31.7.2017 11:33

Bezchlorová úprava vody v bazénu

Úprava vody v bazéneS příchodem letního období se stává velmi aktuálním tématem úprava vody v bazénu. Máte i vy bazén a nejste si jist, zda je kvalita vody v něm v pořádku? Čtěte dál a dozvíte se, jak zajistit její bezproblémové používání - úprava vody v bazénu nemusí být tak náročná a nákladná, jak se na první pohled může zdát.


Na začátek je nutné zajistit spolehlivou mechanickou filtraci vody, která ji zbaví všech viditelných nečistot. Na jejich zachycení a odstranění se používají různé filtrační zařízení, bazénové vysavače či bazénové síťky. Velmi důležitou součástí úpravy vody v bazénu je její následná dezinfekce, protože voda v bazénu nemusí být kontaminována pouze mechanickými nečistotami, ale také množstvím mikroorganismů, které pouhým okem nevidíme.

Je dezinfekce vody chlorem bezpečná?

Nejčastěji používanou metodou na dezinfekci vody je použití chloru a jeho sloučenin, který zajišťuje účinnou eliminaci bakterií, virů či řas nacházejících se ve vodě. Na druhé straně však zasahuje do chemického složení vody, snižuje její kvalitu a s používáním chloru se pojí i několik dalších vedlejších negativních účinků - uváděny jsou například kožní problémy, oslabení imunitního systému, ve spojení s pitím chlorované vody se mluví o astmatu, bolestech hlavy, problémech se srdcem či dokonce karcinogenních účincích na lidský organismus.

Proto je důležité, aby hodnota chloru ve vodě v bazénu při jeho použití nepřekročila stanovený limit - koncentrace chlóru by neměla překročit maximální limit 0,3 mg/l určený Vyhláškou vlády ČR č. 252/2004. Pro zjištění množství volného chlóru ve vodě se nejčastěji používá kolorimetrická testovací souprava.

Jakým způsobem tedy bazén dezinfikovat?

UV lampa na vodu

V případě, že se rozhodnete pro ekologičtější a bezpečnější metodu dezinfekce vody, je ideální možností použití UV lampy na vodu. Další alternativu bezchlorové úpravy vody v bazénu představuje například ionizátor či salinátor vody.

UV lampa na vodu slouží k odstranění bakterií a virů prostřednictvím UV záření s vlnovou délkou 253,7 nm a s intenzitou v rozmezí 3 000 - 20 000 μW.s/cm2, které není lidským okem viditelné. UV sterilizátory jsou vhodné spíše pro menší bazény, kde zajišťují snížení potřeby použití chemikálií až o 80% a přitom účinně zabrání vzniku a množení mikroorganismů.

Hlavní výhody dezinfekce vody pomocí UV lampy na vodu:

  • Použitím této metody se předchází riziku předávkování, které bývá problémem při použití chlóru či jiných chemikálií. Na rozdíl od chemických forem dezinfekce vody nezpůsobuje ani další zdravotní komplikace - podráždění a vysoušení pokožky, červenání očí a jiné.
  • Voda je lépe přefiltrována a zbavena i okem neviditelných nebezpečných částic. Bakterie a viry jsou spolehlivě zlikvidovány, UV záření dokáže eliminovat až 99,99% mikroorganismů nacházejících se ve vodě.
  • Voda v bazénu je upravená a čistá, ale zároveň se nemění její kvalita, není zasaženo do jejího chemického složení, jako je tomu při použití tradičních metod na dezinfekci vody.
  • Jde o ekologický způsob úpravy vody, který je šetrný k životnímu prostředí a minimalizuje požadavky na chemické ošetření vody v bazénu (v případě 100% jistoty můžete do vody přidat malé množství chlóru, postačí však minimum).
  • Udržuje bazén dlouhodobě ve vynikajícím stavu - při používání chemických látek hrozí koroze kovových komponentů bazénu.
  • Z dlouhodobého hlediska tak při této metodě šetříte nejen své zdraví, bazén a jeho komponenty, životní prostředí, ale i další náklady spojené s nákupem chlóru a jiných chemikálií potřebných k každodenní dezinfekci vody. 

Kvalitu vody v bazénu je nutné pravidelně kontrolovat (především hodnotu pH a tvrdost vody) a udržovat ji nezávadnou. Na to vám poslouží právě zmíněné filtrační zařízení - i když je stále potřebná pomoc chemických látek, při používání UV sterilizátoru či dalších zařízení je spotřeba chemikálií omezena na minimum.

Posted by

Zuzana Grajciarová

Ďalšie články

awblog/filtracna-kanvica-na-vodu.jpg

Pro lidi, kteří hledají nízkonákladovou filtraci vody pro svou domácnost, jsou ideální volbou filtrační konvice na vodu. Aktivní uhlí uvnitř filtru na sebe dokáže navázat škodliviny nacházející se ve vodě, zároveň zvyšuje její kvalitu a zlepšuje chuť pitné vody. Více o výhodách použití filtrační konvice se dočtete v článku.

Číst více
awblog/cista-pitna-voda-filter-s-aktivnym-uhlim.png

Co si představujete pod pojmem čistá pitná voda? My nazýváme čistou a zdravou vodu takovou, která neobsahuje žádné škodlivé látky, a tak může v lidském těle plnit všechny důležité úkoly, pro které je určena. Vynikajícím pomocníkem v boji za čistou vodu je aktivní uhlí, které vám pomůže zbavit ji znečišťujících látek a navíc získáte vodu s výbornou chutí.

Číst více
awblog/kolko-vody-je-potrebnej-na-vyrobu-potravin-clanok.jpg

Uvažovali jste někdy o tom, kolik vody je spotřebováno nebo kontaminováno při výrobě běžných potravin a produktů, jako je čaj, rýže, chléb nebo čokoláda? V článku se také dozvíte, kolik vody potřebujete k výrobě jedné kávy, kterou vypijete spolu s přečtením tohoto článku.

Číst více