Kategorie
 
 
 
CZ bocny banner 428x667
CHCETE PORADIT?
 
 
Měření tvrdosti ZDARMA
 
 
 
 
Baktérie ve vodě

 

Rozbor vodyI když na první pohled může vaše voda vypadat čistě a zdravě, nemusí tomu tak vždy být. Je totiž ideálním prostředím pro množení mikroorganismů, bakterií, kolonií a virů různých druhů od méně nebezpečných až po ty, které nám dokáží způsobit vážné zdravotní potíže a nemoci. Prevencí před mikrobiologickým znečištěním je zejména vhodná úprava vody a dostatečná údržba vodního zdroje.

Tímto problémem jsou nejčastěji ohroženy domácí studny, zejména ty, které jsou v blízkosti nesprávně uzavřených septiků či hospodářských objektů. Bakterie a viry se však jednoduše dostanou kamkoliv, proto je důležité nezapomínat na pravidelnou kontrolu kvality vody - nejjednodušším řešením je požádat o rozbor vody.

Příznaky mikrobiologického znečištění vody

Jak jsme již zmínili, přítomnost bakterií ve vodě, kterou dennodenně používáme, může mít negativní dopad na naše zdraví. Mezi základní příznaky kontaminace vody bakteriemi a viry patří například bolesti hlavy, žaludeční potíže, zvracení, průjmy, zimnice a další. 

bakterie ve vodě

Typy bakterií nacházejících se ve vodě:

Koliformní bakterie

Bakterie E. Coli

Nejčastějšími bakteriemi vyskytujícími se ve vodě jsou koliformní, z nichž jde převážně o druh Escherichia Coli. Do vodního zdroje se mohou dostat buď sekundární kontaminací, ale může jít i o slabé zdravotní zabezpečení či jiné nedostatky v ochraně a úpravě vody. Bakterie E. Coli je střevního původu a mimo tělo je schopna existovat jen krátce. Je často zdrojem infekcí, nevolností ale i dlouhodobých zdravotních problémů. Její výskyt ve vodě poukazuje na to, že byla čerstvě znečištěna fekálním odpadem - pro koliformní bakterie ve vodě určené k lidské spotřebě platí podle nařízení nulový limit. 

bakterie enterokoky

Enterokoky

Dalšími indikátory čerstvého fekálního znečištění vodního zdroje jsou enterokoky (název z řeckého Enteron, což znamená střevo). Pro enterokoky ve vodě platí stejný limit jako u koliformních bakterií - nepřítomnost minimálně na 10 ml v případě individuálního zásobování a na minimálně 100 ml, pokud jde o hromadné zásobování. Na rozdíl od koliformních bakterií je však na jejich zneškodnění zapotřebí podstatně vyšší dávka chloru.  

Bakterie Legionella pneumophila

Legionella pneumophila

Nebezpečnou bakterií, která by se neměla nacházet ve vodním zdroji, je i Legionella pneumophila. Často se usazuje na vnitřních stranách a koutech vodovodního potrubí, k jejímu výskytu a šíření přispívá nízká teplota výtokových cest (nejlépe se rozmnožuje při teplotě od 30°C), nízký tlak vody, nedostatečná údržba, ošetřování rozvodů a množství dalších faktorů.

bakterie Pseudomonas

Pseudomonas

Hrozbu pro zdraví člověka představují i ​​bakterie Pseudomonas, zejména Pseudomonas aeruginosa, způsobující nebezpečné infekce končící až smrtí. Díky tomu, že se dokáže snadno přizpůsobit prostředí, je velmi rozšířená a odolná, dokonce i vůči antibiotikům typu penicilin.

 

Možné řešení odstranění bakterií a virů z vody:

K odstranění mikrobiologického znečištění z vodních zdrojů se používají chemické a fyzikální metody. Za účinnou a nízkonákladovou metodu se považuje zejména dezinfekce vody pomocí chloru a jeho sloučenin (chlordioxid - oxid chloričitý, chlornan sodný, chlornan vápenatý), který spolehlivě eliminuje nebezpečné bakterie a viry, ale na druhé straně je ve větším množství škodlivý pro naše zdraví, ať už v podobě samotného pití vody nebo jeho vdechování při sprchování. I přesto, že bylo k tomuto tématu publikovaných několik zahraničních studií (1) potvrzujících škodlivé účinky chloru a jeho propojení s alergiemi, imunitními problémy či dokonce rakovinou, v Čechách se dodnes při dezinfekci vody používá. Mezi chemické metody řadíme i použití ozónu, který má oproti chloru několik výhod - je 200 krát účinnější, ve vodě stabilnější a také lépe odstraňuje zabarvení a pach vody. Z fyzikálních metod se považuje za nejúčinnější UV sterilizace pomocí UV lampy, která přirozeně dezinfikuje protékající vodu prostřednictvím ultrafialového záření s vlnovou délkou 253,7 mm schopného zneškodnit až 99% bakterií a virů nacházejících se ve vodě. Výhodou této metody je, že celý proces probíhá bez použití chemických přípravků - nejenže jde o ekologické řešení, ohleduplné k životnímu prostředí, navíc získáte zdravou, čistou, bezpečně a účinně dezinfikovanou vodu bez zbytečného zásahu do její kvality.

Schéma zapojení UV lampy


Ekologickým řešením problému mikrobiologického znečištění vody je i filtr na bázi reverzní osmózy. Pod pojmem reverzní osmóza rozumíme univerzální vodní filtr, jehož princip je založen na použití membrány podobné buněčné stěně (její póry mají velikost pouze 0,0001 um - ke srovnání velikost lidského vlasu je 100 um), přes kterou se dostanou díky svým malým rozměrům jen molekuly vody. Žádné jiné látky a nečistoty nejsou přes tento extrémně jemný filtr propuštěny, takže výsledkem je dokonale čistá voda. Více o fungování takového filtru se dočtete na blogu v článku Proč je reverzní osmóza nejlepší filtr na vodu

 

Zdroje:

(1) Dokument Negativní zdravotní účinky chlóru

Prohlédněte si nabídku UV lamp

 
 
 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze