8.2.2018 18:04

5 příkladů, jak vypadá tvrdá voda

Tvrdá voda a vodní kámen způsobuje v domácnosti celou řadu problémů, přes nevzhledný povlak na spotřebičích, vysoušení pokožky a vlasů až po výrazné zvýšení nákladů za energie. O tom, co všechno se změkčením vody vyřeší a jaké přináší měkká voda výhody, jsme již psali na našem blogu. V tomto článku se zaměříme na konkrétní příklady, které se ve vaší domácnosti objeví, pokud používáte tvrdou vodu.

 

Vodný kameň na vodovodnej batérii


1. Usazeniny na vodovodní armatuře

Nevzhledný bílý nebo nažloutlý povlak na vodovodní baterii a další armatuře v koupelně nebo kuchyni je jasným znakem zvýšené tvrdosti vody. Při sprchování můžete zpozorovat vytvořen vodní kámen i na sprchové hlavici. Na základě toho s jistotou víte, že ve vaší vodě je vysoký obsah vápniku a hořčíku a je třeba její změkčení. 

 

Vodný kameň v rýchlovarnej kanvici
2. Vodní kámen v rychlovarné konvici

S usazováním vodního kamene v rychlovarné konvici se setkal už asi každý z nás. Na internetu najdete množství návodů, jak ho jednoduše odstranit. Nejčastěji se používá kyselina citrónová či ocet, ale všechna tato řešení působí pouze krátkodobě. Po určitém čase se vodní kámen v konvici opět vytvoří, proto je ideálním, a zejména trvalým, řešením použití změkčovače vody. V případě vysoké tvrdosti vody se problémů s vodním kamenem nevyhnete ani při používání jiných kuchyňských spotřebičů s ohřevem, například kávovaru.

Vodný kameň v práčke

 

3. Zanesené topné teleso v pračce

Ideálním prostředím pro tvorbu vodního kamene jsou i topné spirály v pračce a dalších spotřebičích. Problémem bývá fakt, že jsou ukryty uvnitř zařízení a nevidíme tak pouhým okem, když jsou zanesené. Můžeme však zpozorovat zvýšené náklady na energie, prací prostředky či nedokonale opratě a zatvrdlé prádlo. Zanesení topného tělesa a dalších částí pračky může vyústit až do její zničení. V takovém případě většinou reklamace nebývají výrobcem uznányS obdobným problémem se mohou setkat i majitelé myčky.

 

Vodný kameň v bojleri4. Vodní kámen v bojleru

Rizikovým zařízením v domácnosti, kde se ve velkém tvoří vodní kámen, je bojler či jiné zařízení sloužící k ohřevu vody. Voda ohřívána v takovém prostředí následně protéká celým systémem a využíváme ji i na pití. Vrstva vodního kamene navíc působí jako tepelný izolant a způsobuje výrazné energetické ztráty. Právě úspora elektrické energie až o 50% při vytápění a zvýšená výkonnost topných těles patří mezi hlavní výhody změkčení vody. Při používání měkké vody je chráněn nejen topný systém, ale i potrubí, rozvody a spotřebiče.
 

Usadeniny na sklenenom riade
5. Skvrny na skleněném nádobí

Vysoká tvrdost vody se může projevit i usazeninami na skleněném nádobí, na kterém po vysušení zůstanou skvrny. Kromě kuchyňského nádobí se vápencové skvrny vyskytují i na dalších skleněných površích (například sprchový kout).


Vodní kámen se tedy tvoří všude tam, kudy protéká tvrdá voda - v spotřebičích, topných tělesech ale i celém vodovodním systému.
Zpozorovali jste některý z uvedených příkladů i ve vaší domácnosti?
V případě zájmu o řešení problémů s tvrdou vodou a vodním kamenem se neváhejte obrátit na naše odborníky.

Posted by

Zuzana Grajciarová

Ďalšie články

awblog/veltrh-coneco-racioenergia-voda-2018.jpg

Ve dnech 11. až 14. dubna 2018 jsme se zúčastnili mezinárodního veletrhu CONECO-RACIOENERGIA-VODA, který se konal v prostorách Incheba Expo Bratislava. Pro návštěvníky jsme měli připravenou prohlídku vybraných produktů a na jejich otázky odpověděli odborníci na úpravu vody, kteří se této problematice věnují už léta a umí poradit s jakýmkoliv "vodním" problémům. Prohlédněte si několik fotografií z výstavy ...

Číst více
awblog/stavebni-veletrhy-brno.png

Ve dnech od 25. - 28. 4. 2018 se v Brně bude konat stavební veľrth, který bude zaměřen prakticky na vše ohledně staveb a rekonstrukcí. Na výstavě můžete najít mnoho odborníků k různých oblastí stavebnictví. K nim neodmyslitelně patříme i my i partnerská společnost Aquatrend. Přijďte se podívat.

Číst více
awblog/coneco-blog.png

I tento rok se naša společnost zúčastní veletrhu CONECO-RACIOENERGIA, který se uskuteční ve výstavišti Incheba Expo Bratislava. Už ve dnech 11.-14.4. 2018 můžete navštívit náš stánek. Zveme vás prohlédnout si vybrané produkty z našeho portfolia a prokonzultovat problémy týkající se vody s našimi odborníky.

Číst více