22.1.2018 17:02

Dezinfekce vody pomocí chloru

Chlór vo vode

Dezinfekce vody chlorem

Za jednu z nejdůležitějších částí procesu úpravy vody považujeme její dezinfekci, jejímž prostřednictvím je zajištěna nezávadnost vody z mikrobiologického hlediska. Negativní vliv některých druhů mikroorganismů na lidský organismus může způsobit řadu zdravotních potíží, proto dezinfekci vody nedoporučujeme v žádném případě podcenit. Ve většině případů se provádí chlorování, které se považuje za jednu z nejúčinnějších možností dezinfekce vody.

Množství dávky použitého prostředku, čas působení a také následný účinek dezinfekce vody závisí na kvalitě vody - její fyzikálních, chemických a mikrobiologických vlastností.

Formy dezinfekce vody
Rozlišujeme dvě základní metody, kterými se dezinfekce vody provádí:

  • chemické = použití chlóru a jeho sloučenin (ve formě plynného chloru, chloraminů nebo roztoku chlornanu sodného), ozonu a dalších oxidačních činidel,
  • fyzikální = dezinfekce prostřednictvím UV záření, ultrazvukové metody, dezinfekce teplem a jiné.


Jaké výhody má chlorová dezinfekce vody?

Dávkovacie čerpadlo na chlór ETATRON DLXB

Dezinfekce vody pomocí chloru se nejčastěji uplatňuje při užitkových vodách dezinfekci obcí, případně ve větších průmyslových objektech. V případě dezinfekce pitné vody používané v samostatné domácnosti doporučujeme sáhnout po ekologické variantě prostřednictvím UV lampy na vodu. Oblast UV záření 200-320nm má germicidní účinky a zneškodní až 99,99% bakterií nacházejících se ve vodě. Na rozdíl od chemických metod se do vodního oběhu při použití UV lampy nepřidávají chemikálie a nejsou vytvářeny žádné vedlejší produkty. Rovněž se nemění ani fyzikální vlastnosti vody. Na druhé straně má však i dezinfekce vody chlorem oproti UV dezinfekci několik výhod:

- velká baktericidní účinnost chloru i v malých koncentracích (v závislosti na kvalitě vstupní vody),
- silné oxidační účinky (uplatnění při odstraňování železa a manganu z vody),
- ekonomické hledisko (jde o levnou variantu dezinfekce vody ve srovnání s jinými formami),
- poměrně jednoduchá aplikace chlóru,
- dlouhodobý účinek brání sekundárnímu znečištění vodního zdroje.

Na chlorování vody používáme membránové dávkovací čerpadlo ETATRON DLXB s certifikátem IP65, které má širokou škálu použití (systémy úpravy vody, bazény, bojler a pod.). Pro více informací nebo vypracování nezávazné cenové nabídky na dezinfekci vody chlorem nás neváhejte kontaktovat.

Posted by

Čistá Voda

Ďalšie články

awblog/veltrh-coneco-racioenergia-voda-2018.jpg

Ve dnech 11. až 14. dubna 2018 jsme se zúčastnili mezinárodního veletrhu CONECO-RACIOENERGIA-VODA, který se konal v prostorách Incheba Expo Bratislava. Pro návštěvníky jsme měli připravenou prohlídku vybraných produktů a na jejich otázky odpověděli odborníci na úpravu vody, kteří se této problematice věnují už léta a umí poradit s jakýmkoliv "vodním" problémům. Prohlédněte si několik fotografií z výstavy ...

Číst více
awblog/stavebni-veletrhy-brno.png

Ve dnech od 25. - 28. 4. 2018 se v Brně bude konat stavební veľrth, který bude zaměřen prakticky na vše ohledně staveb a rekonstrukcí. Na výstavě můžete najít mnoho odborníků k různých oblastí stavebnictví. K nim neodmyslitelně patříme i my i partnerská společnost Aquatrend. Přijďte se podívat.

Číst více
awblog/coneco-blog.png

I tento rok se naša společnost zúčastní veletrhu CONECO-RACIOENERGIA, který se uskuteční ve výstavišti Incheba Expo Bratislava. Už ve dnech 11.-14.4. 2018 můžete navštívit náš stánek. Zveme vás prohlédnout si vybrané produkty z našeho portfolia a prokonzultovat problémy týkající se vody s našimi odborníky.

Číst více