Filtrace chlóru ve vodě

Chlór

Chlor je běžným a účinným prostředkem k dezinfekci a úpravě vody, spolehlivě dokáže zneškodnit bakterie a viry ve vode, zabraňuje vzniku a šíření onemocnění, ale má i své negativní stránky - jde o dvouseční zbraň, která nám nejen prospívá, ale na druhé straně i podstatně škodí . Proto je v některých vyspělých zemích jeho používání omezené a řada organizací na ochranu zdraví apeluje, aby bylo chlorování pitné vody zcela zakázáno.

V malém množství není chlor pro naše zdraví závadný, avšak problém nastává při jeho styku s jinými látkami, které se ve vodě běžně nacházejí. Následkem toho se začíná chovat velmi toxicky a ve vodě se tvoří toxiny – trihalometany (THM), které se spojují se vznikem a zhoršením stavu více onemocnění, jako například astma, ekzémy, ale i srdeční choroby, navíc jde o karcinogenní látky.

 

Chlór vo vode


Nebezpečí nepředstavuje jen samotné pití vody s vysokým obsahem chloru, ale zdraví je ohroženo i při běžných hygienických úkonech, jako je například sprchování - při sprchování přijmeme do těla přibližně stejné množství chlóru, jakoby jsme vypili 3 - 4 litry chlorované vody. Nejde jen o příjem chlóru přes pokožku, ale při sprchování horkou vodou se uvolňují i jeho výpary, které vdechujeme, s čím následně souvisí mnohé problémy dýchací soustavy. Doporučuje se proto hned po dosprchovaní místnost vyvětrat. Nejlevnější dostupná varianta, která alespoň částečně ochrání tělo před nebezpečím chlóru, je speciální sprchová filtrační hlavice.

Uhlíkový filter

Naneštěstí, zatím není možné chlor nahradit žádnou jinou vhodnou látkou pro úpravu a dezinfekci vody s podobnou účinností. I když bylo navrhovaných několik látek (ozon, jód, oxid chloričitý a jiné), které mají také silné oxidační a dezinfekční schopnosti, avšak stále je zapotřebí podrobnější výzkum, aby mohly být použity jako úplná náhrada chloru na úpravu vody. Na jedné straně je tedy chlor momentálně nenahraditelnou formou dezinfekce, na druhé straně nám ale podstatně škodí. Pokud používáte dechlórovanú vodu, doporučujeme použít UV lampy na vodu, která zajistí následnou dezinfekci vody. UV lampy na vodu nelze použít při centrálních zdrojích vody, protože voda následné prochází potrubím, ve kterém se do ní i tak dostávají škodlivé látky a nečistoty.

Chcete-li se chlóru ve vaší vodě zbavit, postačí na to základní uhlíkový filtr na vodu, který obsahuje uhlíkovou vložku - uhlík aktivně zachycuje až 99% volného chloru a jeho sloučenin. Oblíbené jsou uhlíkové filtry Cintropur, při kterých se nemění filtrační vložka, ale zákazník si do něj může sypkou uhlíkovou náplň sám jednoduše naplnit. Taková forma uhlíkového filtru má navíc vyšší účinnost, je kvalitnější, a přesto, že počáteční náklady jsou vyšší než u lisovaných vložek, později se vám tato investice vrátí.

Na 100% filtraci chlóru z pitné vody doporučujeme použít filtry na bázi reverzní osmózy.

Pokud máte zájem o odstranění chloru v celém objektu, je nutné použít potrubní filtry s vyšším průtokem a uhlíkovou vložkou. Filtry jsou na přírodní bázi (aktivní uhlí) a nejenže zcela odstraní chlor a jeho škodlivé sloučeniny, také výrazně upraví chuť a vůni vody.

 
Nabídka uhlíkových filtrů