4.4.2018 15:12

Test balených pitných vod: více než 90% obsahuje plastové částice

Mikroplasty v balených vodách

Začátkem minulého měsíce jsme zveřejnili článek o mikroplastech ve vodě, které znečišťují nejen moře a oceány, ale byly zjištěny i ve vzorku pitné vody. Za poslední týdny se toto téma stala ještě aktuálnější, což je pravděpodobně následkem testů balených vod neziskovou organizací Orb Media. Podle provedené studie více než 90% testovaných lahví balené pitné vody obsahovalo určitou formu mikroplastů.


Problémem sa zabývá WHO

Výsledky se zabývá už i Světová zdravotnická organizace (WHO), která v tomto období zkoumá rizika spojená s konzumací takto znečištěné vody. K tématu se vyjádřil Bruce Gordon z WHO:

"Když přemýšlíme o složení plastu, či v něm mohou být toxické látky, musíme věnovat pozornost tomu, do jaké míry mohou být přenášeny do lidského těla a co vlastně mohou v našem těle plastové části způsobit. Takový výzkum zatím neproběhl. Obvykle máme daný bezpečný limit, ale abychom ho mohli brát za bezpečný, musíme vědět, zda a jak jsou tyto věci nebezpečné."1

Výrobci přiznali obsah plastů v jejich produktech

Z celkového počtu 259 testovaných lahví z různých zemí bylo podle studie jen 17 bez plastových částic. Šlo o 11 různých značek balených vod, mezi nimi např. Aquafine, Epura, Nestlé Pure Life či Evian dodávána i do našich obchodních řetězců. Organizace Orb Media uvádí, že v průměru byla zjištěna koncentrace až 314,6 plastových částic na každý litr prodávané vody.

Voda balená v plastových fľašiach
Některé z obviněných společností zpochybnily metodu, kterou byly zjištěny plastové částice v jejich balených vodách. Coca-Cola ve spojení s výsledky uvedla pro BBC, že má přísné metody filtrace, ale uznala, že všudypřítomnost plastů v životním prostředí znamená, že se mohou v minimu nacházet i v jejich vysoce ošetřených výrobcích. Stejně i mluvčí společnosti Gerolsteiner potvrdil, že nemůže vyloučit případnou kontaminaci vody plastovými vlákny při procesech balení. Nestlé a Boxed Water se ke zjištěním pro portál The Guardian nevyjádřili.2

Mikroplast n plastovej fľaši

Nejčastěji šlo o polypropylen

Podle testů provedených vědci ze Státní univerzity New York v obci Fredonia je nejběžnějším typem plastu ve vodě polypropylen, ze kterého jsou vyráběny i plastové uzávěry lahví.3 Na jejich zjištění bylo použito speciální červené barvivo na fluoreskování částic ve vodě - barvivo má tendenci přilepit se na povrch plastů, ale ne na většinu přírodních materiálů. Na přiložené fotografii můžeme vidět barevné vlákno mikroplastu nalezené v testované láhvi.Zatím s určitostí nevíme říci, do jaké míry mohou mikroplasty ovlivnit naše zdraví. Na druhé straně je ale jasné, že pokud se problémem plastů ve vodě nezačneme zabývat, brzy nimi budeme doslova zaplaveni. Pro lepší představu se stačí podívat například na toto video.

Zdroje:
1. Testování balené vody na mikroplasty: V testech propadly i ty největší top světové značky, víme které
2. WHO launches health review after microplastics found in 90% of bottled water
3Microplastic Contamination Is Found in Most Bottled Water

Posted by

Zuzana Grajciarová

Ďalšie články

awblog/veltrh-coneco-racioenergia-voda-2018.jpg

Ve dnech 11. až 14. dubna 2018 jsme se zúčastnili mezinárodního veletrhu CONECO-RACIOENERGIA-VODA, který se konal v prostorách Incheba Expo Bratislava. Pro návštěvníky jsme měli připravenou prohlídku vybraných produktů a na jejich otázky odpověděli odborníci na úpravu vody, kteří se této problematice věnují už léta a umí poradit s jakýmkoliv "vodním" problémům. Prohlédněte si několik fotografií z výstavy ...

Číst více
awblog/stavebni-veletrhy-brno.png

Ve dnech od 25. - 28. 4. 2018 se v Brně bude konat stavební veľrth, který bude zaměřen prakticky na vše ohledně staveb a rekonstrukcí. Na výstavě můžete najít mnoho odborníků k různých oblastí stavebnictví. K nim neodmyslitelně patříme i my i partnerská společnost Aquatrend. Přijďte se podívat.

Číst více
awblog/coneco-blog.png

I tento rok se naša společnost zúčastní veletrhu CONECO-RACIOENERGIA, který se uskuteční ve výstavišti Incheba Expo Bratislava. Už ve dnech 11.-14.4. 2018 můžete navštívit náš stánek. Zveme vás prohlédnout si vybrané produkty z našeho portfolia a prokonzultovat problémy týkající se vody s našimi odborníky.

Číst více