Kategorie
 
 
 
CZ bocny banner 428x667
CHCETE PORADIT?
 
 
Měření tvrdosti ZDARMA
 
 
 
 

Jak ovlivňuje kvalita vody na zuby

Vodní vlog
Napsal Čistá Voda
05.04.2023

Pravidelný pitný režim přispívá ke správné hydrataci celého těla, díky čemuž organismus optimálně funguje, pokožka si zachovává pružnost, pleť je bez akné, a dokonce chrání zuby před zubním kamenem, který způsobuje zubní kaz.

Skutečně, i pití „obyčejné“ vody do velké míry ovlivňuje kvalitu a zdraví zubů. Konzumace slazených nápojů a nápojů s vysokým obsahem kyseliny způsobuje poškození zubní skloviny a vyvolává zvýšenou kazivost zubů . Riziko poškozené zubní skloviny výrazně zvyšuje konzumace kolových a slazených limonád, které preventivně většina zubních lékařů vyřazuje z denního příjmu.

Rovněž zeleninové a ovocné šťávy oslabují zubní sklovinu, kvůli kyselému pH . Staráme-li se o své zuby pravidelně, používáme kvalitní zubní pasty, dodržujeme doporučení dentálního hygienika, můžeme včas zabránit jejich poškození.

Jak se vyhnout zabarvení zubů?

Předejít neestetickým flekům na zubech víme vhodným výběrem zubní pomůcky ( zubní kartáček, jednosvazkový kartáček, mezizubní kartáček, zubní nit ) a pravidelným čištěním zubů, v doporučené míře - ráno a večer. Správný výběr, resp. tvrdost zubního kartáčku je rovněž důležitá, stejně jako velikost mezizubního kartáčku. S vhodnou možností vám poradí dentální hygienik, jehož návštěvu není třeba podceňovat a absolvovat dentální hygienu dvakrát za rok.

Zubná sklovina a sladké nápoje

Ovlivňuje kvalita vody naše zuby?

Jednoduše řečeno, ano. Největší problémy spojené s ústní dutinu zaznamenáváme v regionech bez přístupu čisté a bezpečné vody. Nedávná studie provedená v Indonésii potvrdila, že nedostatek kvalitní pitné vody výrazně zvyšuje riziko vzniku zubního kazu. Děti, které pily vodu bez fluoru, s vysokým obsahem manganu a kyselosti, měly různé stupně zubního kazu – nejčastěji před 10. rokem života. Následné studie potvrdily souvislost mezi kvalitní vodou a optimálním zdravím zubů.

Může minerální voda poškodit naše zuby?

Přidání oxidu uhličitého do bublinkové vody může snížit pH v ústech a vytvářet kyselé prostředí, které může mírně poškodit zubní sklovinu. Vhodnější alternativa jsou neperlivé minerální vody nebo minerální vody s vyšším pH. Ochucené a přislazované vody také způsobují zvýšení pH hodnot.

Může plavání v bazénu poškodit zuby, zvláště pokud je voda chlorovaná?

Ano, chlorovaná voda v bazénu může způsobovat zubní erozi u plavců, kteří mají pravidelný kontakt s touto kyselou vodou. Eroze se projevuje jako ztráta tvrdých zubních tkání na povrchu skloviny. Důležité je navštívit dentálního hygienika, který pomůže s prevencí problému a doporučí výběr vhodných zubních pomůcek. Existují studie, které zkoumají vztah mezi plaváním v bazénu a vznikem zubní eroze u plavců.

A co voda z vodovodu?

Zubní lékaři doporučují upřednostnit pití vody z vodovodu jako balenou vodu, protože pomáhá odstraňovat plak, který se ukládá na zubech. Malá změna ušetří velké peníze, které by byly později použity k odstranění zubního kamene v kvalifikovaných pracovištích.

Možná překvapivě vyzní informace, že na ústní dutinu blahodárně působí minerální vody s obsahem vápníku, hořčíku nebo fosforu. Největším dentálním přínosem vody z vodovodu je fluorid. Fluorid nevyléčí již existující zubní kaz, ale pomáhá zabránit vzniku nových kazů. Pití fluoridované vody z vodovodu může snížit výskyt problémů s dutinou ústní u dospělých a dětí o přibližně 25 %. Podle zubních lékařů jsou tyto minerály důležité pro posílení skloviny i preventivní opatření v boji proti zubnímu kazu.

Zubný kaz

Fluorid je považován za jednu z účinných zbraní proti zubnímu kazu a vhodný jako prevence zubního kazu. Posiluje sklovinu a bojuje proti bakteriím na zubech . Fluorid pomáhá odstraňovat plak , který se tvoří na povrchu zubů, čímž zabraňuje šíření kazu. To je důvod, proč váš zubař při pravidelných zubních prohlídkách a ošetřeních používá fluorid.

Voda ze studny

Pokud je primární zdroj vody v domácnosti právě studniční voda, není třeba zapomínat na pravidelné provedení rozboru vody. Většina zubních lékařů přihlíží k faktu, kolik fluoridu se nachází ve vodě. kolik fluoridu je ve vodě. Malé množství nemá žádný vliv na ochranu proti zubnímu kazu. Naopak, příliš velké množství fluoridu může vést k zabarvení zubů.

Testováním vody získáte také představu o přítomnosti dalších minerálů, včetně vápníku, hořčíku, sodíku a fosforu. Voda z vodovodu je regulována a hladiny zmíněných minerálů jsou vždy známé, zatímco na obsah minerálních látek ve studniční vodě působí několik faktorů, které mění jejich obsah. Bez odborné analýzy jejich množství neumíme odhadnout.

Studniční voda je obecně spíše tvrdá voda, s vyšším obsahem minerálů. Za předpokladu, že máte ve své studniční vodě optimální rovnováhu všech těchto minerálů, jde o skutečně levný a dostupný zdroj vody, který podporuje zdraví dutiny ústní a chrání zuby.

Slaná voda

Oplachování slanou vodou má řadu potenciálních výhod - chrání zuby a bojuje proti špatným bakteriím. Výplachy ústní dutiny slanou vodou se využívaly v léčitelství, zejména k dezinfekci, při bolesti v krku nebo i jako náhrada ústní vody či dokonce zubní pasty. „Babský recept“ je zažitý dodnes. Někteří vědci tvrdí, že slaná voda dráždí sliznice méně než některé komerční náhražky ústní vody.

Na druhé straně slaná voda ukrývá i negativa, a to zejména při používání jejího většího množství. Při zvýšeném množství soli, ať už v jídle nebo při oplachování, může docházet k opačnému účinku. Zvýšené množství jodidu draselného podporuje růst bakterií a navíc dráždí sliznice.

Soľ a voda

Destilovaná voda

Destilovaná voda přináší podobná rizika jako balená voda, ačkoli ne všechna balená voda je destilována. Hlavní problém, který mají zubaři s destilovanou vodou představuje zjištění, že všechny.. minerály, včetně fluoridu jsou odstraňovány.

Přestože taková alternativa zubům neškodí, nepřispívá ani k jejich ochraně. Dáváte-li přednost destilované vodě na odstraňování kontaminantů, ujistěte se, že přijímáte dostatek minerálů z potravy, doplňků výživy nebo zkuste začlenit proces remineralizace pomocí kapek, případně zabezpečením dodatečného filtru na vyrovnávání pH, známým jako ionizátor vody.

Voda s citronem

Voda s citrónem je v mnoha ohledem doslova zázračný nápoj pro lidský organismus, který v sobě skrývá velké množství antioxidantů. Obrácená strana mince ale představuje problém pro naši ústní dutinu a zejména pro naše zuby.

Citron je kyselý a přidání jakéhokoli druhu citrusů do vody, popíjení čerstvě odšťavených šťáv po celý den, může výrazně ohrozit zdraví zubů. Ph samotné citrónové šťávy se pohybuje v rozmezí 2 - 2,6 ; což může mít za následek erozi zubní skloviny.

Pokud se nechcete vzdát oblíbené citrónové vody, zkuste ji přijímat jen v konkrétním okamžiku během dne, kdy vypijete sklenici osvěžujícího nápoje najednou, (například ráno po probuzení). Vhodná možnost je pití citrónové vody přes brčko, případně “zapít” kyselý nápoj extra sklenicí čisté vody, kvůli redukci citrónové šťávy. Doporučuje se pít vlažnou nebo mírně chladnou vodu, abyste zpomalili jakékoli chemické reakce, které by mohly nastat a vyvolat erozi skloviny.

Po vypití citrónové vody si ihned vypláchněte ústa neperlivou vodou a během následujících 30 minut si NEČISTĚTE zuby. Kyselost citronu dočasně zjemní vaši sklovinu.

Voda s citrónom

Shrnutí:

  • Stav dutiny ústní a zubů ovlivňuje kvalita vody.
  • Studie zaznamenaly, že děti s omezeným přístupem ke kvalitní a bezpečné pitné vodě mají vyšší riziko vzniku problémů se zuby.
  • Fluoridovaná voda z vodovodu zabraňuje vzniku zubních kazů.
  • Pití nekvalitní vody, kyselé vody a vody s vysokým obsahem manganu vede k mnoha zubním problémům.

Nedostatečné pití vody způsobuje dehydrataci, což může být v konečném důsledku důvod menšího toku slin v ústech, jejichž primární funkcí je smývání zbytků jídla v dutině ústní a ochrana proti bakteriím. Méně slin nebo sucho v ústech vytváří ideální prostředí pro tvorbu bakterií. Pijte dostatek vody, abyste zajistili dobrý stav zubů a dásní na dlouhou dobu.

Zdraví ústní dutiny je něco, co máme tendenci ignorovat, dokud nebudeme čelit vážným problémům. Pitná voda představuje jeden z nejzdravějších způsobů, jak si udržet zdraví dutiny ústní. Pití fluoridované vody bojuje proti zubnímu kazu a rovněž posiluje strukturu zubů. Navíc voda podporuje i remineralizaci, čímž předchází časným stádiím zubního kazu.
 

Reverzní osmózy vyšších stupňů odstraňují kontaminující látky z vody a zachovávají základní minerály ve vodě pro udržení zdraví vás a celé vaší rodiny. Některé druhy reverzní osmózy obsahují mineralizátor, který v optimálním poměru dodává do přefiltrované vody minerály jako: kalcium, magnesium, sodík, draslík. Chcete mít doma zařízení, které vám zajistí přísun čisté zdravé vody, a zároveň zachová váš úsměv zdravý? Neváhejte a kontaktujte nás! Rádi a ochotně poradíme každému.

Zdroj: https://eagleharbordentist.com/quality-water-affects-teeth/

 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze