Dezinfekce vody pomocí chloru

Kategorie
 
 
 
Dezinfekce vody pomocí chloru
Doprava ZDARMA nad 3000Kč
 
 
mereni-tvrdosti-vody-zdarma
Měření tvrdosti vody zdarma
 
 
 
 
 
 
Sobota, 19 května 2018

Za jednu z nejdůležitějších částí procesu úpravy vody považujeme její dezinfekci, jejímž prostřednictvím je zajištěna nezávadnost vody z mikrobiologického hlediska. Ve většině případů se provádí chlorování vody - přečtěte si, jaké výhody se sebou tato metoda dezinfekce vody přináší.

Chlór vo vode

Dezinfekce vody chlorem

Za jednu z nejdůležitějších částí procesu úpravy vody považujeme její dezinfekci, jejímž prostřednictvím je zajištěna nezávadnost vody z mikrobiologického hlediska. Negativní vliv některých druhů mikroorganismů na lidský organismus může způsobit řadu zdravotních potíží, proto dezinfekci vody nedoporučujeme v žádném případě podcenit. Ve většině případů se provádí chlorování, které se považuje za jednu z nejúčinnějších možností dezinfekce vody.

Množství dávky použitého prostředku, čas působení a také následný účinek dezinfekce vody závisí na kvalitě vody - její fyzikálních, chemických a mikrobiologických vlastností.

Formy dezinfekce vody
Rozlišujeme dvě základní metody, kterými se dezinfekce vody provádí:

  • chemické = použití chlóru a jeho sloučenin (ve formě plynného chloru, chloraminů nebo roztoku chlornanu sodného), ozonu a dalších oxidačních činidel,
  • fyzikální = dezinfekce prostřednictvím UV záření, ultrazvukové metody, dezinfekce teplem a jiné.


Jaké výhody má chlorová dezinfekce vody?

Dávkovacie čerpadlo na chlór ETATRON DLXB

Dezinfekce vody pomocí chloru se nejčastěji uplatňuje při užitkových vodách dezinfekci obcí, případně ve větších průmyslových objektech. V případě dezinfekce pitné vody používané v samostatné domácnosti doporučujeme sáhnout po ekologické variantě prostřednictvím UV lampy na vodu. Oblast UV záření 200-320nm má germicidní účinky a zneškodní až 99,99% bakterií nacházejících se ve vodě. Při použití UV lamp se do vodního oběhu nepřidávají žádné chemikálie a nejsou vytvářeny žádné vedlejší produkty. Rovněž se nemění ani fyzikální vlastnosti vody. Na druhé straně má však i dezinfekce vody chlorem oproti UV dezinfekci několik výhod:

- velká baktericidní účinnost chloru i v malých koncentracích (v závislosti na kvalitě vstupní vody),
- silné oxidační účinky (uplatnění při odstraňování železa a manganu z vody),
- ekonomické hledisko (jde o levnou variantu dezinfekce vody ve srovnání s jinými formami),
- poměrně jednoduchá aplikace chlóru,
- dlouhodobý účinek brání sekundárnímu znečištění vodního zdroje.

Na chlorování vody používáme membránové dávkovací čerpadlo ETATRON DLXB s certifikátem IP65, které má širokou škálu použití (systémy úpravy vody, bazény, bojler a pod.). Pro více informací nebo vypracování nezávazné cenové nabídky na dezinfekci vody chlorem nás neváhejte kontaktovat.

Původní článek ze dne 22.1.2018, aktualizován dne 19.5.2018.

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze