31.7.2017 11:13

Úprava pitné vody při využívání vlastních vodních zdrojů

studňaMnoho českých domácností má možnost připojit se na městský vodovod a používat tak poměrně kvalitní zdroj pitné i užitkové vody. V některých případech však lidé takovou možnost nemají a jediný zdroj vody pro ně představuje vlastní studna nebo vrt. Protože taková voda není nijak kontrolována, je třeba zvolit vhodný filtr na vodu ze studny, který zajistí její bezpečné a bezproblémové využití.

Ideální je při vlastních zdrojích vody provádět pravidelně rozbor vody, na jehož základě je možné určit nezávadnost nebo závadnost vody. Studny a vrty jsou ohroženy množstvím škodlivých látek, jejichž vysoké množství ve vode může mít negativní vliv na naše zdraví, případně může narušit a poškodit spotřebiče, zařízení v domácnosti a další úpravny vody.


Jaké jsou možnosti úpravy a filtrace vody při vlastních vodních zdrojích?

Mechanická filtrace - Mechanické znečištění vody můžeme vidět i pouhým okem, představuje zanesení pískem, hlínou, štěrkem, různými úlomky ze starých potrubí a podobně. Prvotním krokem při úpravě vody z vlastního vodního zdroje je proto mechanická filtrace, která všechny pevné částice zachytí. Jde o zařízení, uvnitř kterého se nachází filtrační vložka s určitou propustností, která se po čase zanese a je nutná její výměna.

Změkčovač vody - Hodnoty vápníku (Ca) a hořčíku (Mg) ve vodě jsou ukazateli tvrdosti vody. Limit pro tvrdost vody je stanoven na 6-28°dH, avšak již při 7 německých stupních se začíná tvořit vodní kámen, který se usazuje a dokáže způsobit nemalé škody na spotřebičích a úpravnách vody. Proto je velmi důležitým krokem změkčení vody. Změkčovače vody jsou plnoautomatické zařízení s katexovou náplní na bázi regenerace prostřednictvím soli, které se instalují na hlavní přívod vody - změkčí tak vodu v celém domě, objektu a permanentně odstraní až 99% vodního kamene.

Odželeznovač vody - Zvýšené hodnoty železa (Fe) a manganu (Mn) ve vodě lze snadno zpozorovat, jelikož přítomnost železa způsobuje změnu fyzikálních vlastností vody - barvy, pachu a při zvýšené koncentrací začíná voda chutnat více "kovově". Mangan se zase projevuje černými usazeninami nebo mastnými skvrnami na povrchu vody. Ideálním řešením odstranění železa a manganu z vody jsou přístroje Waterboss, které ji zároveň i změkčují a upravují zápach a chuť vody.

Dusičnany a dusitany - V případě, že je v blízkosti zdroje pitné vody zemědělský objekt, kde se používají umělá hnojiva, nebo někde v okolí prosakuje septik či žumpa, mohou se ve vodě objevit ve zvýšeném množství nebezpečné dusičnany a dusitany. Na jejich odstranění je třeba filtrační zařízení s anexovou náplní, které funguje na bázi ionové výměny - zachytí iony dusičnanů (NO3) a dusitanů (NO2) a následně je vyplaví do odpadu. Životnost anexové směsi, která se regeneruje stejně jako katex prostřednictvím solného roztoku, je přibližně 10 let.

uprava-vody-pre-studnu

Dezinfekcia vody - Při vlastních zdrojích vody je nezbytnou součástí úpravy vody i dezinfekce, přičemž účinnou a ekologickou možností je použití UV lampy na vodu. UV lampa prostřednictvím ultrafialového záření s vlnovou délkou 253,7 mm zneškodní až 99,99% bakterií a virů nacházejících se ve vodě. Zastaralou možností dezinfekce vody, už ne tak ekologickou a pro zdraví bezpečnou, je chlorování vody.

Posted by

Zuzana Grajciarová

Ďalšie články

awblog/aquatherm-praha.png

Zveme vás na mezinárodní veletrh Aqua Therm Praha, na kterém vám odprezentujeme naši společnost, její poslání a produkty, které na e-shopu nabízíme. Během celého trvání veletrhu vám budou k dispozici vyškolení odborníci na úpravu vody. Přijďte se s nimi poradit, probrat problematiku filtrace vody a prohlédnout si vybrané vodní filtry.

Číst více

Potřebujete rozbor vody?

4.1.2018 15:49

awblog/blog-potrebujete-rozbor-vody-cz.png

Pro zjištění kvality vody je nejlepším řešením provedení rozboru vodu, podle kterého zjistíte přesné hodnoty měřených látek. Jak ale zjistíte, že rozbor vody potřebujete? Většinou tomu nasvědčuje několik příznaků, které můžete na kvalitě vaší vody zpozorovat...

Číst více
awblog/vyhradni-distributor-filtrov-na-vodu-atlas-filtri.jpg

Snažíme se neustále rozšiřovat naši nabídku produktů, a proto jsme začali spolupracovat s italskou společností Atlas Filtri, která se zabývá úpravou vody od roku 1975. Stali jsme se distributorem filtrů na vodu Atlas Filtri, což znamená, že již brzy najdete širokou škálu těchto produktů na našem e-shopu.

Číst více