31.7.2017 11:13

Úprava pitné vody při využívání vlastních vodních zdrojů

studňaMnoho českých domácností má možnost připojit se na městský vodovod a používat tak poměrně kvalitní zdroj pitné i užitkové vody. V některých případech však lidé takovou možnost nemají a jediný zdroj vody pro ně představuje vlastní studna nebo vrt. Protože taková voda není nijak kontrolována, je třeba zvolit vhodný filtr na vodu ze studny, který zajistí její bezpečné a bezproblémové využití.

Ideální je při vlastních zdrojích vody provádět pravidelně rozbor vody, na jehož základě je možné určit nezávadnost nebo závadnost vody. Studny a vrty jsou ohroženy množstvím škodlivých látek, jejichž vysoké množství ve vode může mít negativní vliv na naše zdraví, případně může narušit a poškodit spotřebiče, zařízení v domácnosti a další úpravny vody.


Jaké jsou možnosti úpravy a filtrace vody při vlastních vodních zdrojích?

Mechanická filtrace - Mechanické znečištění vody můžeme vidět i pouhým okem, představuje zanesení pískem, hlínou, štěrkem, různými úlomky ze starých potrubí a podobně. Prvotním krokem při úpravě vody z vlastního vodního zdroje je proto mechanická filtrace, která všechny pevné částice zachytí. Jde o zařízení, uvnitř kterého se nachází filtrační vložka s určitou propustností, která se po čase zanese a je nutná její výměna.

Změkčovač vody - Hodnoty vápníku (Ca) a hořčíku (Mg) ve vodě jsou ukazateli tvrdosti vody. Limit pro tvrdost vody je stanoven na 6-28°dH, avšak již při 7 německých stupních se začíná tvořit vodní kámen, který se usazuje a dokáže způsobit nemalé škody na spotřebičích a úpravnách vody. Proto je velmi důležitým krokem změkčení vody. Změkčovače vody jsou plnoautomatické zařízení s katexovou náplní na bázi regenerace prostřednictvím soli, které se instalují na hlavní přívod vody - změkčí tak vodu v celém domě, objektu a permanentně odstraní až 99% vodního kamene.

Odželeznovač vody - Zvýšené hodnoty železa (Fe) a manganu (Mn) ve vodě lze snadno zpozorovat, jelikož přítomnost železa způsobuje změnu fyzikálních vlastností vody - barvy, pachu a při zvýšené koncentrací začíná voda chutnat více "kovově". Mangan se zase projevuje černými usazeninami nebo mastnými skvrnami na povrchu vody. Ideálním řešením odstranění železa a manganu z vody jsou přístroje Waterboss, které ji zároveň i změkčují a upravují zápach a chuť vody.

Dusičnany a dusitany - V případě, že je v blízkosti zdroje pitné vody zemědělský objekt, kde se používají umělá hnojiva, nebo někde v okolí prosakuje septik či žumpa, mohou se ve vodě objevit ve zvýšeném množství nebezpečné dusičnany a dusitany. Na jejich odstranění je třeba filtrační zařízení s anexovou náplní, které funguje na bázi ionové výměny - zachytí iony dusičnanů (NO3) a dusitanů (NO2) a následně je vyplaví do odpadu. Životnost anexové směsi, která se regeneruje stejně jako katex prostřednictvím solného roztoku, je přibližně 10 let.

uprava-vody-pre-studnu

Dezinfekcia vody - Při vlastních zdrojích vody je nezbytnou součástí úpravy vody i dezinfekce, přičemž účinnou a ekologickou možností je použití UV lampy na vodu. UV lampa prostřednictvím ultrafialového záření s vlnovou délkou 253,7 mm zneškodní až 99,99% bakterií a virů nacházejících se ve vodě. Zastaralou možností dezinfekce vody, už ne tak ekologickou a pro zdraví bezpečnou, je chlorování vody.

Posted by

Zuzana Grajciarová

Ďalšie články

awblog/coneco-blog.png

I tento rok se naša společnost zúčastní veletrhu CONECO-RACIOENERGIA, který se uskuteční ve výstavišti Incheba Expo Bratislava. Už ve dnech 11.-14.4. 2018 můžete navštívit náš stánek. Zveme vás prohlédnout si vybrané produkty z našeho portfolia a prokonzultovat problémy týkající se vody s našimi odborníky.

Číst více
awblog/mikroplasty-v-balenych-flaskovych-vodach-blog.jpg

Začátkem minulého měsíce jsme zveřejnili článek o mikroplastech ve vodě, které znečišťují nejen moře a oceány, ale byly zjištěny i ve vzorku pitné vody. Za poslední týdny se toto téma stala ještě aktuálnější, což je pravděpodobně následkem testů balených vod neziskovou organizací Orb Media. Podle provedené studie více než 90% testovaných balených pitných vod obsahovalo určitou formu mikroplastu.

Číst více

Mikroplasty ve vodě

16.3.2018 10:28

awblog/mikroplasty-vo-vode-blog.jpg

Plasty se využívají stále častěji ve výrobě a distribuci skoro v každém průmyslu na světě. Lidstvo vyprodukuje 300 milionů tun plastu ročně. Z toho je recyklováno jen malé množství, většina zůstává na skládkách nebo v mořích a oceánech. Podle údajů OSN, plasty v mořích tvoří 5 až 12 milionů tun. Poprvé se však potvrdilo, že mikročástice plastu jsou také ve vodovodech po celém světě.

Číst více