Úprava pitné vody při využívání vlastních vodních zdrojů

Kategorie
 
 
 
Úprava pitné vody při využívání vlastních vodních zdrojů
Doprava ZDARMA nad 3000Kč
 
 
mereni-tvrdosti-vody-zdarma
Měření tvrdosti vody zdarma
 
 
 
 
 
 
Středa, 11 dubna 2018

Mnoho českých domácností má možnost připojit se na městský vodovod a používat tak poměrně kvalitní zdroj pitné i užitkové vody. V některých případech však lidé takovou možnost nemají a jediný zdroj vody pro ně představuje vlastní studna nebo vrt. Protože taková voda není nijak kontrolována, je třeba zvolit vhodný filtr na vodu ze studny, který zajistí její bezpečné a bezproblémové využití.

studňaMnoho českých domácností má možnost připojit se na městský vodovod a používat tak poměrně kvalitní zdroj pitné i užitkové vody. V některých případech však lidé takovou možnost nemají a jediný zdroj vody pro ně představuje vlastní studna nebo vrt. Protože taková voda není nijak kontrolována, je třeba zvolit vhodný filtr na vodu ze studny, který zajistí její bezpečné a bezproblémové využití.

Ideální je při vlastních zdrojích vody provádět pravidelně rozbor vody, na jehož základě je možné určit nezávadnost nebo závadnost vody. Studny a vrty jsou ohroženy množstvím škodlivých látek, jejichž vysoké množství ve vode může mít negativní vliv na naše zdraví, případně může narušit a poškodit spotřebiče, zařízení v domácnosti a další úpravny vody.


Jaké jsou možnosti úpravy a filtrace vody při vlastních vodních zdrojích?

Mechanická filtrace - Mechanické znečištění vody můžeme vidět i pouhým okem, představuje zanesení pískem, hlínou, štěrkem, různými úlomky ze starých potrubí a podobně. Prvotním krokem při úpravě vody z vlastního vodního zdroje je proto mechanická filtrace, která všechny pevné částice zachytí. Jde o zařízení, uvnitř kterého se nachází filtrační vložka s určitou propustností, která se po čase zanese a je nutná její výměna.

Změkčovač vody - Hodnoty vápníku (Ca) a hořčíku (Mg) ve vodě jsou ukazateli tvrdosti vody. Limit pro tvrdost vody je stanoven na 6-28°dH, avšak již při 7 německých stupních se začíná tvořit vodní kámen, který se usazuje a dokáže způsobit nemalé škody na spotřebičích a úpravnách vody. Proto je velmi důležitým krokem změkčení vody. Změkčovače vody jsou plnoautomatické zařízení s katexovou náplní na bázi regenerace prostřednictvím soli, které se instalují na hlavní přívod vody - změkčí tak vodu v celém domě, objektu a permanentně odstraní až 99% vodního kamene.

Odželeznovač vody - Zvýšené hodnoty železa (Fe) a manganu (Mn) ve vodě lze snadno zpozorovat, jelikož přítomnost železa způsobuje změnu fyzikálních vlastností vody - barvy, pachu a při zvýšené koncentrací začíná voda chutnat více "kovově". Mangan se zase projevuje černými usazeninami nebo mastnými skvrnami na povrchu vody. Ideálním řešením odstranění železa a manganu z vody jsou přístroje Waterboss, které ji zároveň i změkčují a upravují zápach a chuť vody.

Dusičnany a dusitany - V případě, že je v blízkosti zdroje pitné vody zemědělský objekt, kde se používají umělá hnojiva, nebo někde v okolí prosakuje septik či žumpa, mohou se ve vodě objevit ve zvýšeném množství nebezpečné dusičnany a dusitany. Na jejich odstranění je třeba filtrační zařízení s anexovou náplní, které funguje na bázi ionové výměny - zachytí iony dusičnanů (NO3) a dusitanů (NO2) a následně je vyplaví do odpadu. Životnost anexové směsi, která se regeneruje stejně jako katex prostřednictvím solného roztoku, je přibližně 10 let.

uprava-vody-pre-studnu

Dezinfekcia vody - Při vlastních zdrojích vody je nezbytnou součástí úpravy vody i dezinfekce, přičemž účinnou a ekologickou možností je použití UV lampy na vodu. UV lampa prostřednictvím ultrafialového záření s vlnovou délkou 253,7 mm zneškodní až 99,99% bakterií a virů nacházejících se ve vodě. Zastaralou možností dezinfekce vody, už ne tak ekologickou a pro zdraví bezpečnou, je chlorování vody.

 

Původní článek ze dne 31. 07. 2017, aktualizovaný dne 11. 04. 2018.

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze