Odstranění železa a manganu z vody

Kategorie
 
 
 
Odstranění železa a manganu z vody
Doprava ZDARMA nad 2000Kč
 
 
Odstranění železa a manganu z vody
SLEVY NA DEN VODY 2020
 
 
 
 
Odstranění železa a manganu z vody

Jedním z nejčastějších problémů týkajících se pitné i užitkové vody ze studní a vrtů je to, že v ní najdeme překročeny limity železa a manganu. Pokud používáte vodu z vodovodu, nemusíte se tímto problémem zabývat, neboť ta je upravena dle stanovené normy a tyto látky v ní nesmí přesáhnout normy 0,2 mg/l (železo) a 0,05 mg/l (mangan). Přítomnost železa a jeho sloučenin nemá na naše zdraví výrazný negativní vliv, v tomto případě jde převážně o hygienické a technologické závady, které může tento problém způsobit. Pokud se jim chcete vyhnout, ideálním řešením je úprava vody prostřednictvím filtru na odželeznění - některé z nich zároveň vodu i změkčují a tím pomáhají předcházet dalšímu závažnému problému, kterým je tvrdá voda.

Železo ve vodě

Železo

 

Projevy železa a manganu ve vodě:

- usazeniny v potrubí, bojleru a spotřebičích,
- zašpiněné prádlo při praní,
- změna barvy vody dohněda a pach vody po železe,
- změna chuti vody (při koncentraci železa v poměru přibližně 0,8 mg/l a více začíná být chuť "kovová"),
- mastné skvrny na povrchu vody či černé usazeniny jsou projevem přítomnosti manganu ve vodě. 

 

Problémy způsobující železo a mangan ve vodě:

Jak jsme již zmínili v úvodu, pro člověka není samotné železo škodlivé, do kontaktu s tímto prvkem přicházíme dennodenně a tvoří i součást lidského organismu. Některé provedené zahraniční studie, jakož i Úřad veřejného zdravotnictví Slovenské republiky však upozorňují, že ve větším množství může způsobit zdravotní potíže s játry, slezinou a zhoršení krvetvorby. Při přítomnosti manganu nad limit hrozí poškození nervového systému či slinivky.

Železitá voda může také výrazně zkrátit životnost zařízení. Takto znečištěná voda způsobuje usazeniny a následně korozi, což vede k vyšším nákladům na provoz, topení a v neposlední řadě k zničení spotřebičů. Proto by hodnoty látek neměly překročit stanovené limity uvedené výše.

S našimi přístroji dokážeme odstranit železo až do hodnot 15 mg/l, případně mangan až do hodnoty 5 mg/l. Je téměř zaručeno, že se ve vodě se zvýšeným obsahem železa a manganu se objeví i různé bakterie, pro které je takové prostředí živnou půdou. Dají se však odstranit několika způsoby, například instalací UV lampy na vodu.

 

Odželezňovač vody AQ BNTZpůsoby odstranění železa a manganu z vody:

Na začátek je třeba do filtru na odželeznění zainvestovat sice vyšší částku, ale na druhé straně mají oproti jiným zařízením velmi nízke provozní náklady. Takový filtr funguje na bázi oxidace, která železo ve vodě mění z rozpustné ionové formy na nerozpustnou, pevnou formu odstranitelnou filtrací či jinými vhodnými mechanickými procesy. V poslední době se nám nejvíce osvědčily přístroje Waterboss, které spolehlivě odstraní extrémní hodnoty železa a manganu a zároveň dokáží vodu i změkčit.

S čistou vodou bez zvýšeného obsahu železa či jiných nežádoucích látek ušetříte nejen za údržbu a opravu vodního zařízení, ale před časným poškozením chrání i všechny vaše spotřebiče.

 

Odželeznení vody

 
 
 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze