Kategorie
 
 
 
CZ bocny banner 428x667
CHCETE PORADIT?
 
 
Měření tvrdosti ZDARMA
 
 
 
 

Jaký vliv má tvrdá voda na ledviny?

Vodní vlog
Napsal Čistá Voda
29.01.2023

Pití tvrdé vody by nemělo mít negativní vliv na ledviny, ačkoli voda obsahující vysoké množství vápníku a hořčíku, může přispívat k tvorbě ledvinových kamenů. Tvorbu ledvinových kamenů výrazně ovlivňuje genetická predispozice, stravovací návyky a životní styl. Jako prevence se doporučuje pít dostatečné množství vody, příjem zdravé vyvážené stravy, udržování hmotnosti, vyhýbání se nadměrné konzumaci soli a nadměrnému příjmu vápníku z potravin.

Dešťová voda, která dopadá na zem, je měkká a charakteristická nízkým obsahem minerálních látek. Její postupným prosakováním do hlubších vrstev země, čímž vzniká tvrdá voda. Nejčastěji jde o dobře známé látky: vápník a hořčík. Taková voda je zodpovědná za vznik vodního kamene v domácnosti, rovněž jeho vliv lze pozorovat ve formě usazenin na vodovodní baterii, ve formě povlaku po vytažení nádobí z myčky.

Tvrdá voda přechodného charakteru obsahuje zvýšené množství hydrogenuhličitanu vápenatého. Na druhé straně tvrdá voda trvalého charakteru obsahuje především sírany. Typický bělavý vodní kámen, který pozorujeme na kuchyňském nádobí, je teplem vysrážen výše zmiňovaný prvek – uhličitan vápenatý.

Způsobuje tvrdá voda problémy s ledvinami?

Ledviny fungují v lidském těle jako filtr. Jejich hlavní funkcí je odstraňování odpadních látek a přebytečné tekutiny z těla.

Obličkové kamene

Ledvinové kameny jsou malé „kamínky“ soli a minerálů v moči. Nejčastějším příznakem je silná, ostrá bolest ve spodní části zad a v podbřišku. V akutním stadiu se odstranění větších ledvinových kamenů neobejde bez chirurgického zákroku.

Většina ledvinových kamenů je vápníkového typu, které vznikají, změnou hladiny vápníku ve vašem moči. V procesu vylučování se tyto vápníkové částice těžko rozpouštějí a ukládají se na stěny ledvin. V průběhu let se usazeniny zvětšují a vzniká ledvinový kámen, který se postupně zvětšuje a začíná způsobovat problémy v ledvinovém systému. Je známo, že pití velkého množství vody každý den je důležité k tomu, aby se zabránilo dehydrataci organismu. Při dehydrataci vzniká vhodné prostředí pro vznik a zvětšování ledvinových kamenů. K dalším spouštěčům, způsobujícím jejich vznik patří genetická predispozice, stravovací návyky, klimatické a sociální podmínky.

Jak posílit fungování ledvin?

Pro eliminaci ledvinových kamenů se doporučuje zvýšit pitný režim. Příjem zvýšeného množství vody ředí látky v moči, které vedou k tvorbě kamenů. Pokud nejste milovníkem čisté vody, zkuste jiné alternativy jako jsou citrusové nápoje, čerstvé limonády nebo pomerančový džus. Přítomný citrát v těchto nápojích pomáhá blokovat tvorbu kamenů.

Citrónová voda

Existují lidé se špatným zdravotním stavem, při kterých je zvýšené riziko výskytu ledvinových kamenů při pití tvrdé vody. Samotná tvrdá voda nezpůsobuje ledvinové kameny, ale může zvýšit riziko jejich vzniku z důvodu zvýšeného množství vápníku, který obsahuje a se kterým si organismus neumí poradit. Výzkumy ukazují, že pokud pijete tvrdou vodu po léčbě ledvinových kamenů, zvyšuje se nebezpečí vzniku komplikací či jejich rychlého návratu.

Je vodní kámen ve vodě nebezpečný?

Vodní kámen je tvořen usazeninami vápníku a hořčíku, který se hromadí zejména v rychlovarných konvicích, v kávovarech, ve sklenicích, kolem vodovodních baterií a na jiných místech. V jednoduchosti řečeno: s vodním kamenem přicházíme do kontaktu každý den jak při používání kuchyňských pomocníků, tak při sprchování.

Doporučený příjem ve stravě je asi 1000 mg vápníku a 200 – 400 mg hořčíku denně. Při nekvalitní stravě složené z mastných "fast foodových" jídel, tělo zmíněné množství minerálů nedokáže přijmout, proto je důležitý jejich přísun z pitné vody, ze které tělo dokáže získat 5% - 20% doporučené denní dávky.

Ve skutečnosti Národní rada pro výzkum uvádí, že tvrdá pitná voda v některých případech – při velmi vysokých koncentracích vápníku a hořčíku, může představovat sekundární zdroj daných minerálů.

Může pití tvrdé vody způsobit zdravotní problémy?

Výzkum ukazuje, že nezáleží jen na kvalitě, ale také na množství přijaté vody. Existují však určité důkazy, že velmi tvrdá voda (voda bohatá na minerály) s TDS nad 400 ppm může zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů.

Ve většině případů vzniku ledvinových kamenů začne krev v lidském těle, v důsledku určitých inherentních problémů, absorbovat více vápníku z vody az potravy, než je skutečně nutné. V důsledku toho, se nadbytek vápníku ukládá na stěnách ledvin v procesu vylučování.

Pokud se obáváte ledvinových kamenů, nejlepším preventivním opatřením je dodržování pitného režimu. Přibližně 60% - 70% vaší tělesné hmotnosti tvoří voda a každá buňka vašeho těla ji potřebuje pro správné fungování. Voda pomáhá ledvinám odstraňovat odpad z krve ve formě moči. Voda také pomáhá udržovat vaše krevní cévy otevřené, aby krev mohla volně cestovat do vašich ledvin a dodávat jim základní živiny. V důsledku dehydratace je obtížnější, zajistit správný proces fungování. Mírná dehydratace způsobuje únavu a zhoršuje normální tělesné funkce. Těžká dehydratace vede k poškození ledvin, proto je důležité dodržovat pitný režim při zvýšené fyzické, psychické aktivitě, ale také v období veder a ve vlhkém prostředí (wellness).

Kdy se vyplatí změkčit tvrdou vodu?

Pokud tvrdá voda obsahuje základní minerály, na rozdíl od měkké vody je jako pitná voda vhodnější. Proč potřebujeme odstraňovat tyto minerály změkčováním vody? Nepříznivé účinky tvrdé vody pozorujeme převážně při využívání domácích spotřebičů. Čerstvě vyprané prádlo je vlivem tvrdé vody na dotek drsnější, vodní kámen rovněž zanechává neestetický povlak na obkladech, na zrcadlech a používaných předmětech. Tvrdá voda má negativní vliv i na krásu. Vlasy zanechává suché a nepoddajné, způsobuje popraskání kůže, tvorbu lupů, podněcuje vznik a zhoršení ekzémů. Navíc, vodní kámen se zvykne usazovat ve vodovodním potrubí, což může vést až k jeho výměně, která představuje finančně nákladné a komplikovanější řešení. Instalací systému změkčování vody lze tomuto problému předejít.

Zmäkčovač vody

V naší nabídce naleznete různé změkčovače vody. Záleží na vašich požadavcích a na výši prvotní investice. Nabízíme tři základní druhy:

  1. Katexový změkčovač vody: Katexové změkčovače vody představují nejúčinnější možnost změkčení tvrdé vody a permanentního odstranění vodního kamene v domácnostech nebo v průmyslu. Změkčení vody zajišťuje katexová pryskyřice uvnitř zařízení zachycující kationty vápníku Ca2+ a hořčíku Mg2+, které jsou následně nahrazeny neškodnými ionty sodíku Na+. Po nasycení je nutná regenerace směsi, která probíhá prostřednictvím solného roztoku. Látky vápník a hořčík způsobující nadměrnou tvrdost vody jsou v rámci vyčerpaného regenerátu odváděny do odpadu.
  2. Magnetický změkčovač vody: Magnetický změkčovač vody je zařízení, které se používá ke změkčení vody pomocí magnetického pole. Tato zařízení jsou obvykle umístěna na vodovodním potrubí a používají silné magnetické pole ke změně struktury tvrdých prvků ve vodě, jako jsou vápník a hořčík. Tímto způsobem se snižuje jejich schopnost usadit se na bateriích, v kanalizaci a ve spotřebičích, jako jsou pračky a myčky nádobí.
  3. Polyfosfátový změkčovač vody: Polyfosfátové změkčovače vody jsou často považovány za účinný způsob na změkčení vody v domácnostech a v podnicích. Polyfosfátové filtry se využívají při změkčení užitkové vody, zejména jako pračkové a sprchové vodní filtry. Při uvolňování krystalického polyfosfátu se do vody dostávají polyfosfáty, které nejsou vhodné k pití. Proto se taková úprava vody nedoporučuje na pitné vody. Polyfosfátová směs uvnitř filtru se ve vodě pomalu rozpouští, přičemž na sebe váže ionty vápníku. Díky tomu zabraňuje tvorbě vodního kamene a dokáže odstranit i již vzniklé usazeniny vodního kamene.

Pokud se neumíte rozhodnout, který změkčovač vody je pro vás ten pravý, neváhejte nás kontaktovat, rádi vám poradíme a pomůžeme s výběrem nejvhodnějšího zařízení určeného pro váš problém s vodou.

Zdroje: https://www.britannica.com/science/hard-water

https://www.alfaauv.com/blog/are-kidney-stones-caused-by-hard-water/

BELLIZZI, Vincenzo, et al. Effects of water hardness on urinary risk factors for kidney stones in patients with idiopathic nephrolithiasis. Nephron, 1999, 81.Suppl. 1: 66-70.

 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze