Prý "pijte zdravou vodu, nápoj z vodovodu"

Kategorie
 
 
 
Prý "pijte zdravou vodu, nápoj z vodovodu"
Doprava ZDARMA nad 2000Kč
 
 
Prý "pijte zdravou vodu, nápoj z vodovodu"
Měření tvrdosti vody zdarma
 
 
 
 
Pátek, 11 května 2018

Přečtěte si výpověď a názor Milana Šindlera, který hovoří o vážnosti stavu podzemních vod na Žitném ostrově. Expert na ekologii odhaluje fakta, která vám vaši dodavatelé vody neřeknou. Pan Milan Šindler se vyjadřuje o skládce, která je pro veřejnost neznámá, jako o druhém Černobylu. Od doby, kdy se o ní dozvěděl, mu voda přestává chutnat.

Často se setkáváme s lidmi, kteří neoblomně tvrdí a obhajují čistou vodu z vodovodu. Jsou zásadně proti její filtraci a osmotický filtr na vodu je pro ně čisté zlo. Souhlasíme s tím, že příroda nám poskytuje kvalitní pitnou vodu, avšak kvůli lidské hlouposti a malichernosti je na rozdíl od minulosti čistá pitná voda již spíše výjimkou. Argumentem pro filtraci a úpravu vody jsou právě látky, které se do vody dostanou ze zdrojů, o kterých si můžete přečíst níže. Kvalitní filtr na vodu na bázi reverzní osmózy neslouží jen k odstranění chloru, ale také na stovky dalších prokazatelně karcinogenních a mutagenních látek. Zajímavostí je také to, že na Slovensku a v Česku se rozbor vody provádí na desítky základních látek spolu s mikrobiologickou kvalitou vody, avšak v USA se pitná voda testuje na více než 1500 škodlivých látek! Přečtěte si více o jedné z největších skládek chemického odpadu na Slovensku.


 

Milan SindlerMilan Šindler se před čtyřmi lety stal předsedou dozorčí rady BVS (Bratislavské vodárenské společnosti), která zásobuje pitnou vodou více než tři čtvrtě milionu lidí. Od té doby se dozvěděl mnoho o kvalitě pitné vody na Slovensku, možná více než chtěl. Žitný ostrov, který má prezentovat kvalitu pitné vody na Slovensku - tedy jedno z největších bohatství naší země prý není to, co si mnozí myslí. Za vším je však opět lidská hloupost. Žitný ostrov by svou kapacitou vody dokázal zásobovat i dvě naše republiky, má to však jeden háček. Milan Šindler v rozhovoru popisuje své zděšení.

Panu Šindlerovi se přibližně před dvěma lety dostal do rukou materiál, který hovořil o možné kontaminaci podzemních vod Žitného ostrova nebezpečnou skládkou CHZJD ve Vrakuna. Podle odhadů mnoha expertů z ní již přes 20 let tečou do vody stovky chemikálií. Chemické závody Jurije Dimitrova zde totiž v letech 1965 až 1979 uskladnili přes 120 tisíc tun nebezpečného odpadu, pro ilustraci to je 120 000 000 kg odpadu uskladněného v délce více než kilometr v oblasti vyschlého ramene Malého Dunaje. Pan Šindler dodává,že i přes známost tohoto faktu, kompetentní osoby ani vláda se současným stavem nic nedělají. Také dodává, že se bojí o budoucnost svých dětí a vnoučat. Rozhodl se proto zakročit.

pitna voda zitny ostrov
pitna voda zitny ostrov
pitna voda zitny ostrov

"Nožík se mi v kapse otevírá, když si pomyslím, co do této oblasti vytéká a nedaleko jsou čtyři vodní zdroje, z nichž denně pijeme vodu. V přísně chráněné vodohospodářské oblasti se nachází nebezpečná skládka a nikdo to neřeší, " říká. Když kontaktoval ministerstvo životního prostředí, dočkal se jen posledního průzkumu enviromentální zátěže, z něhož vyplývá, že "ze skládky uniká přes 440 jedovatých chemických látek. Ty zasahují 5 kilometrů do Žitného ostrova. " Prý už v roce 2000 byl proveden podobný průzkum, který doporučoval okamžitou sanaci této extrémně nebezpečné skládky.

Vláda v roce 2010, usnesením číslo 153 schválila sanaci této skládky a to do roku 2015, jenže ministerstvo podle pana Šindlera dosud nic nesplnilo a opět jen slibovalo před volbami. Prý chce vybudovat v praxi několik tisíc tun vážící betonovou zeď zapuštěnou hluboko do země kolem celé skládky. Odborníci však ministerstvu doporučují aktivní sanaci, které se však s největší pravděpodobností nedočkáme.

Situace je stále vážnější, protože zatímco ministerstvo 18 měsíců čekalo na výsledky průzkumu a pět měsíců k určení povinné osoby, kontaminace nečeká a každý den pokročí v šířce jednoho kilometru o jeden metr směrem do Žitného ostrova a každou sekundu nonstop vychrlí ze skládky zhruba 7 tisíc litrů kontaminované podzemní vody do tohoto hustě obydleného, zemědělsky a vodohospodářsky využívaného prostoru," varuje Šindler.

"Podle Vodního zákona by Slovenská inspekce životního prostředí měla okamžitě vyhlásit mimořádné zhoršení podzemních vod v této oblasti, včetně všech následných opatření." upozorňuje Šindler. "Každý rok stoupne výskyt rakoviny v této lokalitě skoro o deset procent," dodává a v duchu myslí na jejíž kolegyni, která zemřela na rakovinu a na níž místo nastoupil. Bohužel do výzkumu a zejména sanace palčivého problému dlouhodobě nikdo neinvestuje. Odpovědi, které dostal Milan Šindler od kompetentních institucí, jsou toho důkazem.

Vyjádření státních institucí si můžete prohlédnout naskenované na obrázcích, případně v originálním článku, který najdete na portálu topky.sk.

Prve vyjadrenie
Tretie vyjadrenie
Druhe vyjadrenie 1.cast
Druhe vyjadrenie cast.2  

Článek byl publikován dne 25. 2. 2016 na portálu topky.sk, náš blog je jen parafráze, respektive komentář k němu. Originál naleznete na odkazu: http://m.topky.sk/cl/10/1528473/Najvacsia-kontaminacia-Slovenska--o-ktorej-sa-mlci--Do-pitnej-vody-unika-440-jedovatych-latok.

Původní článek ze dne 28. 7. 2017, aktualizován dne 11. 5. 2018.

 

...

 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze