Kategorie
 
 
 
CZ bocny banner 428x667
CHCETE PORADIT?
 
 
Měření tvrdosti ZDARMA
 
 
 
 

Jak si poradit s výměnou filtračních vložek do reverzní osmózy? 2. část

Vodní vlog
17.04.2019
Ve slíbeném pokračování vám přinášíme množství užitečných informací, v rámci kterých se zaměříme na jednotlivé typy filtračních vložek do reverzních osmóz, ale především naším cílem bude ozřejmit princip jejich výměny. Věříme, že s našimi radami při troše dovednosti zvládnete údržbu i sami, čímž přispějete k zachování námi garantované kvality a prodloužíte životnost zařízení – reverzní osmózy.

Jak jste se dočetli 1. části článku, součástí každé reverzní osmózy jsou vodní filtry, chránící molekulární membránu před sedimenty, které ji mohou značně poškodit. Právě proto je třeba mít na paměti pravidelnou výměnu filtrační vložky, nacházející se uvnitř filtru. Nejvhodnějším typem jsou mechanické vložky s propustností 5 a 1 mikronů, které zodpovídají za odfiltrování velkých částic nečistot a suspenzí z vody. Pravidelná výměna filtračních vložek je velmi důležitá činnost, kterou je třeba provést, aby bylo zajištěno správné fungování a prodlouží životnost reverzní osmózy.

Výměna filtračních vložek v reverzní osmóze

Výměna by se měla provést jednou za 6 až 12 měsíců – vše závisí na kvalitě vaší neupravené vody (kolik a jaké mechanické nečistoty, jako je štěrk, písek a jiné se ve vaší vodě nacházejí). Častější servis doporučujeme uživatelům, kteří mají k dispozici vlastní zdroj vody. Je to způsobeno tím, že voda z vrtu není žádným způsobem upravena, takže filtry v systému reverzní osmózy absorbují více nečistot, což znamená, že ztrácejí své vlastnosti rychleji. Také je-li vaším zdrojem voda ze studny doporučujeme mechanickou předfiltraci již na vstupu do domu.

Značně kratší trvanlivost je charakteristická pro uhlíkové vložky. Bez ohledu na to, zda se jedná o vložky s granulovaným nebo s lisovaným uhlíkem, jejich životnost je přibližně jeden rok. Pokud jste technicky zdatní, do výměny filtračních vložek se můžete pustit svépomocí – prostřednictvím klíče k reverzní osmóze (součást balení) odšroubujte příslušný obal a vyměňte použitou mechanickou filtrační vložku za novou, jak uvádí fotografie níže. V opačném případě svěřte zařízení do rukou našeho profesionálně vyškoleného technika, který si se servisem poradí rychle a s nejvyšší odborností.
 
výmena filtračnej vložky reverzná osmóza

Co je mikron?

Je to měrná jednotka (μm) označující měřítko. Díky této jednotce se určuje přesnost filtrace s danou náplní. Zjednodušeně lze konstatovat, že filtrační patrony dostupné na trhu mají od 1 do 300 mikronů. Čím méně mikronů, tím důkladnější čištění vody.

Voda z vodovodu?

Obvykle se pro vodovodní vodu používají mechanické filtry s propustností 5 – 50 mikronů, případně s postupnou filtrací 50 – 20 – 10 – 5 mikronů. Jedná se o naprosto dostačující řešení. Voda tekoucí z vodárenských zdrojů má obvykle dobrou kvalitu. Filtr je obzvláště užitečný v případě poruch nebo při údržbářských pracích, během kterých mohou do zařízení vniknout větší odpadní částice. Filtry s těmito vlastnostmi by si měly s podobným problémem dokonale poradit.

Bloky a rodinné domy?

Ve vícegeneračních domech a blocích se na hlavním vstupu obvykle používá mechanická filtrace 100 – 300 mikronů. Používají se obvykle opakovaně použitelné síťové vložky. Toto řešení značně snižuje náklady na ošetření. Mnohé společnosti či družstva se rozhodnou instalovat taková zařízení, protože dbají na ochranu vodoměrů, provzdušňovačů a jiných důležitých částí zařízení od velkých mechanických nečistot. Látky nerozpustné ve vodě by mohly vést k selhání zařízení, což vede ke zvýšeným nákladům na opravu.

Voda ze studny?

Voda ze studny je jedním z nejtěžších případů, hodně závisí na její kvalitě. Taková voda se běžně potýká se železem, s pískem a se spoustou dalších molekul. V případě vody z vlastního zdroje se klasicky používají filtrační stupně. Reverzní osmóza nemá jeden, ale minimálně 2-3 filtry. Ve většině případů začíná gradace vložkami o velikosti od 100 mikronů, před membránou ideálně 5 – 1 mikronů. Zbytek filtrů by měl být zvolen podle kvality vody z daného zdroje. Filtry by měly být zvoleny tak, aby vydržely přibližně půl roku až rok.

Kdy vyměnit filtrační vložku za novou?

Skutečnost, že mechanická vložka musí být nahrazena novou, dokazuje několik situací:
  1. Opotřebovaný stav lze odhadnout na základě poklesu tlaku v zařízení. Pokud je větší než obvykle, může to znamenat, že náplň je ucpaná a chybí dostatek prostoru pro filtraci vody.
  2. Pozorování náplně – jednoduchá varianta, zejména pokud disponujeme transparentním odstínem. Pokud spatříte, že vložka je již silně znečištěná, co nejdříve se postarejte o její nahrazení.
filtračná vložka mechanická
Z hygienických důvodů, i když filtr nevypadá znečištěný, měl by se vyměnit za nový nebo důkladně vyčistit (síťovina) po roce používání. Pokud potřebujete poradit, nebo máte problém s výměnou filtrační vložky, zda si neumíte poradit s tím, která filtrační vložka je pro vás ta nejlepší, neváhejte nás kontaktovat, rádi vám poradíme.
Původní článek ze dne 17.4.2019, aktualizován dne 31.12.2021.
 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze