31.7.2017 11:33

Bezchlorová úprava vody v bazénu

Úprava vody v bazéneS příchodem letního období se stává velmi aktuálním tématem úprava vody v bazénu. Máte i vy bazén a nejste si jist, zda je kvalita vody v něm v pořádku? Čtěte dál a dozvíte se, jak zajistit její bezproblémové používání - úprava vody v bazénu nemusí být tak náročná a nákladná, jak se na první pohled může zdát.


Na začátek je nutné zajistit spolehlivou mechanickou filtraci vody, která ji zbaví všech viditelných nečistot. Na jejich zachycení a odstranění se používají různé filtrační zařízení, bazénové vysavače či bazénové síťky. Velmi důležitou součástí úpravy vody v bazénu je její následná dezinfekce, protože voda v bazénu nemusí být kontaminována pouze mechanickými nečistotami, ale také množstvím mikroorganismů, které pouhým okem nevidíme.

Je dezinfekce vody chlorem bezpečná?

Nejčastěji používanou metodou na dezinfekci vody je použití chloru a jeho sloučenin, který zajišťuje účinnou eliminaci bakterií, virů či řas nacházejících se ve vodě. Na druhé straně však zasahuje do chemického složení vody, snižuje její kvalitu a s používáním chloru se pojí i několik dalších vedlejších negativních účinků - uváděny jsou například kožní problémy, oslabení imunitního systému, ve spojení s pitím chlorované vody se mluví o astmatu, bolestech hlavy, problémech se srdcem či dokonce karcinogenních účincích na lidský organismus.

Proto je důležité, aby hodnota chloru ve vodě v bazénu při jeho použití nepřekročila stanovený limit - koncentrace chlóru by neměla překročit maximální limit 0,3 mg/l určený Vyhláškou vlády ČR č. 252/2004. Pro zjištění množství volného chlóru ve vodě se nejčastěji používá kolorimetrická testovací souprava.

Jakým způsobem tedy bazén dezinfikovat?

UV lampa na vodu

V případě, že se rozhodnete pro ekologičtější a bezpečnější metodu dezinfekce vody, je ideální možností použití UV lampy na vodu. Další alternativu bezchlorové úpravy vody v bazénu představuje například ionizátor či salinátor vody.

UV lampa na vodu slouží k odstranění bakterií a virů prostřednictvím UV záření s vlnovou délkou 253,7 nm a s intenzitou v rozmezí 3 000 - 20 000 μW.s/cm2, které není lidským okem viditelné. UV sterilizátory jsou vhodné spíše pro menší bazény, kde zajišťují snížení potřeby použití chemikálií až o 80% a přitom účinně zabrání vzniku a množení mikroorganismů.

Hlavní výhody dezinfekce vody pomocí UV lampy na vodu:

  • Použitím této metody se předchází riziku předávkování, které bývá problémem při použití chlóru či jiných chemikálií. Na rozdíl od chemických forem dezinfekce vody nezpůsobuje ani další zdravotní komplikace - podráždění a vysoušení pokožky, červenání očí a jiné.
  • Voda je lépe přefiltrována a zbavena i okem neviditelných nebezpečných částic. Bakterie a viry jsou spolehlivě zlikvidovány, UV záření dokáže eliminovat až 99,99% mikroorganismů nacházejících se ve vodě.
  • Voda v bazénu je upravená a čistá, ale zároveň se nemění její kvalita, není zasaženo do jejího chemického složení, jako je tomu při použití tradičních metod na dezinfekci vody.
  • Jde o ekologický způsob úpravy vody, který je šetrný k životnímu prostředí a minimalizuje požadavky na chemické ošetření vody v bazénu (v případě 100% jistoty můžete do vody přidat malé množství chlóru, postačí však minimum).
  • Udržuje bazén dlouhodobě ve vynikajícím stavu - při používání chemických látek hrozí koroze kovových komponentů bazénu.
  • Z dlouhodobého hlediska tak při této metodě šetříte nejen své zdraví, bazén a jeho komponenty, životní prostředí, ale i další náklady spojené s nákupem chlóru a jiných chemikálií potřebných k každodenní dezinfekci vody. 

Kvalitu vody v bazénu je nutné pravidelně kontrolovat (především hodnotu pH a tvrdost vody) a udržovat ji nezávadnou. Na to vám poslouží právě zmíněné filtrační zařízení - i když je stále potřebná pomoc chemických látek, při používání UV sterilizátoru či dalších zařízení je spotřeba chemikálií omezena na minimum.

Posted by

Zuzana Grajciarová

Ďalšie články

awblog/coneco-blog.png

I tento rok se naša společnost zúčastní veletrhu CONECO-RACIOENERGIA, který se uskuteční ve výstavišti Incheba Expo Bratislava. Už ve dnech 11.-14.4. 2018 můžete navštívit náš stánek. Zveme vás prohlédnout si vybrané produkty z našeho portfolia a prokonzultovat problémy týkající se vody s našimi odborníky.

Číst více
awblog/mikroplasty-v-balenych-flaskovych-vodach-blog.jpg

Začátkem minulého měsíce jsme zveřejnili článek o mikroplastech ve vodě, které znečišťují nejen moře a oceány, ale byly zjištěny i ve vzorku pitné vody. Za poslední týdny se toto téma stala ještě aktuálnější, což je pravděpodobně následkem testů balených vod neziskovou organizací Orb Media. Podle provedené studie více než 90% testovaných balených pitných vod obsahovalo určitou formu mikroplastu.

Číst více

Mikroplasty ve vodě

16.3.2018 10:28

awblog/mikroplasty-vo-vode-blog.jpg

Plasty se využívají stále častěji ve výrobě a distribuci skoro v každém průmyslu na světě. Lidstvo vyprodukuje 300 milionů tun plastu ročně. Z toho je recyklováno jen malé množství, většina zůstává na skládkách nebo v mořích a oceánech. Podle údajů OSN, plasty v mořích tvoří 5 až 12 milionů tun. Poprvé se však potvrdilo, že mikročástice plastu jsou také ve vodovodech po celém světě.

Číst více