Ochrana studniční vody

Kategorie
 
 
 
Ochrana studniční vody
Doprava ZDARMA nad 2000Kč
 
 
Ochrana studniční vody
SLEVY NA DEN VODY 2020
 
 
 
 
Pátek, 24 ledna 2020

V současnosti je většina domácností zásobována vodou z veřejného vodovodu. V některých oblastech však obyvatelé takovou možnost nemají a jsou nuceni spolehnout se na jiný způsob zajištění pitné vody. Řešením je vlastní studna, která nakonec přináší i nespočet výhod. Víte jakým způsobem ji účinně dezinfikovat a předejít kontaminované vodě?

V současnosti je většina Slováků zásobována vodou z veřejného vodovodu. V některých oblastech však obyvatelé takovou možnost nemají a jsou nuceni spolehnout se na jiný způsob zajištění pitné vody. Řešením je vlastní studna, která nakonec přináší i nespočet výhod, jednou z hlavních je úspora financí, nezávislost od odběratelů a důležitost studní, jakož i větší svobodu při práci vyzdvihují zahrádkáři či chalupáři.

Podceňováno varování

Na rozdíl od štátních veřejných vodovodů je vlastník domu zodpovědný za údržbu soukromé studny, a proto nejednou Úřad pro dohled nad zdravotní péčí upozorňuje, aby majitelé věnovali vrtem dostatek pozornosti, udržovali a chránili kvalitu dodávky pitné vody pro své domácnosti. Přesto, mnoho lidí nemá dostatek informací o kvalitě vody v jejich studni nebo neví, jak ji dosáhnout či udržovat.

Analýza vody je alfa omega

Rozbor vody, tedy analýza v akreditované laboratoři zkoumá především mikrobiologické, biologické a fyzikálně-chemické ukazatele, které udávají základní obraz o kvalitě vody a indikují její znečištění. Relevantní výsledky pomáhají nalézt vhodné řešení ochrany, prevence a dávají jistotu spojenou se zdravím. Na základě nich, Vám naši zkušení odborníci doporučí vhodné filtrační zařízení pro zlepšení kvality pitné vody a vyberou nejvhodnější systém úpravy vody.

Kdy je nutný rozbor vody?

Analýza vody je dobrovolná, jsou však situace, které vyžadují provést takovou studii. Mezi ně patří, například:

  • prodej či nákup nemovitostí (znalecký posudek o čistotě studniční vody může přidat na atraktivitě);
  • jestliže předešlý vlastník nepodrobil vodu analýze je nutné ji provést na vlastní náklady a pro vlastní bezpečnost;
  • zdravotní problémy: kontaminovaná voda ze studny se dříve či později odrazí na zdraví členů rodiny, mnohé příznaky vyústí do vážných onemocnění, jsou spouštěč alergií, gastrointestinálních obtíží či infekcí;
  • rozbor vody je důležitý při kolaudaci domu, při otevření dětského nebo zdravotního zařízení, sanatoria, kliniky a v případech, kde kvalita vody hraje důležitou roli;
  • vliv přírody: analýza studniční vody by se měla provádět na pravidelné bázi s ohledem na koloběh přírody či samotnou lidskou činnost - období sucha, záplavy, toxické látky v hnojivech, rovněž odpadní vody výrazně ovlivňují kvalitu vody. Obzvláště během velkých záplav se studna stává náchylnější vůči mikrobiální kontaminaci, neboť v případě silných dešťů se půda nedokáže vyrovnat s velkým průtokem vody a nedochází k přirozené filtraci.
  • v ojedinělých případech je analýza vody stanovena zákonem: při výrobě balené vody, výrobní činnost v blízkosti vodních útvarů, polévání potravin určených k prodeji, potravinářský průmysl či výstavba mostů a i.

Proč je potřebná dezinfekce studny? 

Ani na pohled křišťálově čistá voda není garance skutečně čisté a pitné vody v pravém smyslu slova. Právě proto by měla analýza kvality vody ze studny provádět pravidelně. Je třeba mít na paměti, že složení vody se mění vlivem přírodních příčin či na úkor lidské bezohlednosti. Podzemní voda, procházející půdou si s sebou bere různé druhy sedimentů, písek, bahno, jíl či přírodní mikroorganismy. Ačkoli většina z nich je neškodná, existují například patogenní organismy typu: bakterie E. coli, enteroviry, hepatitida A (B), bakterie Giardia atd., Které mohou způsobit vážné infekční choroby se smrtelnými následky. Takové patogeny většinou vstupují do podzemních vod přes žumpy, povrchové vody, kontaminovaný odtok z farem nebo z pastvin v okolí.

Nabízíme řešení

Prvním klíčovým řešením je rozbor vody. Naše portfolio nabízí hned několik rozborů vody, včetně certifikovaného Kolaudačního rozboru vody, který zahrnuje fyzikální, chemické a mikrobiologické měření, u kterého Vám přijde po dohodě odebrat vzorek vody pracovník akreditované laboratoře.
V případně zjištění mikrobiologického znečištění je dalším důležitým krokem návrh vhodného systému na účinnou dezinfekci studny. Naše dlouholeté zkušenosti nás stále více utvrzují v tom, že ekologická metoda úpravy vody s použitím UV záření je účinná, osvědčená a nejvyhledávanější. Toto řešení je absolutně bezpečné vzhledem k tomu, že UV záření nemění fyzikálně-chemické vlastnosti vody, přesto zlikviduje z vody více než 99,99% mikroorganismů. Jde o prospěšnější způsob dezinfekce pitné vody oproti chlorování. Navíc nejsou do vody přidávány žádné chemikálie, nemění se její chuť či vůně a nehrozí riziko předávkování. Naším doporučením je UV lampa od výrobce VIQUA Sterilight, která splňuje garance ekonomické výhodnosti a rychlého účinku.
Další z možností je použití uhlíkového filtru, jehož účinek spočívá v odstranění těžkých kovů, pesticidů, organických látek, navíc odstraňuje zápach z vody a upravuje chuť. Z naší nabídky doporučujeme filtry belgické značky Cintropur, která patří ke špičce na trhu.

Možností úpravy vody je, samozřejmě, více. Náš odborný technolog Vám navrhne profesionální řešení z důrazem na individuální požadavky a na závažnost problému. Obraťte se na náš zákaznický servis - nabízíme služby a zařízení s garancí nejvyšší kvality.

 

...

 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze