Potřebujete rozbor vody?

Kategorie
 
 
 
Potřebujete rozbor vody?
Doprava ZDARMA nad 2000Kč
 
 
Potřebujete rozbor vody?
Měření tvrdosti vody zdarma
 
 
 
 
Středa, 11 dubna 2018

Pro zjištění kvality vody je nejlepším řešením provedení rozboru vodu, podle kterého zjistíte přesné hodnoty měřených látek. Jak ale zjistíte, že rozbor vody potřebujete? Většinou tomu nasvědčuje několik příznaků, které můžete na kvalitě svojí vody zpozorovat...


 

 

Blog: Potřebujete rozbor vody?

 

"Máte k dispozici výsledky rozboru vody?" Tak zní jedna z prvních otázek, na kterou se vás zeptá kdokoliv, s kým budete řešit úpravu vody. Vždy totiž potřebujeme vědět, co konkrétně a v jakém množství chcete z vody odfiltrovat. Vstupní hodnoty jsou důležité zejména při větších úpravnách vody, které se na jejich základě nastavují pro správné fungování.

Pro zjištění kvality vody je nejlepším řešením provedení rozboru vodu, podle kterého zjistíte přesné hodnoty měřených látek. Je na vás, zda si vyberete komplexní analýzu kvality vody nebo jen informativní měření vybraných ukazatelů.

 

Jak zjistíte, že potřebujete rozbor vody? 

Většinou tomu nasvědčuje několik příznaků, které můžete na kvalitě vaší vody zpozorovat:

Změna chutě vody, která nejčastěji nastává při zvýšeném obsahu chloru ve vodě. Také tomu může nasvědčovat znečištění vody železem, manganem nebo jinými látkami, které ve zvýšené koncentraci způsobují nejen problémy na spotřebičích, ale negativně ovlivňují i lidské zdraví. V případě koncentrace železa ve vodě v poměru přibližně 0,8 mg/l a více začíná být její chuť "kovová".

Pach vody je stejně většinou způsoben chlorem, který by se měl v pitné vodě nacházet v maximálním množství 0,3 mg/l. Problémy však nezpůsobuje jen pití vody s vysokým obsahem chloru, ale i samotné sprchování (zejména v horké vodě), kdy se dostává do těla přes pokožku, případně vdechováním výparů. Proto není vhodné takovou vodu používat ani pro užitkové účely. Nepříjemný pach vody může také naznačovat fekální znečištění vodního zdroje.

Zbarvení vody do hněda či vytváření mastných skvrn/černých usazenin na hladině vody jsou projevy vysoké koncentrace železa a manganu ve vodě.

 

Vodný kameň v kúpeľni

Vodní kámen jako ukazatel vysoké tvrdosti vody

Jedním z jasných příznaků, že kvalita vaší vody není stoprocentní, je i tvorba vodního kamene. Jde o nepříjemné bílé či nažloutlé nánosy, které se tvoří na sanitě v koupelně, vodovodních bateriích či spotřebičích (rychlovarná konvice, myčka nádobí, pračka a podobně). Kromě nevzhledného povlaku však tvrdá voda způsobuje i další problémy - například výrazné zvýšení nákladů za energie, čisticí prostředky, sníženou výkonnost a životnost topných zařízení či vysoušení pokožky a vlasů. Provedením rozboru vody v tomto případě zjistíte, jaká je přesná hodnota tvrdosti vody, zda a v jakém rozsahu je třeba její změkčení.

 

Zdravotní komplikace způsobené špatnou kvalitou vody

V některých případech však voda může mít běžnou chuť, barvu a neutrální vůni, přesto obsahovat látky či mikroorganismy, které jsou pro lidský organismus nebezpečné. Jde například o některé typy bakterií, které způsobují nevolnost nebo trávicí potíže. Špatné kvalitě pitné vody mohou nasvědčovat i jiné zdravotní problémy - špatné výsledky krevních testů, kardiovaskulární onemocnění, nesprávné fungování ledvin, vznik močových kamenů a další.

Cholera v Londýne v dôsledku znečistenej vodyVznik zdravotních onemocnění vlivem špatné kvality vody je běžným jevem v zemích třetího světa. Pití "špinavé" vody bylo dokonce důvodem vypuknutí epidemie cholery v Anglii v roce 1854 - nikdo ze začátku netušil, co nemoc způsobuje. Až nakonec místní lékař John Snow zjistil, že příčinou rychlého šíření onemocnění a úmrtí stovek lidí je kontaminovaná voda v řece Temži protékající přes Londýn, kterou využívalo jako zdroj vody mnoho obyvatel. Důvodem znečištění bylo vypouštění splašků, které navíc vlivem horkého počasí začaly kvasit. Jelikož se teorie lékaře potvrdila, odpovědné orgány musely začít jednat a následoval zákaz pití vody ze znečištěného zdroje. Počet úmrtí v důsledku cholery výrazně poklesl a aby se situace neopakovala, byl vybudován nový systém kanalizace a další opatření pro vyčištění vody. I díky tomu dnes patří Temže mezi nejčistší řeky na světě.

 

Původní článek ze dne  04. 01. 2018, aktualizovaný dne 11. 04. 2018.

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze