13.11.2015 12:02

Železo a mangan ve vodě? Zaměřte se na odželeznění vody!

Železo a mangan ve vodě.

Po vodním kameni jeden z nejčastějších problémů, ať už v pitné nebo užitkové vodě. Odželeznění vody bývá problematické, ale je možné. Samotné železo se v přírodě vyskytuje velmi často, jde o nejčastěji se vyskytující kov vůbec. Najdeme ho téměř všude v přírodě, v živočiších, ve vodě, ve vesmíru, ale i v lidském těle.

Samotný prvek železa není nijak škodlivý, ovšem způsobuje změnu senzorických vlastností vody. Tedy například chuť, vůni nebo barvu vody. Samotné železo ve formě železnatých iontů ve vodě nevidíme, problém nastane až při styku těchto iontů se vzduchem. Železo začne reagovat a vznikne nerozpustný, rezotvorný hydroxid železitý. Tento prvek způsobuje nechtěnou korozi, čili rezavění. Už jen tímto se enormně zvyšují náklady na údržbu vašeho vodního systému. Železitá voda působí na všechno, s čím přijde do styku, ať už jde o trubky, kotle, vany, dřezy, bojlery a podobně. Železo jako takové je možné zpozorovat i při praní, kde způsobuje výrazné skvrny na prádle. V takovém to případě doporučujeme odželeznění vody, jde totiž i o vaše zdraví.

Podle ÚVZSR (Úřadu veřejného zdravotnictví SR) vysoce koncentrované železo v pitné vodě poškozuje játra, slezinu a zhoršuje krvetvorbu. Mangan poškozuje pankreas a nervový systémDalší vlastností železa je, že i poměrně malá koncentrace ve vodě vytváří ideální prostředí pro zvýšené počty bakterií

Železo a mangán ve vodeMangan se ve vodě vyskytuje méně jako samotné železo, ovšem většinou je pravidlem, že tam, kde najdeme ve vodě zvýšený obsah železa, najdeme i mangan. Do vody se dostává stejně jako železo, tedy z hornin, přes které protéká. Mangan taktéž způsobuje změnu senzorických vlastností vody a to například zabarvení do černa a různé černé usazeniny. Často je možné zpozorovat i mastné skvrny, například ve vaně po koupání.

Problém železité a manganové vody je hlavně v domácnostech, které mají jako hlavní přívod vody studnu nebo vrt. Odželznění vody je v takovém případě více než potřebné.

 Normy železa a manganu ve vodě podle platní legislativy ČR jsou:

  • Železo (0.2 mg/l)
  • Mangan (0.05 mg/l)

Naše přístroje na odželeznění vody se speciální směsí Green+, resp. Birm si poradí s obsahem až do 10 mg/l u železa a 3 mg/l u manganu. Samotné odstranění železa a manganu z vody je komplikovanější než například změkčení vody. Nechejte si poradit u odborníků, případně si dohodněte bezplatnou obhlídku nebo vypracování nezávazné technologické nabídky.

Kontaktujte nás

Posted by

Čistá Voda

Ďalšie články

awblog/filtracna-kanvica-na-vodu.jpg

Pro lidi, kteří hledají nízkonákladovou filtraci vody pro svou domácnost, jsou ideální volbou filtrační konvice na vodu. Aktivní uhlí uvnitř filtru na sebe dokáže navázat škodliviny nacházející se ve vodě, zároveň zvyšuje její kvalitu a zlepšuje chuť pitné vody. Více o výhodách použití filtrační konvice se dočtete v článku.

Číst více
awblog/cista-pitna-voda-filter-s-aktivnym-uhlim.png

Co si představujete pod pojmem čistá pitná voda? My nazýváme čistou a zdravou vodu takovou, která neobsahuje žádné škodlivé látky, a tak může v lidském těle plnit všechny důležité úkoly, pro které je určena. Vynikajícím pomocníkem v boji za čistou vodu je aktivní uhlí, které vám pomůže zbavit ji znečišťujících látek a navíc získáte vodu s výbornou chutí.

Číst více
awblog/kolko-vody-je-potrebnej-na-vyrobu-potravin-clanok.jpg

Uvažovali jste někdy o tom, kolik vody je spotřebováno nebo kontaminováno při výrobě běžných potravin a produktů, jako je čaj, rýže, chléb nebo čokoláda? V článku se také dozvíte, kolik vody potřebujete k výrobě jedné kávy, kterou vypijete spolu s přečtením tohoto článku.

Číst více