Co odhalí vůně, chuť nebo zákal vody?

Kategorie
 
 
 
Co odhalí vůně, chuť nebo zákal vody?
Doprava ZDARMA nad 2000Kč
 
 
Co odhalí vůně, chuť nebo zákal vody?
SLEVY NA DEN VODY 2020
 
 
 
 
Čtvrtek, 05 září 2019

Co když v určitém okamžiku života nemáte po ruce kontrolovanou pitnou vodu a musíte použít tekutinu neznámého původu? Jak je to v případě vody ze studny či volně tekoucí vodě z přírodního pramene? Pijete během dovolené bez obav vodu z místního vodovodu? Přestože na první pohled může voda vypadat nezávadně, naše dobře vyvinuté smysly – čich, chuť a zrak nám vědí hodně o vodě napovědět. Rozeberme si společně jednotlivé signály... 

Dnes se už stále více lidí stará o pitný režim a dohlíží na kvalitu vody, kterou používají k uhašení žízně, přípravu nápojů a jídla. Utvrzuje nás v tom i váš zájem o rozbor vody, ze kterého výsledku se umíme posunout dál a vybrat správné řešení do každé domácnosti. Voda tekoucí z našeho vodovodu naštěstí splňuje základní požadavky na kvalitu a bezpečnost – není tedy hrozbou pro lidské zdraví. Jak je to však v případě vody ze studny? Je voda z pramene, který teče za vaším domem skutečně pitná? Co když v určitém okamžiku života nemáte po ruce testovanou pitnou vodu a musíte použít tekutinu neznámého původu? Pijete během dovolené vodu z místního vodovodu nebo si kupujete balené vody? Naše dobře vyvinuté smysly – čich, chuť a zrak nám v neznámé situaci vědí hodně o vodě napovědět. Pojďme si společně rozebrat jednotlivé signály.

Co skrývá vůně či zápach vody?

Vůně tekutiny, ačkoli nenápadná může hodně prozradit. Například, pokud cítíte z vody "aroma" ryb, dřeva nebo půdy, naznačuje to přítomnost organických sloučenin ve vodě. Může to znít překvapivě, ale taková voda je naprosto bezpečná na spotřebu.
Pokud má voda zvláštní zápach fenolu, problém je ve vodovodním systému, do kterého pronikla odpadní voda. Nepříjemný zápach shnilých vajec bude indikovat přítomnost zvýšené koncentrace síry ve vodě a typický zápach chloru je jistý znak chlorované vody. Voda z kohoutku nebo dokonce ze studny může velmi často šířit zápach benzínu nebo ropných produktů. Tento zápach se objevuje v důsledku uhlovodíků vstupujících do zdroje vody v důsledku jejich úniku z čerpacích stanic nebo skladovacích míst. Rozložené organické sloučeniny v kapalině tvoří specifický zápach metanu.

Signály vody

Což potvrzuje chuť vody?

Pokud ve vodě cítíte slanou chuť, znamená to, že taková vody má zvýšenou tvrdost a vyznačuje se vysokým obsahem hořčíku a sodíku. Kovová chuť indikuje zvýšený obsah železa a kyselá voda s hodnotou Ph pod 4,5 vykazuje přítomnost kyselých anorganických sloučenin.

chuť vody

Zákal vody říká hodně

V důsledku zhoršení vodních toků se dostává do vody bahno, může obsahovat písek nebo dokonce štěrk. Přítomnost zvláštních "nitek" ve sklenici vody naznačuje zvýšený obsah řas nebo jiných organických látek. Jíl a příměsi hlíny jsou charakteristické pro vodu s obsahem nerozpustných sloučenin, k čemuž dochází při poruše městského filtračního systému. V důsledku opotřebení vodovodních potrubí se časem mohou ve sklenici vody objevit částice rzi. V takovém případě je samozřejmě nejlepší takovou vodu nepít, abyste neohrozili sebe a zdraví své rodiny.

testování vody

Pokud vám voda "nevoní" a pochybujete o její kvalitě, neriskujte. Raději nás pohotově kontaktujte a my se ochotně postaráme o to, aby byla vaše voda skutečně pitná a nezávadná. 

 

...

 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze