14.9.2017 11:44

Čistá a chutná pitná voda díky filtru s aktivním uhlím

Čistá pitná voda

Pod pojmem čistá voda si lidi mohou vybavit cokoli - pro některé je to voda z vodovodu, která je přece "kontrolovaná a dostatečně dezinfikovaná", pro druhé je to voda balená v plastových lahvích. My nazýváme čistou a zdravou vodu takovou, která neobsahuje žádné škodlivé látky, a tak může v lidském těle plnit všechny důležité úkoly, pro které je určena.


Důvěřovat vodárnám nebo používat vlastní studnu?

V podstatě je jedno, co je zdrojem vody - ať už je to obecní zásobování vodou nebo studna, kterou si vykopete doma na zahradě - pokud bude správně filtrována, výsledkem bude čistá voda vhodná pro užitkové účely i pití. To, jaký vodní filtr použít, můžete snadno zjistit prostřednictvím analýzy, resp. rozboru vody.

Pokud se v domácnosti objavují velké problémy s vodním kamenem, voda by měla být změkčena. Pokud se rozborem zjistí, že jsou ve vodě bakterie nebo viry, doporučujeme použít UV lampu na vodu, která účinně odstraňuje až 99,99% mikroorganismů. Vynikajícím pomocníkem v boji za čistou vodu je také aktivní uhlí, které vám pomůže zbavit se škodlivých látek a navíc získate vodu s výbornou chutí. 

Aktivní uhlí vyčistí vodu od chloru i kovů a zlepší její chuť

Účinky aktivního uhlí se používají v různých odvětvích, včetně úpravy pitné vody. Jedná se o materiál vyrobený z uhlí, kokosu a jiných ořechů, dřeva nebo lignitu. V domácnosti můžete použít základní uhlíkový filtr, který z vody efektivně odstraňuje škodlivý chlor a další látky, které negativně ovlivňují lidský organismus. 

Uhlíkový filter na vodu CIntropur

Nejčastěji se používají praktické uhlíkové vodní filtry Cintropur, ve kterých se místo celé filtrační vložky (jako u jiných typů filtrů) mění pouze sypká náplň uhlíku. Kromě toho má vyšší účinnost a lepší absorpci než lisované uhlíkové vložky. Kromě zachytávání 99% volného chloru a jeho sloučenin se také postará o lepší chuť a vůni vody. Odstraněny jsou také pesticidy a těžké kovy, jako je olovo. Tento jedovatý kov se dostává do vody nejčastěji z olověných trubek, kterými proudí voda. Může způsobit chronickou otravu olovem projevující se:
      - bolesti hlavy,
      - střevní křeče,
      - poškození ledvin,
      - výkyvy nálad až deprese.

Filtr s aktivním uhlím spolu s mechanickým vodním filtrem se doporučuje pro předfiltrování pro jakoukoli úpravu vody, ať už jde o změkčení nebo úpravu pitné vody. Taková filtrace je také součástí systému reverzní osmózy. V případě filtru s reverzní osmózou slouží zejména k ochraně molekulární membrány. Vysoký obsah chlóru nebo jiných nečistot ve vodě může způsobit, že se rychle ucpe.

Všichni jsme stejní, ale standardy pro škodlivé látky v pitné vodě se liší

Přestože byly prokázány negativní účinky chloru na lidský organismus, tato látka není dle EPA oficiálně považováná za kontaminant. To je způsobeno zejména skutečností, že ve většině zemí se stále používá chlór k dezinfekci vody (účinně ničí bakterie, viry a další mikroorganismy), což se v příštích několika letech pravděpodobně nezmění.

Doporučené množství chloru v pitné vodě v České republice je podle nařízení vlády 0,05 - 0,3mg/l. Obecně se však určité množství látek ve vodě liší v některých zemích - i když každý lidský organizmus přece tyto látky ovlivňují stejně negativně. Vyplývá to ze Zákona o bezpečné pitné vodě (SDWA), který umožňuje jednotlivým státům přizpůsobit si a prosazovat vlastní normy pro pitnou vodu, které by však neměly být méně přísné než standardy vnitrostátních dohod EPA. Ve většině zemí tedy tyto limity představují jakýsi kompromis mezi ideální a prakticky prováděnou úpravou vody.

Posted by

Zuzana Grajciarová

Ďalšie články

awblog/coneco-blog.png

I tento rok se naša společnost zúčastní veletrhu CONECO-RACIOENERGIA, který se uskuteční ve výstavišti Incheba Expo Bratislava. Už ve dnech 11.-14.4. 2018 můžete navštívit náš stánek. Zveme vás prohlédnout si vybrané produkty z našeho portfolia a prokonzultovat problémy týkající se vody s našimi odborníky.

Číst více
awblog/mikroplasty-v-balenych-flaskovych-vodach-blog.jpg

Začátkem minulého měsíce jsme zveřejnili článek o mikroplastech ve vodě, které znečišťují nejen moře a oceány, ale byly zjištěny i ve vzorku pitné vody. Za poslední týdny se toto téma stala ještě aktuálnější, což je pravděpodobně následkem testů balených vod neziskovou organizací Orb Media. Podle provedené studie více než 90% testovaných balených pitných vod obsahovalo určitou formu mikroplastu.

Číst více

Mikroplasty ve vodě

16.3.2018 10:28

awblog/mikroplasty-vo-vode-blog.jpg

Plasty se využívají stále častěji ve výrobě a distribuci skoro v každém průmyslu na světě. Lidstvo vyprodukuje 300 milionů tun plastu ročně. Z toho je recyklováno jen malé množství, většina zůstává na skládkách nebo v mořích a oceánech. Podle údajů OSN, plasty v mořích tvoří 5 až 12 milionů tun. Poprvé se však potvrdilo, že mikročástice plastu jsou také ve vodovodech po celém světě.

Číst více