Mikroplasty ve vodě

Kategorie
 
 
 
Mikroplasty ve vodě
Doprava ZDARMA nad 2000Kč
 
 
Mikroplasty ve vodě
Měření tvrdosti vody zdarma
 
 
 
 
Sobota, 19 května 2018

Plasty se využívají stále častěji ve výrobě a distribuci skoro v každém průmyslu na světě. Lidstvo vyprodukuje 300 milionů tun plastu ročně. Z toho je recyklováno jen malé množství, většina zůstává na skládkách nebo v mořích a oceánech. Podle údajů OSN, plasty v mořích tvoří 5 až 12 milionů tun. Poprvé se však potvrdilo, že mikročástice plastu jsou také ve vodovodech po celém světě.

Plasty se využívají stále častěji ve výrobě a distribuci již skoro v každém druhu průmyslu. Lidstvo vyprodukuje 300 milionů tun plastu ročně. Z toho je recyklováno jen malé množství, většina zůstává na skládkách nebo v mořích a oceánech. Podle údajů OSN, plasty v mořích tvoří 5 až 12 milionů tun. Z plastů se uvolňují do životního prostředí malé částice, tvarem jsou to zrnka, střepy nebo vlákna, které nazýváme mikroplasty. Nejhorší však na tomto faktu je to, že plasty se dostávají i do naší vody a jídla - tedy přímo do našeho těla.

Čím dál více výzkumů se zabývá touto tematikou. Ty potvrdily, že mikročástice plastu se nacházejí ve světových oceánech, v sladkých vodách, půdě ale i ve vzduchu. Poprvé se však potvrdilo, že mikročástice plastu jsou také ve vodovodech po celém světě.

Kontaminovaná voda plasty je i na Slovensku

Dokázal to výzkum globální nevládní organizace Orb Media sídlící ve Washingtonu v USA. Tato organizace odebrala vzorky vody z 5 kontinentů a v testu se objevilo 159 vzorků vody, mezi nimi i vzorek vody ze Slovenska. Šokující zprávou je, že slovenský vzorek spolu s dalšími 83% vzorků vody obsahoval mikroskopická vlákna plastů.

voda bez mikroplastov

Co je to vlastně mikroplast?

Zatím neexistuje jednotná obecná definice mikroplastu. Dá se však říci, že je to částečka, vlákno, kulička nebo střípky plastu ve velikosti od 5 nm až po 10 nm. Mikroplast býva většinou směs různých druhů plastu, se kterými se každodenně setkáváme.

Mezi nejznámější patří:

  • polyvinylchlorid (PVC),
  • polyetylen (PE),
  • polypropylen (PP),
  • polyetylenteraflatát (PET).1

Největším problémem pitné vody je její čištění. Pitná vody může obsahovat bakterie, dusičnany, těžké kovy, ropné produkty, pesticidy, chlor, fluor a také zbytky léků a antikoncepce. Čističky odpadních vod nejsou schopny tyto látky zachytit a odstranit, což znamená, že se k nám vracejí ve formě vody z vodovodního kohoutku. Tyto látky, kterých se v poslední době ve vodě nachází stále více, zhoršují kvalitu vody a tím mohou přispět k různým zdravotním problémům, které ohrožují naše zdraví.

Z vody na talíř

mikroplasty v rybe

Plasty do těla můžeme přijmout i přes potravu. Většina plastů totiž končí v mořích a oceánech. Malé částečky těchto plastů konzumují ryby a jiní mořští živočichové a pomocí potravinového řetězce se dostávají přímo na náš stůl. Protože voda se používá k přípravě různých pokrmů, mikroplasty mohou obsahovat i polévky, chléb, těstoviny ale i nápoje. Samozřejmě, mikroplasty se dostávají do vody i používáním kosmetiky obsahující mikroplasty. Například jsou to sprchové gely či peelingy s označením microbeads2. Proto je naivní si myslet, že plasty ohrožují jen zvířata a lidi ne.

Ochrana před mikroplasty

Plastové části jsou nerozložitelné a nerozpustné ať už ve vodě nebo v půdě. Z vody se dají odstranit jedině pomocí filtrace a to buď:

1. Jemných filtrů, které zachytí veškeré nečistoty a zanechají vodu bez mechanických sedimentů. Nejvhodnější jsou filtry s uhlíkovými směsi.

2. Reverzní osmózou, která díky 7 stupňům filtrace a membráně zachytí částečky malé až 0,0001μm. Výsledkem takové filtrace je dokonale čistá voda bez jakýchkoliv mikroplastů, antibiotik či pesticidů.

Zdroje: 
1. Mikroplasty ve vodě i v jídle - kde se tam vzaly
2. Voda v slovenských vodovodoch obsahuje mikroplasty, potvrdil výskum

 

Původní článek ze dne 16.3.2018, aktualizováno dne 19.5.2018.

 

...

 
 
Kontaktujte nás:
nebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze