12.2.2018 12:32

Ochrana pitné vody před kontaminací pesticidy

Mapa kontaminovaných obcí

Ať už používáte vodu z obecních vodovodů nebo z vlastních studní, nikdy si nemůžete být zcela jistý její kvalitou. Svědčí o tom i případ z prosince 2017, kdy byla největší zásobárna pitné vody v Evropě (zásobárna vody na Žitném ostrově na Slovensku) kontaminovaná nebezpečnými pesticidy. V zasažených obcích Trstená na Ostrove, Baka, Jurová, Holice, Lúč na Ostrove a Blatná na Ostrove zůstalo bez pitné vody téměř 5 000 lidí. Podle úřadu veřejného zdravotnictví SR takto kontaminovaná voda není vhodná k pití ani na vaření, jen na hygienické účely.1

Na toto téma se vyjádřili i někteří odborníci a většina z nich si myslí, že zdroj kontaminace pochází z blízkosti zasažených obcí, avšak o jeho původu zatím nevědí.2 Také apelují na obyvatele, aby přestali do půdy vylévat močůvku nebo výkaly ze septiků, které také ohrožují podzemní vodu, a tím zdraví lidí využívajících vodu z vlastních studní.

Chemický vzorec Atrazín

Nebezpečný Atrazín

nebezpečných látek šlo konkrétně o herbicid Atrazin, který se používal na likvidaci plevele a plodin, avšak jeho nákup, prodej a používání je už třináct let na Slovensku zakázané.

Atrazin je pro lidi nebezpečný hlavně proto, že se rychle vstřebává do těla člověka a způsobuje onemocnění jako například:

  • ochrnutí končetin,
  • respirační problémy,
  • trávicí potíže,
  • impotenci.

Otrava jmenovaným herbicidům se projevuje průjmem, zvracením nebo podrážděním očí či pokožky. Hodnoty atrazinu ve vodě údajně překročili povolené množství až pětinásobně.3


Na začátek je potřebný rozbor vody

V případě pochybností o kvalitě vaší vody je vhodné nechat si vodu otestovat prostřednictvím rozboru vody. Informativní rozbor vody však nemusí přítomnost některých škodlivých látek, jako jsou pesticidy a herbicidy, potvrdit, proto se na požádání dělají specializované rozbory vody na přesně definované škodlivé látky (jako například Atrazin).

Pokud rozbor prokázal obsah pesticidů, herbicidů či jiných organických látek ve vodě, je vhodné zjištěn problém řešit pomocí filtru s aktivním uhlíkem nebo reverzní osmózy.


Co je to aktívní uhlík?

Aktivní uhlík je látka, která se vyrábí z uhlí, kokosových a jiných ořechů, rašeliny či dřeva a své využití našel v různých oblastech života. Tak jako je prospěšný v medicíně či kosmetice, používá se i při úpravě pitné vody. To znamená, že díky své výborné absorpční schopnosti uhlíkový filtr zachycuje škodlivé látky z vody a zanechává ji čistou a nezávadnou. Na základě našich zkušeností dokáže účinně zneškodnit i škodlivé pestidcídy a herbicidy.

Filtrace kontaminované vody pesticidy či herbicidy se uskutečňuje pomocí uhlíkového filtru nebo reverzní osmózy.

  • Uhlíkový filtr je vhodné řešení při kontaminaci vody chlorem, pesticidy, herbicidy, těžkými kovy a jinými látkami při užitkové i pitné vodě. Pro co nejlepší výsledky je vhodné jej zkombinovat s mechanickým filtrem, který odfiltruje hrubé nečistoty z vody.
  • Reverzní osmóza je vhodná pro filtraci jen pitné vody. Filtrace probíhá na molekulární bázi, díky čemuž je zajištěno úplné odstranění všech nečistot, organických látek a bakterií.
Nabídka reverzných osmóz
Nabídka uhlíkových filtrů na vodu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zdroje a články: 
1. Rozhodnutie regionálneho úradu verejného zdravotníctva
2. Vo vode na Žitnom ostrove našli zakázaný pesticíd
3. Najväčšiu zásobáreň pitnej vody, Žitný ostrov, kontaminovali pesticídy

Posted by

Adriana Glončáková

Ďalšie články

awblog/veltrh-coneco-racioenergia-voda-2018.jpg

Ve dnech 11. až 14. dubna 2018 jsme se zúčastnili mezinárodního veletrhu CONECO-RACIOENERGIA-VODA, který se konal v prostorách Incheba Expo Bratislava. Pro návštěvníky jsme měli připravenou prohlídku vybraných produktů a na jejich otázky odpověděli odborníci na úpravu vody, kteří se této problematice věnují už léta a umí poradit s jakýmkoliv "vodním" problémům. Prohlédněte si několik fotografií z výstavy ...

Číst více
awblog/stavebni-veletrhy-brno.png

Ve dnech od 25. - 28. 4. 2018 se v Brně bude konat stavební veľrth, který bude zaměřen prakticky na vše ohledně staveb a rekonstrukcí. Na výstavě můžete najít mnoho odborníků k různých oblastí stavebnictví. K nim neodmyslitelně patříme i my i partnerská společnost Aquatrend. Přijďte se podívat.

Číst více
awblog/coneco-blog.png

I tento rok se naša společnost zúčastní veletrhu CONECO-RACIOENERGIA, který se uskuteční ve výstavišti Incheba Expo Bratislava. Už ve dnech 11.-14.4. 2018 můžete navštívit náš stánek. Zveme vás prohlédnout si vybrané produkty z našeho portfolia a prokonzultovat problémy týkající se vody s našimi odborníky.

Číst více