Kategorie
 
 
 
CZ bocny banner 428x667
CHCETE PORADIT?
 
 
Měření tvrdosti ZDARMA
 
 
 
 

Čistá a chutná pitná voda díky filtru s aktivním uhlím

Vodní vlog
Napsal Čistá Voda
11.04.2018

Co si představujete pod pojmem čistá pitná voda? My nazýváme čistou a zdravou vodu takovou, která neobsahuje žádné škodlivé látky, a může tak v lidském těle plnit všechny důležité úkoly, pro které je určena. Vynikajícím pomocníkem v boji za čistou vodu je aktivní uhlí, které vám pomůže zbavit ji znečišťujících látek a navíc získáte vodu s výbornou chutí.

Pod pojmem čistá voda si mohou lidé vybavit cokoli - pro některé je to voda z vodovodu, která je přece "kontrolovaná a dostatečně dezinfikovaná", pro jiné zase balená pitná voda . My považujeme za zdravou a pitnou vodu takovou, která neobsahuje škodlivé látky a může lidské tělo obohatit o všechny zdraví prospěšné látky a minerály.

Důvěřovat vodárnám nebo používat vlastní studnu?

V podstatě je jedno, jaký zdroj vody používáte – zda máte připojení na městský vodovod nebo zdrojem vody je studna, kterou si svépomocně vykopete doma na zahradě – pokud je správně filtrována, výsledkem bude kvalitní voda vhodná pro užitkové účely i pití. To, jaký typ filtru na vodu použít, zjistíte jednoduše díky analýze, kterou známe pod názvem rozbor vody .

V případě, že v domácnosti způsobuje velké problémy tvrdá voda či vodní kámen, je třeba vodu změkčit prostřednictvím zařízení, které nazýváme změkčovač vody. Většina z nich pracuje na bázi iontové měny, což znamená, že minerální látky jako je vápník a hořčík vyměňují za neškodný sodík .

Pokud je měřením zjištěno, že se ve vodě nacházejí bakterie nebo viry, doporučujeme použít UV lampu na vodu , která účinně zneškodní až 99,99 % mikroorganismů. Výborným pomocníkem v boji za čistou vodu je také aktivní uhlí, díky kterému se zbavíte škodlivin a navíc získáte vodu s výbornou chutí.

Aktivní uhlí pročistí vodu od chlóru i kovů a zlepší její chuť

Účinky aktivního uhlí se využívají v různých odvětvích, ve kterých je nutná úprava vody . Jedná se o materiál vyráběný z uhlí, kokosových a jiných ořechů, dřeva či lignitu. V běžné domácnosti můžete použít základní uhlíkový filtr na vodu , který z ní účinně odstraní škodlivý chlór a další látky, které negativně ovlivňují lidský organismus .

Uhlíkový filtr značky Cintropur

Nejčastěji používané jsou praktické uhlíkové filtry na vodu Cintropur , jejichž základem není klasická filtrační vložka (jak tomu bývá u jiných typů filtrů) mění jen sypká uhlíková náplň. Ta má navíc vyšší účinnost a lepší absorbci než lisované uhlíkové vložky. Kromě toho, že zachytí 99% volného chloru a jeho sloučenin, se postará také o úpravu vůně a chuti vody. Odstraněny jsou také pesticidy a těžké kovy, jako například olovo. Tento jedovatý kov se do vody nejčastěji dostává z olověných potrubí, kterými voda protéká. Může způsobit chronickou otravu olovem projevující se:

  • bolestmi hlavy,
  • střevními křečemi,
  • poškozením ledvin,
  • výkyvy nálad až depresí.

Filtr s aktivním uhlím spolu s mechanickým filtrem na vodu doporučujeme použít v rámci předfiltrace při každé úpravě vody, ať už jde o změkčení nebo úpravu pitné vody. Taková filtrace je rovněž součástí systému reverzní osmózy. V případě filtru na bázi reverzní osmózy slouží zejména k ochraně molekulární membrány. Vysoký obsah chlóru či dalších kontaminantů ve vodě může totiž způsobit její rychlé zanesení.

Všichni jsme stejní, přesto se normy pro škodlivé látky v pitné vodě liší

Přestože byly prokázány negativní účinky chloru na lidský organismus, není tato látka podle EPA oficiálně považována za kontaminant. Je to způsobeno zejména tím, že chlór se ve většině zemí stále používá k dezinfekci vody (účinně zneškodňuje bakterie, viry a jiné mikroorganismy), což se v příštích letech pravděpodobně nezmění.

Doporučené množství chlóru v pitné vodě na Slovensku je podle Nařízení vlády ČR 0,05 - 0,3mg/l. Obecně se však stanovená množství látek ve vodě v některých zemích liší - i přesto, že na každý lidský organismus přece tyto škodliviny ovlivňují stejně negativně. Vyplývá to ze zákona o bezpečné pitné vodě (SDWA), který povoluje jednotlivým státům upravit a prosadit si vlastní normy pro pitnou vodu, které by však neměly být méně přísné než národní normy EPA. Ve většině zemí tedy tyto limity představují jakýsi kompromis mezi ideální a prakticky prováděnou úpravou vody.

Původní článek ze dne 13. 09. 2017, aktualizován dne 11. 04. 2018.

 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze