31.7.2017 11:04

Jaké materiály je možné použít na rozvod vody?

Samotná úprava vody nezahrnuje jen použití vhodného filtru na vodu, ale důležité je zvolit i kvalitní materiály na rozvod vody v celém objektu. Nejčastěji používanými materiály při domácích rozvodech jsou kovy (ocel, měď, olov, litina, mosaz), případně plast nebo jejich kombinace.


Jaké materiály je možné použiť?

Trubky Eurotis

Eurotis: 
N
erezové trubky Eurotis jsou používány pro vnitřní i venkovní rozvody pitné a užitkové vody, připojování topných těles či systémy ústředního topení. Jednou z hlavních výhod je, že trubky mají speciální strukturu, díky níž je lze snadno přizpůsobovat a ohýbat do úhlu až 180°, a to bez použití jakýchkoliv nástrojů.
Používané velikosti: 1/2", 3/4", 1", 5/4"
Pracovní teplota: -10 až + 120°C
Pracovní přetlak: PN 16

PPR trubky

PPR (polypropylen): 
PP-R 
materiál, nazývaný také statistický polypropylen, je možné použít (na rozdíl od některých jiných plastových materiálů) na rozvody teplé i studené vody. Mezi výhody používání polypropylenových trubek se zařazují zejména dlouhá životnost (až 50 let), ekologičnost a recyklovatelnost, snadná montáž a manipulace, hygienická nezávadnost a odolnost vůči chemikáliím, nízká hlučnost a tlakové ztráty třením, nevodivosť. Oblíbené jsou i díky poměrně nízké ceně. Polypropylenové trubky se spojují polyfúzním svařováním a mechanicky spojkami.
Používané velikosti: 3/8 ", 1/2", 3/4 ", 1", 5/4 "
Pracovní teplota: do +60°C
HliníkoplastPracovní přetlak: PN 16 

Hliníkoplast:
I v tomto případě je velkou výhodou hygienická nezávadnost, neboť polybutylen je jedním z najhygienickejších materiálů. Oblíbeným a velmi používaným byl zejména v minulosti i díky jednoduché montáži a manipulaci - jde o plně rozebíratelný systém, který lze poskládat, následně později rozložit a opět poskládat.
Používané velikosti: 16 mm, 20 mm, 26 mm
Pracovní teplota: do +95°C
Pracovní přetlak: PN 10 

RP trubky

RP: 
Trubky 
RP představují ideální řešení pro rozvod pitné a užitkové vody, závlahy a tlakovou kanalizaci v exteriéru. Jde o vysoce flexibilní materiál s odolností vůči zlomení, otěrem, ale i povětrnostním vlivům.
Používané velikosti: 1/2", 3/4", 1", 5/4"
Pracovní teplota: - 40 až + 110°C
Pracovní přetlak: PN 10 

Mirelon izolácia

Mirelon izolace: 
Mirelon 
izolace představuje trubice z pěnového polyetylénu s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi. Snadná manipulace a ohebnost, ekologičnost, recyklovatelnost a chemická odolnost jsou hlavními výhodami tohoto materiálu. Mirelon izolaci je možné použít při tepelné izolaci rozvodů studené i teplé užitkové vody.
Používané velikosti: 26x3 mm, 33x5 mm
Pracovní teplota: - 65 až + 90°C

Měděné trubky:
Medená rúraMěděné trubky se používají při proudění teplé i studené vody a vyznačují se vysokou životností, kde i po dlouhodobém provozu zůstává vnitřní povrch nenarušený, jsou odolné korozi, UV záření i změnám teplot. Měď je při výrobě vodovodních potrubí považována za zdravotně nezávadný materiál, protože se na jejich vnitřních stěnách tvoří ochranná vrstva oxidu mědi, která dokonce dokáže zabít některé druhy bakterií. Další výhodou je 100% recyklovatelnost, univerzálnost materiálu i nehořlavost (bod tání mědi je až 1083°C).
Používané velikosti: 15x1 mm, 18x1 mm, 22x1 mm, 28x1 mm

Pozinkovaná rúra

Pozinkované trubky: 
Velmi často používaným materiálem byly v minulosti pozinkované trubky, jejichž životnost však není tak dobrá, jako v případech materiálů uvedených výše (uvádí se neco kolem 15 let, avšak v nepříznivých podmínkách nastává poškození již dříve). Použití pozinkovaných potrubí se nedoporučuje zejména při teplé vodě, kdy se již po 2-3 letech musí měnit z důvodu koroze, která vzniká nejčastěji na základě usazování pevných částic a biofilmu na vnitřních stěnách trubek.
Používané velikosti: 1/2", 3/4", 1", 5/4" 

V případě zájmu o další informace nás neváhejte kontaktovat, rádi vám poradíme.

Posted by

Zuzana Grajciarová

Ďalšie články

awblog/filtracna-kanvica-na-vodu.jpg

Pro lidi, kteří hledají nízkonákladovou filtraci vody pro svou domácnost, jsou ideální volbou filtrační konvice na vodu. Aktivní uhlí uvnitř filtru na sebe dokáže navázat škodliviny nacházející se ve vodě, zároveň zvyšuje její kvalitu a zlepšuje chuť pitné vody. Více o výhodách použití filtrační konvice se dočtete v článku.

Číst více
awblog/cista-pitna-voda-filter-s-aktivnym-uhlim.png

Co si představujete pod pojmem čistá pitná voda? My nazýváme čistou a zdravou vodu takovou, která neobsahuje žádné škodlivé látky, a tak může v lidském těle plnit všechny důležité úkoly, pro které je určena. Vynikajícím pomocníkem v boji za čistou vodu je aktivní uhlí, které vám pomůže zbavit ji znečišťujících látek a navíc získáte vodu s výbornou chutí.

Číst více
awblog/kolko-vody-je-potrebnej-na-vyrobu-potravin-clanok.jpg

Uvažovali jste někdy o tom, kolik vody je spotřebováno nebo kontaminováno při výrobě běžných potravin a produktů, jako je čaj, rýže, chléb nebo čokoláda? V článku se také dozvíte, kolik vody potřebujete k výrobě jedné kávy, kterou vypijete spolu s přečtením tohoto článku.

Číst více