Ochrana pitné vody před kontaminací pesticidy

Kategorie
 
 
 
Ochrana pitné vody před kontaminací pesticidy
Doprava ZDARMA nad 2000Kč
 
 
Ochrana pitné vody před kontaminací pesticidy
Měření tvrdosti vody zdarma
 
 
 
 
Sobota, 19 května 2018

Ať už používáte vodu z obecních vodovodů nebo z vlastních studní, nikdy si nemůžete být zcela jistí její kvalitou. Stejně jako 5 000 obyvatel Žitného ostrova na Slovensku, i vy se můžete stát obětí kontaminace vody nebezpečnými pesticidy. V takovém případě je možné problém znečištěné vody řešit pomocí vodních filtrů.

Mapa kontaminovaných obcí

Ať už používáte vodu z obecních vodovodů nebo z vlastních studní, nikdy si nemůžete být zcela jistí její kvalitou. Svědčí o tom i případ z prosince 2017, kdy byla největší zásobárna pitné vody v Evropě (zásobárna vody na Žitném ostrově na Slovensku) kontaminovaná nebezpečnými pesticidy. V zasažených obcích Trstená na Ostrove, Baka, Jurová, Holice, Lúč na Ostrove a Blatná na Ostrove zůstalo bez pitné vody téměř 5 000 lidí. Podle úřadu veřejného zdravotnictví SR takto kontaminovaná voda není vhodná k pití ani na vaření, jen na hygienické účely.1

Na toto téma se vyjádřili i někteří odborníci a většina z nich si myslí, že zdroj kontaminace pochází z blízkosti zasažených obcí, avšak o jeho původu zatím nevědí.2 Také apelují na obyvatele, aby přestali do půdy vylévat močůvku nebo výkaly ze septiků, které také ohrožují podzemní vodu, a tím zdraví lidí využívajících vodu z vlastních studní.

Chemický vzorec Atrazín

Nebezpečný Atrazin

Z nebezpečných látek šlo konkrétně o herbicid Atrazin, který se používal na likvidaci plevele a plodin, avšak jeho nákup, prodej a používání je už třináct let na Slovensku zakázané.

Atrazin je pro lidi nebezpečný hlavně proto, že se rychle vstřebává do těla člověka a způsobuje onemocnění jako například:

  • ochrnutí končetin,
  • respirační problémy,
  • trávicí potíže,
  • impotenci.

Otrava jmenovaným herbicidem se projevuje průjmem, zvracením nebo podrážděním očí či pokožky. Hodnoty atrazinu ve vodě údajně překročili povolené množství až pětinásobně.3


Na začátek je potřebný rozbor vody

Pokud máte pochybnosti o kvalitě své vody, nechte si otestovat vodu odborníky prostřednictvím rozboru vody. Informativní rozbor vody však nemusí přítomnost některých škodlivých látek, jako jsou pesticidy a herbicidy, potvrdit, proto se na požádání dělají specializované rozbory vody na přesně definované škodlivé látky (jako například Atrazin).

Pokud rozbor prokázal obsah pesticidů, herbicidů či jiných organických látek ve vodě, je vhodné zjištěný problém řešit pomocí filtru s aktivním uhlíkem nebo reverzní osmózou.


Co je to aktivní uhlík?

Aktivní uhlík je látka, která se vyrábí z uhlí, kokosových a jiných ořechů, rašeliny či dřeva a své využití našel v různých oblastech života. Tak jako je prospěšný v medicíně či kosmetice, používá se i při úpravě pitné vody. To znamená, že díky své výborné absorpční schopnosti uhlíkový filtr zachycuje škodlivé látky z vody a zanechává ji čistou a nezávadnou. Na základě našich zkušeností dokáže účinně zneškodnit i škodlivé pesticidy a herbicidy.

Filtrace kontaminované vody pesticidy či herbicidy se uskutečňuje pomocí uhlíkového filtru nebo reverzní osmózy.

  • Uhlíkový filtr je vhodné řešení při kontaminaci vody chlorem, pesticidy, herbicidy, těžkými kovy a jinými látkami u užitkové i pitné vody. Pro co nejlepší výsledky je vhodné jej zkombinovat s mechanickým filtrem, který odfiltruje hrubé nečistoty z vody.
  • Reverzní osmóza je vhodná pro filtraci jen pitné vody. Filtrace probíhá na molekulární bázi, díky čemuž je zajištěno úplné odstranění všech nečistot, organických látek a bakterií.

Uhlíkové filtre na voduPonuka reverzných osmóz

 

Zdroje a články: 
1. Rozhodnutie regionálneho úradu verejného zdravotníctva
2. Vo vode na Žitnom ostrove našli zakázaný pesticíd
3. Najväčšiu zásobáreň pitnej vody, Žitný ostrov, kontaminovali pesticídy

Původní článek ze dne 12.2.2018, aktualizováno dne 19.5.2018.

 

...

 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze