodě

S narůstajícím počtem továren, velkých zemědělských polí a megafariem vznikl ve vodě akutní problém.

Dusitany a dusičnany ve vodě. 

Dusikaté postrekyVýskyt dusitanů a dusičnanů ve vodě má negativní vliv na zdraví. Tyto látky se v krevním oběhu chovají jako toxické. Do vody se dostanou ať už z umělých hnojiv, postřiků nebo ze žump, septiků, ba dokonce i z organického odpadu. Dusičnany se v lidském těle přemění na toxičtější dusitany bakteriální činností.

Z akutních poškození zdraví je to především dusičnanová methemoglobinémie, která může vniknout po konzumaci kojenecké stravy připravované z vody s vysokým obsahem dusičnanů. Tato methemoglobinémie výrazně omezuje přenos kyslíku krví. U miminek, které k poměru své hmotnosti spotřebují mnohem více vody a zároveň nemají tak dobrou schopnost rozkládat methemoglobin, je omezená schopnost transportace krvi. Taková otrava se projevuje zmodráním rtů, rukou a chodidel, bolestí hlavy a může vést dokonce až k udušení. Nedokysličovaní je obzvláště nebezpečné pro vyvíjející se plod a pro kojence. Projevuje se poruchami ve vývinu centrální nervové soustavy a zpožděním psychického vývinu nebo duševní zaostalostí. Zvýšený obsah dusičnanů v pitné vodě může být také příčinou infarktu nebo zvýšeného srdečního tlaku.

Dusitany a dusičnany z postrekov

Kromě dusičnanoví methemoglobinémie, se dusičnany a dusitany podílejí jako prekurzory na tvorbě silně karcinogenních látek, které zvyšují riziko nádorových onemocnění trávicího systému a močového měchýře. V literatuře se uvádí i vztah dusitanů k výskytu nádorových onemocnění lymfatického systému.

Zarážející je, že podle platné české normy pro povolené množství rozpuštěných látek ve vodě č. 252/2004 je přípustná norma dusičnanů v pitné vodě (!) až 50 mg/l. Takové množství je prokazatelně pro dospělého člověka zdravotně škodlivé a karcinogenní. Nemluvě o miminkách. Zajímavostí je, že v USA je maximální povolené množství dusičnanů ve vodě jen 10 mg/l pro dospělého člověka. Co je až 5-násobně méně. Proč? Máme snad lepší obranyschopnost jako oni?!

     Limit pro kojeneckou vodu       Limit pro vodu z vodovodu   
Dusičnany    10 mg/l  50 mg/l
Dusitany   0,1 mg/l 0,5 mg/l 


Doktoři se ohánějí tím, že výše uvedené limity pro dusičnany ve vodě jsou celosvětový standard a určené jsou podle WHO (World Health Organization - Světová zdravotnická organizace), avšak zapomínají dodat, že tato organizace určila tento limit pro země s nedostatkem pitné vody. USA jako jeden z mála států tuto problematiku pochopil a nastavil limit přijatelně a zdraví bezpečně.

Rozhodněte se, promyslete si a studujte. My jsme tu pro vás a nabízíme vám možnost prohlédnout si naši nabídku filtrů proti dusičnanem a dusitanem, případně nás neváhejte kontaktovat a my vám poradíme.

Kontakt - Cista Voda

Posted by

Čistá Voda

Ďalšie články

awblog/filtracna-kanvica-na-vodu.jpg

Pro lidi, kteří hledají nízkonákladovou filtraci vody pro svou domácnost, jsou ideální volbou filtrační konvice na vodu. Aktivní uhlí uvnitř filtru na sebe dokáže navázat škodliviny nacházející se ve vodě, zároveň zvyšuje její kvalitu a zlepšuje chuť pitné vody. Více o výhodách použití filtrační konvice se dočtete v článku.

Číst více
awblog/cista-pitna-voda-filter-s-aktivnym-uhlim.png

Co si představujete pod pojmem čistá pitná voda? My nazýváme čistou a zdravou vodu takovou, která neobsahuje žádné škodlivé látky, a tak může v lidském těle plnit všechny důležité úkoly, pro které je určena. Vynikajícím pomocníkem v boji za čistou vodu je aktivní uhlí, které vám pomůže zbavit ji znečišťujících látek a navíc získáte vodu s výbornou chutí.

Číst více
awblog/kolko-vody-je-potrebnej-na-vyrobu-potravin-clanok.jpg

Uvažovali jste někdy o tom, kolik vody je spotřebováno nebo kontaminováno při výrobě běžných potravin a produktů, jako je čaj, rýže, chléb nebo čokoláda? V článku se také dozvíte, kolik vody potřebujete k výrobě jedné kávy, kterou vypijete spolu s přečtením tohoto článku.

Číst více