Test balených pitných vod: více než 90% obsahuje plastové částice

Kategorie
 
 
 
Test balených pitných vod: více než 90% obsahuje plastové částice
Doprava ZDARMA nad 3000Kč
 
 
mereni-tvrdosti-vody-zdarma
Měření tvrdosti vody zdarma
 
 
 
 
 
 
Pondělí, 21 května 2018

Začátkem minulého měsíce jsme zveřejnili článek o mikroplastech ve vodě, které znečišťují nejen moře a oceány, ale byly zjištěny i vzorku pitné vody ze Slovenska. Za poslední týdny se toto téma stalo ještě aktuálnější, což je pravděpodobně následkem testů balených vod neziskovou organizací Orb Media. Podle provedené studie více než 90% testovaných balených pitných vod obsahovalo určitou formu mikroplastu.

Mikroplastu v balených vodáchZačátkem minulého měsíce jsme zveřejnili článek o mikroplastech ve vodě, které znečišťují nejen moře a oceány, ale byly zjištěny i vzorku pitné vody ze Slovenska a dalších zemí světa. Za poslední týdny se toto téma stalo ještě aktuálnější, což je pravděpodobně následkem testů balených vod neziskovou organizací Orb Media. Podle provedené studie více než 90% testovaných lahví balené pitné vody obsahovalo určitou formu mikroplastu.

 


Problémem se zabývá WHO

Výsledky se zabývá už i Světová zdravotnická organizace (WHO), která v tomto období zkoumá rizika spojená s konzumací takto znečištěné vody. K tématu se vyjádřil Bruce Gordon z WHO:

"Když přemýšlíme o složení plastu, či v něm mohou být toxické látky, musíme věnovat pozornost tomu, do jaké míry mohou být přenášeny do lidského těla a co vlastně mohou v našem těle plastové části způsobit. Takový výzkum zatím neproběhl. Obvykle máme daný bezpečný limit, ale abychom ho mohli brát za bezpečný, musíme vědět, zda a jak jsou tyto věci nebezpečné." (1)

 

Výrobci přiznali obsah plastů v jejich produktech

Z celkového počtu 259 testovaných lahví z různých zemí bylo podle studie jen 17 bez plastových částic. Šlo o 11 různých značek balených vod, mezi nimi např. Aquafin, ePure, Nestlé Pure Life či Evian dodávána i do našich obchodních řetězců. Organizace Orb Media uvádí, že v průměru byla zjištěna koncentrace až 314,6 plastových částic na každý litr prodávané vody.

Voda balená v plastových lahvích

Některé z obviněných společností zpochybnily metodu, kterou byly zjištěny plastové částice v jejich balených vodách. Coca-Cola ve spojení s výsledky uvedla pro BBC, že má přísné metody filtrace, ale uznala, že všudypřítomnost plastů v životním prostředí znamená, že se mohou v minimu nacházet i v jejich vysoce ošetřených výrobcích. Stejně i mluvčí společnosti Gerolsteiner potvrdil, že nemůže vyloučit případnou kontaminaci vody plastovými vlákny při procesech balení. Nestlé a Boxed Water se ke zjištěním pro portál The Guardian nevyjádřili. (2)

 

Mikroplast v plastové láhvi

Nejčastěji šlo o polypropylen

Podle testů provedených vědci ze Státní univerzity New York v obci Fredonia je nejběžnějším typem plastu ve vodě polypropylen, ze kterého jsou vyráběny i plastové uzávěry lahví. (3) Na jejich zjištění bylo použito speciální červené barvivo na světélkující částice ve vodě - barvivo má tendenci přilepit se na povrch plastů, ale ne na většinu přírodních materiálů. Na přiložené fotografii můžeme vidět barevné vlákno mikroplastu nalezené v testované láhvi. 
 


Zatím s určitostí nevíme říci, do jaké míry mohou mikroplastu ovlivnit naše zdraví. Na druhé straně je ale jasné, že pokud se problémům plastů ve vodě nezačneme zabývat, brzy nimi budeme doslova zaplaveni. Pro lepší představu si stačí podívat například video.

Zdroje:
1. Testování balené vody na mikroplasty: V testech propadly i ty největší top světové značky, víme které
2. WHO launches health review after microplastics found in 90% of bottled water
3. Microplastic Contamination Is Found in Most Bottled Water
 

Původní článek ze dne 04. 04. 2018, aktualizovaný dne 12. 04. 2018

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze