Kategorie
 
 
 
CZ bocny banner 428x667
CHCETE PORADIT?
 
 
Měření tvrdosti ZDARMA
 
 
 
 

Alergie na chlór

Vodní vlog
Napsal Čistá Voda
12.07.2022

Chlór se dlouhodobě využívá k dezinfekci vody. Spolehlivě a rychle dokáže zneškodnit bakterie a viry. Ale skrývá i negativní účinky. O tom jaké riziko představuje chlór pro naše zdraví se dočtete v našem článku.

Chlór je jedna z hlavních látek, která se využívá k dezinfekci vody. Tato chemická látka je dokonalá v dekontaminaci vody od různých mikroorganismů (např. bakterie, viry, plísně,...), ale může mít i negativní dopad na lidské zdraví.

Alergie na chlór

Samotná alergie na chlór se medicínsky nepovažuje za skutečnou alergii, protože mechanismus vzniku je jiný. Problémy nezpůsobuje chlor samotný ale chloramin nebo trichloramin. Jedná se o chemickou látku, která vzniká reakcí mezi chlórem a organickou hmotou (kůže, sliny, pot, vlasy aj.). Jedná se o těkavý plyn s charakteristickým zápachem. Čím silnější zápach, tím více chloraminu se ve vodě nachází. I z toho důvodu se jeho množství musí pravidelně kontrolovat. Obsah volného chloru by neměl přesáhnout 0,3 - 0,5 mg/m3.

Jaké jsou příznaky?

Mezi nejčastější problémy spojené s chlórem patří:

  • Kašel
  • Dušnost
  • Těžba na hrudi
  • Rýma a kýchání
  • Zarudnutí a pálení očí
  • Pocit ucpaného nosu
  • Suchá a palivová pokožka
  • Ekzém
  • Astma

Kromě výše zmíněných potíží může být spouštěčem různých kožních onemocnění, jako je například kopřivka. Aquagenní kopřivku může vyvolat koupání, plavání nebo jen procházka v dešti. Někdy příznaky vzniknou při pocení, spouštěčem mohou být i slzy.

Děti, které jsou pravidelně vystaveny chloraminu v nízkém věku, mají větší pravděpodobnost propuknutí alergií a různých autoimunních onemocnění, která jsou spojena se sníženou imunitou.

Chlór vo vode

I v obyčejném sprchování může být skrytí problém

Nebezpečí jsme vystaveni každý den při běžném sprchování. Chlór a jiné škodlivé látky se dostávají do těla buď pokožkou, nebo vdechováním vodní páry během sprchování. I když množství chlóru je nižší než v bazénech, nebezpečí pro lidské zdraví představuje stále.

Chlór představuje pro pokožku zátěž – zbavuje ji důležitých olejů a navíc ji nepřiměřeně vysušuje. Povrchové oleje, které jsou na pokožce běžné, mají za úkol uzamykat vodu v kůži, čímž zabezpečují její hydrataci. Ztratí-li se tato olejová membrána, pokožka se začne vysušovat, svědit a později může dojít k jejímu popraskání, to může mít za následek její náchylnost k alergickým reakcím.

Lékaři doporučují sprchování ve studené vodě. Důvodem není jen otužování (zvyšování immunity), ale také nasávání množství chlóru. Při teplé, až horké vodě tělo připomíná houbu, kdy se póry na pokožce otevírají a sají velké množství chlóru. Proto se stává, že pokožka je po sprchování suchá, mdlá nebo svědí. I z toho důvodu by tělová mléka měla být nedílnou součástí večerní rutiny. Navrátí pokožce jistou část ztracených olejů a dodají jí pocit jemnosti a hydratace.

Chlór jako takový má ve vodě tendenci vytvářet jiné sloučeniny, které jsou někdy nebezpečnější než on sám. Jedná se například o chloroform. Je to jedovatý plyn, který se uvolňuje během sprchování horkou vodou. Ohrožuje zejména plíce a dýchací soustavu. Stejně jako chlór se dostává do pokožky prostřednictvím pórů.

Chlorovaná voda však obsahuje i množství jiných látek jako měď, olovo či dusičnany. Jedná se o nebezpečné látky, především pro lidi s oslabeným imunitním systémem.

Abyste předešli nepříznivým účinkům chlóru při sprchování doporučujeme:

  • Vyměnit sprchovou hlavici za sprchový filtr, který dokáže z vody odstranit až 95% chlóru a jiných nebezpečných látek
  • Netrávit zbytečně mnoho času ve sprše
  • Nepoužívat horkou sprchu
  • Po sprchování otevřít okno nebo zapnout ventilátor, aby se vyvětral vzduch, ve kterém se nachází chloroform

Sprcha

Chlor v pitné vodě

Aby voda mohla být pitná bez kontaminace bakteriemi nebo viry, vodárenské společnosti přidávají dezinfekční prostředek – obvykle buď chlor nebo chloramin – který zabíjí choroboplodné zárodky, jako jsou Salmonella, Campylobacter a norovir.

Pravidelné pití chlorované vody může mít negativní vliv na lidské zdraví. Může způsobit:

  • Symptomy astmatu: Když se koupete nebo sprchujete v chlorované vodě, absorbujete chlor i pokožkou a vdechujete chlorovanou páru. Pokud máte potíže s dýcháním, dýchání chloru může příznaky zhoršit.
  • Potravinové alergie: Jedna nedávná studie analyzovala účinky dichlorfenolů, které se používají v pesticidech i při chlorování vody. Studie zjistila, že účastníci s nejvyššími hladinami dichlorfenolů v těle měli větší pravděpodobnost, že budou mít nejvíce potravinových alergií. Tato studie se zaměřila na dichlorfenoly v pesticidech, ne však v chlorované vodě, ačkoli účinky mohou být podobné.
  • Vrozené abnormality: Tchajwanská studie na téměř 400 000 jedincích zjistila, že ženy, které byly během těhotenství vystaveny trihalomethanům (THM) v chlorované vodě, měly větší pravděpodobnost, že porodí děti s jednou ze tří různých vrozených abnormalit: rozštěpem díry v srdci) - a nedostatečný vývoj mozku.
  • Rakovina močového měchýře a konečníku: Studie z roku 1995 publikovaná v Environmental Health Perspectives poukazuje na vedlejší produkty THM při chlorování vody – potenciálně představuje 8 000 případů rakoviny konečníku a 5 000 případů rakoviny močového měchýře ve Spojených státech každý rok. Některé následné studie našli mírnou souvislost mezi chlorem a karcinogenními účinky. Nicméně je zapotřebí další výzkum na toto téma.
  • Nepříjemná chuť a zápach: I když jsou hladiny chlóru v pitné vodě bezpečné, chlór zhoršuje chuť a vůni vody, což může pro mnohé lidi znamenat problémy s dodržováním pravidelného pitného režimu. Proto se stále větší skupina lidí uchyluje k pití balených vod, které jsou však plné konzervantů, ochucujících složek a cukru. Navíc, jsou považovány za neekologickou alternativu pitného režimu, kvůli zatížení životního prostředí plasty.

Chlór v pitnej vode

Jak odstranit chlór z pitné vody?

  • Reverzní osmóza: Jedná se o nejúčinnější metodu filtrace vody. Prostřednictvím několika kroků vytvoří komplexní filtraci pitné vody. Samotná montáž zařízení se doporučuje pod kuchyňský dřez. Po namontování reverzní osmózy přibude do kuchyně, další vodovodní kohoutek. Jeden kohoutek je určen pro filtrovanou vodu z reverzní osmózy a druhý pro obyčejnou vodu z vodovodu. Pro zachování nenarušeného a moderního designu kuchyně doporučujeme třícestné baterie, které využívají systém 2v1. Díky třícestné baterii nebude potřeba do kuchyňského dřezu vrtat další díru.
  • Filtr s aktivním uhlím: Chcete-li se zbavit nepříjemné chuti a zápachu sáhněte po filtry s aktivním uhlím. Aktivní uhlí dokáže na sebe vázat molekuly chlóru díky čemuž výrazně zlepší vůni i chuť. Navíc kromě chlóru dokáže odstranit i těžké kovy nebo různé mikročástice. Uhlíkový filtr na vodu dokáže také částečně ochránit i vodovodní potrubí před korozí, čímž prodlužuje jeho životnost.
  • Filtrační konvice: Představují jeden z nejlevnějších typů filtrace vody. Okem filtrace pomáhají snižovat tvrdost vody.
  • Filtr na vodovodní kohoutek: Napájí se jednoduše, přímo na vodovodní baterii. Obsahuje uhlíkovou náplň. Zlepšuje chuť a vůni a kromě chlóru dokáže odstranit mechanické nečistoty (rez, písek, ...) a částečně pesticidy a herbicidy.

Jak se vyhnout alergii na chlór

Nejvhodnější je využívat bazény, které namísto klasické dezinfekce chlorem, využívají nové - modernější postupy. Jedná se například o dezinfekci vody UV lampou nebo dezinfekci vody bromem. Ale samotnému vzniku chloraminu ve vodě lze předejít zejména sprchou před vstupem do bazénu nebo nošením čepice na plavání. Díky nim dokážeme alespoň částečně omezit vstup organických látek (pot, vlasy, odumřelá kůže aj.) do vody, aby nebyly schopny reagovat s chlórem.

Tipy na omezení vystavení se negativním účinkům chlóru:

  • sprchování bezprostředně před a po koupání v chlorovaném bazénu
  • doporučujeme využívat dříve filtrovanou vodu, bez obsahu chlóru
  • je třeba omezit horkou koupel nebo sprchu a spíše využívat studenou
  • omezit schnutí plavek na těle - ihned svléknout, proprat plavky a převléknout se do volného, ​​zejména suchého oblečení
  • omezení času stráveného v chlorované vodě při koupání a sprchování
  • chránit děti v předškolním věku před trávením delšího času v chlorované vodě
  • jako pitný režim pro batolata je třeba využívat spíše kojenecké vody nebo filtrovanou vodu
  • po každém sprchování a koupání používat hydratační tělová mléka nebo oleje
  • pravidelné větrání po každém sprchování

Pokud si neumíte pomoci v boji s chlórem nebo chcete poradit při výběru filtračního zařízení, neváhejte a kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme a zajistíme do vaší domácnosti čistou, zdravou vodu bez chlóru.

Zdroje: VOISIN, Catherine, et al. Infant swimming in chlorinated pools and the risks of bronchiolitis, asthma and allergy. European Respiratory Journal, 2010, 36.1: 41-47.

COX, Linda, et al. American academy of allergy, asthma & immunology/American college of allergy, asthma and immunology joint task force report on omalizumab-associated anaphylaxis. Journal of allergy and clinical immunology, 2007, 120.6: 1373-1377.

 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze