11.8.2017 16:05

Proč je pitný režim důležitý a jak ho správně dodržovat?

I když dokáže člověk bez potravy přežít až několik týdnů, bez vody by nevydržel déle než tři dny. Voda je pro lidský organismus nesmírně důležitá, přesto častokrát pitný režim podceňujeme. Nedostatečným příjmem tekutin se snadno dostáváme do stavu dehydratace, kterou doprovází mnoho nepříjemných příznaků. Cítíte se unavení, bolí vás hlava, vaše pokožka je suchá a vypadá nezdravě nebo máte problémy s výkyvy krevního tlaku? I to může vyřešit správné dodržování pitného režimu.

Pitný režim

To, kolik tekutin bychom měli za den přijmout, je velmi individuální. Nedá se tedy říci, že pro správné fungování organismu musíme denně vypít například dva litry vody, protože pitný režim ovlivňuje množství vedlejších faktorů. Mezi nimi jde o váhu, věk, zdravotní stav člověka, fyzická aktivita, kterou během dne vynaložíme a dokonce i prostředí, ve kterém se pohybujeme, jeho teplota, vlhkost vzduchu ... Určitou část denního příjmu tekutin nám poskytuje i strava (pokud jde o potraviny obsahující vodu, ovoce a zeleninu), ale Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) uvádí, že důležitý je příjem vody prostřednictvím nápojů (80%) a vodou obsaženou v potravinách obvykle nedosáhneme více než 20% denního příjmu tekutin.

Základem je čistá voda

Hlavní složku pitného režimu by měla tvořit kvalitní čistá voda. Náš organismus je totiž tvořen z více než 70% právě vodou, která se podílí na všech důležitých procesech v těle. Voda působí jako přepravce živin, "mazivo" pro klouby a vnitřní orgány, reguluje tělesnou teplotu, poskytuje strukturu buňkám, tkáním a přispívá ke správnému průběhu chemických a metabolických reakcí. Nedostatek vody tak může ovlivnit fyzickou výkonnost, ale výzkumy dokazují, že negativně ovlivňuje i na kognitivní funkce. Jaké jsou příznaky dehydratace a co může způsobit?

Projevy dehydratace:

  • Dehydratácia príznakysucho v ústech, suchá pokožka,
  • tmavě zbarvený moč,
  • podrážděnost,
  • únava, neschopnost soustrědit se,
  • pokles fyzické a duševní výkonnosti,
  • závratě a mdloby, 
  • bolest hlavy,
  • bušení srdce, výkyvy krevního tlaku.

Dehydratace je pro náš organismus nebezpečná a přitom je často jen důsledkem toho, že zapomínáme pít vodu, jsme příliš Zaneprázdněn prací a jinými povinnostmi nebo nemáme přístup k bezpečné pitné vodě (například při cestování). Všechny tyto příčiny se dají jednoduše řešit - pro Zapomnětlivci jsou tu různé aplikace, které si nainstalujete do svého mobilního telefonu a automaticky vás během dne budou upozorňovat, abyste si dopřáli sklenici vody. Při cestování zas můžete využít praktické malé filtry na vodu, díky kterým budete mít kvalitní pitnou vodu vždy po ruce.

Filtrační konvice na vodu 

Filtrační konvice jsou ideální možností filtrace škodlivých látek z vody. Můžete je používat dennodenně a vše, co pro správné fungování potřebují, je jen pravidelná výměna filtru. Výběr těchto zařízení je poměrně široký a rozlišují se na základě objemu, náhradních filtrů či výrobce (oblíbené jsou konvice Brita Maxtra či Maxima, které naleznete také v naší nabídce).

Filtračná kanvica na vodu

Filtrační konvice na vodu se používá k odstranění chlóru a organických nečistot, do jisté míry sníží i obsah železa, manganu a vápečnatých solí ve vodě. Upravená je také chuť a vůně vody. Kvalitní čistou vodu kdykoliv a kdekoliv získáte i prostřednictvím cestovního vodního filtru na láhev, který má podobný účinek jako filtrační konvice, ale je kompaktnější a váží jen cca 400 gramů.

Dalším způsobem, jak zvýšit kvalitu pitné vody, je ionizace. Voda se zvýšeným pH se snadněji vstřebává do buněk, a tak zajišťuje lepší hydrataci organismu. Také působí jako silný antioxidant a pomáhá při detoxikaci organismu. Na alkalizaci vody se už nepoužívají jen velké ionizátory vody, které fungují na bázi elektrolýzy, ale praktickou možností je například ionizační konvice AQUAtip® ION pitcher nebo láhev na vodu AQUAtip® ION bottle. Levnou variantou ionizace vody jsou i alkalické tyčinky, které stačí vložit do sklenice s vodou.

Posted by

Čistá Voda

Ďalšie články

awblog/coneco-blog.png

I tento rok se naša společnost zúčastní veletrhu CONECO-RACIOENERGIA, který se uskuteční ve výstavišti Incheba Expo Bratislava. Už ve dnech 11.-14.4. 2018 můžete navštívit náš stánek. Zveme vás prohlédnout si vybrané produkty z našeho portfolia a prokonzultovat problémy týkající se vody s našimi odborníky.

Číst více
awblog/mikroplasty-v-balenych-flaskovych-vodach-blog.jpg

Začátkem minulého měsíce jsme zveřejnili článek o mikroplastech ve vodě, které znečišťují nejen moře a oceány, ale byly zjištěny i ve vzorku pitné vody. Za poslední týdny se toto téma stala ještě aktuálnější, což je pravděpodobně následkem testů balených vod neziskovou organizací Orb Media. Podle provedené studie více než 90% testovaných balených pitných vod obsahovalo určitou formu mikroplastu.

Číst více

Mikroplasty ve vodě

16.3.2018 10:28

awblog/mikroplasty-vo-vode-blog.jpg

Plasty se využívají stále častěji ve výrobě a distribuci skoro v každém průmyslu na světě. Lidstvo vyprodukuje 300 milionů tun plastu ročně. Z toho je recyklováno jen malé množství, většina zůstává na skládkách nebo v mořích a oceánech. Podle údajů OSN, plasty v mořích tvoří 5 až 12 milionů tun. Poprvé se však potvrdilo, že mikročástice plastu jsou také ve vodovodech po celém světě.

Číst více