Jak si poradit s výměnou filtračních vložek do reverzní osmózy? 2. část

Kategorie
 
 
 
Jak si poradit s výměnou filtračních vložek do reverzní osmózy? 2. část
Doprava ZDARMA nad 2000Kč
 
 
Jak si poradit s výměnou filtračních vložek do reverzní osmózy? 2. část
COVID-19
 
 
 
 
Středa, 17 dubna 2019
Jak si poradit s výměnou filtračních vložek do reverzní osmózy? 2. část
V slíbeném pokračování vám přinášíme řadu užitečných informací, v rámci kterých se zaměříme na jednotlivé typy filtračních vložek do reverzní osmózy, ale především, naším cílem bude objasnit princip jejich výměny. Věříme, že s našimi radami při troše zručnosti zvládnete údržbu i sami, čímž přispějete k zachování námi garantované kvality a prodloužíte životnost zařízení– reverzní osmózy.

Výměna filtračních vložek v reverzní osmóze

Jak jste se dočetli 1. části článku, součástí každé reverzní osmózy jsou vodní filtry, chránící molekulární membránu před sedimenty, které ji mohou značně poškodit. Právě proto, třeba mít na paměti pravidelnou výměnu filtrační vložky, nacházející se uvnitř filtru. Nejvhodnějším typem jsou mechanické vložky s propustností 5 a 1 mikronů, které odpovídají za odfiltrování velkých částic nečistot a suspenzí z vody. Pravidelná výměna filtračních vložek je velmi důležitá činnost, kterou je třeba udělat, aby bylo zajištěno správné fungování reverzní osmózy.
Výměna by měla být provedena jednou za 6 až 12 měsíců – vše závisí na kvalitě vaší neupravené vody. Častější servis doporučujeme uživatelům, kteří disponují vlastním zdrojem vody. Je to způsobeno tím, že voda z vrtu není žádným způsobem upravena, takže filtry v systému reverzní osmózy absorbují více nečistot, což znamená, že ztrácejí své vlastnosti rychleji. Také při studniční vodě doporučujeme mechanickou předfiltraci již na vstupu do domu.
Značně kratší trvanlivost je charakteristická pro uhlíkové vložky. Bez ohledu na to, zda jde o vložky s granulovaným nebo s lisovaným uhlíkem, jejich životnost je přibližně jeden rok.
Pokud jste technicky zdatní, do výměny filtračních vložek se můžete pustit svépomocí – prostřednictvím klíče k reverzní osmóze (součást balení) odšroubujte příslušný obal a vyměňte použitou mechanickou filtrační vložku za novou, jak uvádí fotografie níže. V opačném případě, svěřte zařízení do rukou našeho profesionálně vyškoleného technika, který si se servisem poradí rychle a s nejvyšší odborností.
výměna filtrační vložky-blog

Co je mikron?

Je to měrná jednotka (μm) označující měřítko. Díky této jednotce se určuje přesnost filtrace s danou náplní. Zjednodušeně lze konstatovat, že filtrační patrony dostupné na trhu mají od 1 do 300 mikronů. Čím méně mikronů, tím důkladnější čištění vody.

Voda z vodovodu?

Obvykle se pro vodovodní vodu používají mechanické filtry s propustností 5 – 50 mikronů, případně s postupnou filtrací 50 – 20 – 10 – 5 mikronů. Jde o zcela postačující řešení. Voda tekoucí z vodárenských zdrojů má obvykle dobrou kvalitu. Filtr je zvláště užitečný v případě poruch nebo při údržbářských pracích, během kterých mohou do zařízení vniknout větší odpadní částice. Filtry s těmito vlastnostmi by si měli s podobným problémem dokonale poradit.

Bloky a rodinné domy?

Ve vícegeneračních domech a blocích se na hlavním vstupu obvykle používá mechanická filtrace 100 – 300 mikronů. Používají se obvykle opakovaně použitelné síťové vložky. Toto řešení značně snižuje náklady na ošetření. Mnohé společnosti či družstva se rozhodnou instalovat taková zařízení, protože dbají na ochranu vodoměrů, provzdušňovačů a jiných důležitých částí zařízení od velkých mechanických nečistot. Látky nerozpustné ve vodě by mohly vést k selhání zařízení, což vede ke zvýšeným nákladům na opravu.

Voda ze studny?

Voda ze studny je jedním z nejtěžších případů, hodně závisí na její kvality. Taková voda běžně zápasí se železem, s pískem a se spoustou dalších molekul. V případě vody z vlastního zdroje se klasicky používají filtrační stupně. Systém reverzní osmózy nemá jeden, ale minimálně 2-3 filtry. Ve většině případů začíná gradace vložkami s velikostí od 100 mikronů, před membránou ideálně 5 – 1 mikronů. Zbytek filtrů by měl být zvolen podle kvality vody z daného zdroje. Filtry by měly být zvoleny tak, aby vydržely přibližně půl roku až rok.

Kdy vyměnit filtrační vložku za novou?

Skutečnost, že mechanická vložka musí být nahrazena novou, dokazuje několik situací:
  1. Opotřebovaný stav lze odhadnout na základě poklesu tlaku v zařízení. Pokud je větší než obvykle, může to znamenat, že náplň je ucpaná a chybí dostatek prostoru pro filtraci vody.
  2. Pozorování náplně – jednoduchý varianta, zejména pokud disponujeme transparentním odstínem. Pokud spatříte, že vložka je již silně znečištěná, co nejdříve se postarejte o její nahrazení.
filtrační vložka-blog
Z hygienických důvodů, i když filtr nevypadá znečištěný, měl by se vyměnit za nový nebo důkladně vyčistit (síťovina) po roce používání.
 

...

 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze