Kategorie
 
 
 
CZ bocny banner 428x667
CHCETE PORADIT?
 
 
Měření tvrdosti ZDARMA
 
 
 
 

Tipy jak si vybrat ionizátor vody

Vodní vlog
Napsal Čistá Voda
10.02.2023

Správný výběr vhodného typu ionizátoru vody představuje stále náročnější úkol. Problém spočívá v široké škále složené z různých typů a značek. Pokud se rozhodnete pro koupi, ujistěte se, že jste dostatečně informováni o faktorech, které je třeba zvážit. Bez dostatku informací o ionizátorech vody existuje riziko, že uděláte nesprávné rozhodnutí. Většina těchto zařízení má odlišné funkce určené pro různé potřeby domácností. Následující užitečné tipy vám pomohou najít nejvhodnější ionizátor vody.

Současná filozofie, vést aktivní životní styl s důrazem na zdravou životosprávu a cvičení, je jeden z primárních faktorů, proč se stále více lidí aktivně zajímá o svůj zdravotní stav. Avšak veškeré úsilí může selhat na nízké kvalitě vody. Do popředí se dostaly různé filtrační metody, jako jsou džbánové filtry, filtrační konvice nebo šungitové kameny. Vědci zjistili, že ke zlepšení kvality vody není důležitá jen samotná čistota vody, ale také množství minerálů, které obsahuje.

Japonští výzkumníci našli ještě výhodnější řešení – vyvinuli zařízení na ionizaci vody. Ionizátory dokáží obnovit normální hladinu kyselosti vody (pH mezi 8 až 12) a dodávají tělu prospěšné minerály. Dlouhodobé používání má pozitivní vliv na zdraví lidí a zvyšuje jejich výkonnost. Pomocí vody ionizované tímto zařízením se mohou lidé zbavit mnoha onemocnění trávicího systému, uklidnit nervový systém, odstranit toxiny a zvýšit energii.

Ionizátor vody aquaion

Na trhu dnes existuje široký výběr ionizátorů vody. Abyste si mohli pořídit nejvhodnější zařízení pro vás a vaše blízké, připravili jsme návod na co dbát při výběru správného zařízení a na co byste si měli dávat pozor.

Co je ionizátor vody?

Ionizátor, určený zejména pro domácnosti, obohacuje vodu ozonem, jehož prostřednictvím se voda dekontaminuje od patogenních látek a navíc způsobí neutralizaci chlóru. Většina produktů obsahuje displej, který slouží k nastavení potřebných parametrů. Některé moderní typy se umí po ukončení ionizace automaticky vypnout. Po ukončení procesu se doporučuje vodu „vyluhovat“ 15 až 20 minut, aby se ozon rozložil a voda se nasytila kyslíkem.

Proces fungování zařízení je následující: voda z vodovodu vstupuje do nádrže, kde se čistí od mechanických nečistot, mikroorganismů a jiných zdraví škodlivých látek. Filtr obsahuje stříbro, které má dezinfekční účinky. Před nákupem produktu si musíte zvážit, kam plánujete ionizátor umístit. Je třeba poznamenat, že ionizátory připojené přímo k vodovodnímu potrubí mají delší životnost.

Voda v zařízení prochází procesem elektrolýzy. Základem celého systému jsou desky, které přenášejí elektrický proud. Za nejvhodnější materiál, který slouží k výrobě daných desek je považován titan, protože za chodu provozu neoxiduje. Čím více těchto desek ionizátor má, tím vyšší je výsledná čistota vody .

Ionizátor Aquator

Základní druhy

  • Stříbrný ionizátor: Jedná se o jednu z prvních verzí tohoto zařízení. Výhody stříbrné vody jsou známé již od starověku. Vzhled a funkčnost moderních zařízení, se jen málo liší od svých předchůdců. Mezi výhody takového zařízení patří jednoduchý design a praktické použití. Nevýhoda spočívá v čekání na dokončení úspěšného ionizačního procesu, který trvá cca 3 hodiny. Existuje také složitější model - elektrické zařízení. Může to být buď samostatná nádoba, která je připojena k vodovodnímu systému, nebo malá tryska pro kohoutek. Hlavními výhodami takového zařízení se stříbrnými plotnami jsou rychlost ionizace vody a snadnost použití. Nevýhoda je spojena s poměrně vysokými náklady ve srovnání s prvním typem ionizátoru.
  • Turmalínový hrnek: Jedná se o kompaktní přenosný domácí ionizátor. Takový aktivátor minerálních iontů je z hlediska ionizace vody opravdu zbytečný. Přestože částice turmalínu mohou elektrifikovat, nepřenášejí do prostředí žádné ionty.
  • Elektrické modely: Taková zařízení se často nazývají také strukturovače. Mají mnoho tvarů a velikostí, ale všechny bez výjimky ionizují vodu jen při přímém napojení na elektrickou síť. Nejčastěji se jedná o samostatnou nádobu různých velikostí. Voda do ní vstupuje z vodovodního potrubí, prochází vícestupňovým čištěním, poté se ionizuje a mineralizuje. Pomocí takového zařízení a jeho různých nastavení na výstupu můžete získat nízko alkalickou nebo nízko kyselou vodu. Třeba mít na paměti fakt, že není možné získat benefity podobné výhodám skutečné minerální vody.

Podle umístění

  • Podpultový (zabudovaný) - jedná se o populární model ionizátoru vody, který je ovládán baterií umístěnou na kuchyňské lince. Jsou vyhledávanější než přenosné modely, protože zabírají málo prostoru. Jejich design je skutečnou ozdobou každé kuchyně. U tohoto typu ionizátoru vody je třeba počítat s vyšší nákupní cenou. Jistou nevýhodu představuje navrtání otvoru do kuchyňské linky určeného pro baterii.
  • Pultový (přenosný) - jedná se o poměrně oblíbené ionizátory vody, které jsou charakteristické svou flexibilitou a možností snadného přenášení z místa na místo. Lidé, kteří se často přesouvají mezi bytem a víkendovou chatou nebo jsou často na cestách za prací, oceňují tuto možnost a užívají si výhod ionizované vody všude s sebou. Ovládání je trošku složitější, než tomu bylo u zabudovaných.

Ionizátor vody

Počet elektrod elektrolytické komory

Výkon ionizátoru je primárně určen počtem elektrod v elektrolytické komoře a jejich velikostí a provedením. Elektrolytická komora je něco jako motor auta. Obecně platí, že čím více elektrod, tím vyšší výkon elektrolýzy a tím širší rozsah pH a ORP produkované vody.

Moderní síťové elektrody zvyšují kontaktní plochu s vodou a celkovou délku hraničních hran, ve kterých je vyšší účinnost elektrolýzy. Vyšší výkon volíte tehdy, potřebujete-li větší průtok produkované vody – například pokud má zařízení pracovat v gastronomickém zařízení, případně máte těžší ionizovatelnou vstupní vodu (pokud vstupní pH je nižší než 7 ).

POČET PLATNÍ vs. MNOŽSTVÍ ANTIOXIDANTŮ

7 plotýnový ionizátor má při pH 9,5: cca -400 ORP

9 deskový ionizátor má při pH 9,5: cca -600 ORP

11 plotýnový ionizátor má při pH 9,5: cca -800 ORP

13 plotýnový ionizátor má při pH 9,5: cca -1000 ORP

Podle počtu filtrů

Ionizátory se liší také počtem filtrů. U nejvyšších modelů jsou většinou 2 filtry. U nižších modelů je filtr většinou jen jeden. 2 filtry mají 2krát větší objem a dokáží lépe vodu odfiltrovat. Roční náklady u 2 filtrů jsou jen o cca 40 % vyšší než u 1 filtru.

Filtry odstraňují z vody většinu látek škodlivých pro lidský organismus – zpravidla aktivním uhlím a dalšími speciálními vrstvami. Zachycují ve vodě mechanické částice, které by mohly poškodit drahocenné elektrody potažené platinou. Kvalitní ionizátor má proto zpravidla dva filtry zapojené za sebou.

Filtry je třeba v pravidelných intervalech měnit. Jejich životnost a cena jsou proto určující pro roční náklady na provoz ionizátoru.

Sada náhrdných filtrov

Samočištění a manuální čištění od vodního kamene

Proces samočištění ionizátorů zahrnuje střídání polarity elektrod, aby se zabránilo hromadění minerálních usazenin. Většina, v současnosti dostupných ionizátorů, je vybavena určitou formou samočistícího mechanismu. Stále je však třeba čistit ionizátor ručně, aby se odstranily minerální usazeniny, které se mohou nahromadit v oblastech, kde samočisticí proces nedosáhne. Pravidelné čištění pomůže zajistit dlouhou životnost a účinnost ionizátoru.

Displej a obsluha

Displej kvalitního ionizátoru by měl jasně zobrazovat nastavený typ vody (kyselá, zásaditá, filtrovaná), množství vody v litrech za minutu, stupeň elektrolýzy a zbývající objem filtrů. Další informace nejsou nezbytně nutné. Ionizátory mohou také ukazovat hodnoty pH a ORP, případně přímo obsah rozpuštěného vodíku. Tyto hodnoty jsou však pouze orientační a založené na programované křivce, neberou v úvahu množství ani vlastnosti vstupní vody, takže se mohou značně lišit od skutečnosti.

Obsluha ionizátoru by měla být co nejjednodušší. Ideálně by měl ionizátor znát nastavený typ vody a po odběru vody s extrémně vysokým pH by se měl automaticky přestavit na vodu s nižším pH.

Ionizátor vody Aquator

Jak vybrat?

Abyste si zakoupili opravdu kvalitní a užitečný ionizátor vody, který bude správně fungovat po dlouhou dobu, musíte při nákupu pamatovat na následující:

  • Nejlepší možností je nákup zařízení s filtračními deskami vyrobenými z titanu. Takové zařízení nebude během provozu oxidovat, což znamená, že samotný proces ionizace vody bude na nejlepší úrovni.
  • Více ionizačních desek zajišťuje lepší výkon samotného ionizátoru. Odborníci tvrdí, že v ideálním zařízení by jich mělo být 9. Ionizátor byste si neměli kupovat s méně než 5 deskami.
  • Nejlepší je zakoupit zařízení od značky, jejíž servis je dostupný v dané zemi a v případě poruchy umíte bez problémů sehnat opravu zařízení nebo náhradní díly.
  • Nezapomeňte zkontrolovat náhradní filtry nebo elektrolytické desky. Často se stává, že u některých výrobců je cena těchto komponent několikanásobně vyšší než samotný ionizátor.
  • Pokud nestačí jednoduché ionizační zařízení, je lepší pořídit si takové, které dokáže připravit živou i mrtvou vodu, a ne jen jeden druh samostatně.
  • Určující faktor rovněž zahrnuje, zda se zařízení bude používat pouze doma, nebo bude třeba jej pravidelně převážet z místa na místo. V druhém případě je třeba si dát pozor na kompaktní přenosné ionizátory vody.

V naší nabídce naleznete různé typy ionizátorů vody, pokud si neumíte vybrat kontaktujte náš zákaznický servis. Rádi a ochotně vám vždy poradíme.

 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze