5 příkladů, jak vypadá tvrdá voda

Kategorie
 
 
 
5 příkladů, jak vypadá tvrdá voda
Doprava ZDARMA nad 2000Kč
 
 
5 příkladů, jak vypadá tvrdá voda
COVID-19
 
 
 
 
Pátek, 18 května 2018
5 příkladů, jak vypadá tvrdá voda

Tvrdá voda a vodní kámen způsobuje v domácnosti celou řadu problémů, přes nevzhledný povlak na spotřebičích, vysoušení pokožky a vlasů až po výrazné zvýšení nákladů za energie. V článku se zaměříme na konkrétní příklady, které se ve vaší domácnosti objeví, pokud používáte tvrdou vodu.

Tvrdá voda a vodní kámen způsobuje v domácnosti celou řadu problémů, přes nevzhledný povlak na spotřebičích, vysoušení pokožky a vlasů až po výrazné zvýšení nákladů za energie. O tom, co všechno se změkčením vody vyřeší a jaké přináší měkká voda výhody, jsme již psali na našem blogu. V tomto článku se zaměříme na konkrétní příklady, které se ve vaší domácnosti objeví, pokud používáte tvrdou vodu.

 

Vodný kameň na vodovodnej batérii

1. Usazeniny na vodovodní armatuře

Nevzhledný bílý nebo nažloutlý povlak na vodovodní baterii a další armatuře v koupelně nebo kuchyni je jasným znakem zvýšené tvrdosti vody. Při sprchování můžete zpozorovat vytvořený vodní kámen i na sprchové hlavici. Na základě toho s jistotou víte, že ve vaší vodě je vysoký obsah vápníku a hořčíku a je třeba její změkčení. 

 

Vodný kameň v rýchlovarnej kanvici
2. Vodní kámen v rychlovarné konvici

S usazováním vodního kamene v rychlovarné konvici se setkal už asi každý z nás. Internet je plný návodů, jak ho jednoduše odstranit, ale jen na krátkou dobu. Nejčastěji se používá kyselina citrónová či ocet, ale všechna tato řešení působí pouze krátkodobě. Po určitém čase se vodní kámen v konvici opět vytvoří, proto je ideálním, a zejména trvalým, řešením použití změkčovače vody. V případě vysoké tvrdosti vody se problémům s vodním kamenem nevyhnete ani při používání jiných kuchyňských spotřebičů s ohřevem, například kávovarů.

 

Vodný kameň v práčke3. Zanesené topné těleso v pračce

Ideálním prostředím pro tvorbu vodního kamene jsou i topné spirály v pračce a dalších spotřebičích. Problémem bývá fakt, že jsou ukryty uvnitř zařízení a nevidíme tak pouhým okem, když jsou zanesené. Můžeme však zpozorovat zvýšené náklady na energie, prací prostředky či nedokonale vyprané a zatvrdlé prádlo. Zanesení topného tělesa a dalších částí pračky může vyústit až do jejího zničení. V takovém případě většinou reklamace nebývají výrobcem uznány. S obdobným problémem se mohou setkat i majitelé myčky.

 

Vodný kameň v bojleri4. Vodní kámen v bojleru

Rizikovým zařízením v domácnosti, kde se ve velkém tvoří vodní kámen, je bojler či jiné zařízení sloužící k ohřevu vody. Voda ohřívaná v takovém prostředí následně protéká celým systémem a využíváme ji i na pití. Vrstva vodního kamene navíc působí jako tepelný izolant a způsobuje výrazné energetické ztráty. Právě úspora elektrické energie až o 50% při vytápění a zvýšená výkonnost topných těles patří mezi hlavní výhody změkčení vody. Při používání měkké vody je chráněn nejen topný systém, ale i potrubí, rozvody a spotřebiče.


Usadeniny na sklenenom riade5. Skvrny na skleněném nádobí

Vysoká tvrdost vody se může projevit i usazeninami na skleněném nádobí, na kterém po vysušení zůstanou skvrny. Kromě kuchyňského nádobí se vápencové skvrny vyskytují i na dalších skleněných površích (například sprchový kout).

 

 

 

Vodní kámen se tedy tvoří všude tam, kudy protéká tvrdá voda - v spotřebičích, topných tělesech ale i celém vodovodním systému. Zpozorovali jste některý z uvedených příkladů i ve vaší domácnosti? V případě zájmu o řešení problémů s tvrdou vodou a vodním kamenem se neváhejte obrátit na naše odborníky.

 

Původní článek ze dne 8. 2. 2018, aktualizován dne 18. 5. 2018.

 

...

 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze