16.3.2018 11:28

Mikroplasty ve vodě

Plasty se využívají stále častěji ve výrobě a distribuci již skoro v každém druhu průmyslu. Lidstvo vyprodukuje 300 milionů tun plastu ročně. Z toho je recyklováno jen malé množství, většina zůstává na skládkách nebo v mořích a oceánech. Podle údajů OSN, plasty v mořích tvoří 5 až 12 milionů tun. Z plastů se uvolňují do životního prostředí malé částice, tvarem jsou to zrnka, střepy nebo vlákna, které nazýváme mikroplasty. Nejhorší však na tomto faktu je to, že plasty se dostávají i do naší vody a jídla - tedy přímo do našeho těla.

Na toto téma se provádí v tomto čase stále více výzkumů. Ty potvrdily, že mikročástice plastu se nacházejí ve světových oceánech, v sladkých vodách, půdě ale i ve vzduchu. Poprvé se však potvrdilo, že mikročástice plastu jsou také ve vodovodech po celém světě.

Kontaminovaná voda plasty je i na Slovensku

Dokázal to výzkum globální nevládní organizace Orb Media sídlící ve Washingtonu v USA. Tato organizace odebrala vzorky vody z 5 kontinentů a v testu se objevilo 159 vzorků vody, mezi nim i vzorek vody ze Slovenska. Šokující zprávou je, že slovenský vzorek spolu s dalšími 83% vzorků vody obsahoval mikroskopické vlákna plastů.

voda bez mikroplastov

Co je to vlastně mikroplast?

Zatím neexistuje jednotná obecná definice mikroplastu. Dá se však říci, že je to částečka, vlákno, kulička nebo střípky plastu ve velikosti od 5 mm až po 10 nm. Mikroplastu bývají většinou směs různých druhů plastu, se kterými se každodenně setkáváme.

Mezi nejznámější patří:

  • polyvinylchlorid (PVC),
  • polyetylen (PE),
  • polypropylen (PP),
  • polyetylenteraflatát (PET).1

Největším problémem pitné vody je její čištění. Pitná vody může obsahovat bakterie, dusičnany, těžké kovy, ropné produkty, pesticidy, chlor, fluor a také zbytky léků a antikoncepce. Tyto látky nejsou čističky odpadních vod schopny zachytit a odstranit, co znamená, že se k nám vracejí ve formě vody z vodovodního kohoutku. Tyto látky, kterých se v poslední době ve vodě nachází stále více, zhoršují kvalitu vody a tím mohou přispět k různým zdravotním problémům, které ohrožují naše zdraví.

Z vody na talíř

mikroplasty v rybe

Plasty do těla můžeme přijmout i přes potravu. Většina plastů totiž končí v mořích a oceánech. Malé částečky těchto plastů konzumují ryby a jiné mořské živočichy a pomocí potravinového řetězce se dostávají přímo na náš stůl. Protože voda se používá k přípravě různých pokrmů, mikroplasty mohou obsahovat i polévky, chléb, těstoviny ale i nápoje. Samozřejmě, mikroplasty se dostávají do vody i po používáním kosmetiky obsahující mikroplasty. Například jsou to sprchové gely či peelingy s označením microbeads2. Proto je naivní si myslet, že plasty ohrožují jen zvířata a lidi ne.


Ochrana před mikroplastu

Plastové části jsou nerozložitelné a nerozpustné ať už ve vodě nebo v půdě. Z vody se dají odstranit jedině pomocí filtrace a to buď:

1. Jemných filtrů, které zachytí veškeré nečistoty a zanechají vodu bez mechanických sedimentů. Nejvhodnější jsou filtry s uhlíkovými směsí.

2. Reverzní osmózy, která díky 7 stupněm filtrace a membráně zachytí částečky malé až 0,0001μm. Výsledkem takové filtrace je dokonale čistá voda bez jakýchkoliv mikroplastu, antibiotik či pesticidů.

 
Ponuka reverzných osmóz
Ponuka mechanických filtračných vložiek
 Zdroje: 
1. Mikroplasty ve vodě i v jídle - kde se tam vzaly
2. Voda v slovenských vodovodoch obsahuje mikroplasty, potvrdil najnovší výskum

Posted by

Adriana Glončáková

Ďalšie články

awblog/veltrh-coneco-racioenergia-voda-2018.jpg

Ve dnech 11. až 14. dubna 2018 jsme se zúčastnili mezinárodního veletrhu CONECO-RACIOENERGIA-VODA, který se konal v prostorách Incheba Expo Bratislava. Pro návštěvníky jsme měli připravenou prohlídku vybraných produktů a na jejich otázky odpověděli odborníci na úpravu vody, kteří se této problematice věnují už léta a umí poradit s jakýmkoliv "vodním" problémům. Prohlédněte si několik fotografií z výstavy ...

Číst více
awblog/stavebni-veletrhy-brno.png

Ve dnech od 25. - 28. 4. 2018 se v Brně bude konat stavební veľrth, který bude zaměřen prakticky na vše ohledně staveb a rekonstrukcí. Na výstavě můžete najít mnoho odborníků k různých oblastí stavebnictví. K nim neodmyslitelně patříme i my i partnerská společnost Aquatrend. Přijďte se podívat.

Číst více
awblog/coneco-blog.png

I tento rok se naša společnost zúčastní veletrhu CONECO-RACIOENERGIA, který se uskuteční ve výstavišti Incheba Expo Bratislava. Už ve dnech 11.-14.4. 2018 můžete navštívit náš stánek. Zveme vás prohlédnout si vybrané produkty z našeho portfolia a prokonzultovat problémy týkající se vody s našimi odborníky.

Číst více